Bozuk Düzenin Sağlam Çarkı Olmaz

,

Yazar Bülent Kılıçaslan’ın kaleminden ”Pir Sultan Abdal” oyunu yeniden sahnede. Aşk ve direniş ozanı olan Pir Sultan Abdal’ın hayatını anlatan oyun için Kılıçaslan, “Pir Sultan’ın dediği gibi, bozuk düzende sağlam çark olmaz.” dedi.

 

 

 

Yazar, yönetmen ve Türk Halk Müziği sanatçısı Bülent Kılıçaslan pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığı Pir Sultan Abdal oyununu yeniden sahnelemeye başladı. 2 yıl boyunca oyunun metin ve prova çalışmalarını hazırlayan Kılıçaslan, yasakların bitmesiyle ilk gösterimini 17-18 Ağustos’ta Elazığ Devlet Tiyatroları’nda sahnelediği oyunun Türkiye ve Avrupa turnesine hazırlandığını söyle

 

di. 24 Eylül’de İzmir, 9 Aralık’ta ise İstanbul’da sahnelenecek olan oyun, Pir Sultan Abdal’ın eşsiz eserlerinden oluşan geniş bir repartuar ve Kılıçaslan’ın oyunculuğuyla beş kişilik bir orkestra, ve semah ekibi ile seyircisine direniş ozanının hayatını ve türkülerini sunuyor.

HALKA UMUT OLDU

Kılıçaslan, Pir Sultan Abdal’ın hayatını sahne koyma nedenini şöyle anlattı: “Pir Sultan Anadolu’nun bağrında açılmış bir kızıl gonca güldür. Darağacında; ezilenin, dışlananın, sömürülenin, ötekinin haykırışıdır. Kardeşliğin yok sayıldığı çağda umudun, direnişin adıdır. Halkıyla öyle içi içe geçmiş ki kişiliği, özü, sözü nerede kendisinin, nerede halkın olduğunu kestiremezsiniz. “Yürü bre hınzır paşa /Senin de çarkın kırılır / Güvendiğin padişahın / Onun da çarkı kırılır” haykırışıyla, umutların tükendiği zamanda ezene, sömürene başkaldırarak halkına umut olmuştur.

 

Kaynak: www.sozcu.com.tr