İzmir Kısa Film Festivali’nde ödüller verildi

Tarihi İzmir Havagazı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde ‘Altın Kedi Ödülleri’ sahiplerine takdim edildi.

Bu sene 82 ülkeden, kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel dallarda 400 kısa filmi sinemaseverlerle buluşturan İzmir Kısa Film Festivali’nin ödül treninde 14 kategoride Altın Kedi ödülleri sahiplerini buldu.

Töreninin sunuculuğunu Hakan Bilgin yaparken, Ulusal Kategori’de yarışan filmler için oluşturulan jüri üyeleri: Handan İpekçi (Başkan), Harika Uygur, Ali Düşenkalkar, Deniz Çakır, Aziz İmamoğlu ve Aytekin Çakmakçı oldu.

‘Ulusal Kategori’de yarışan kısa filmler arasında Ulusal Kategori Jüri Üyelerinin seçimleri doğrultusunda ‘Altın Kedi Ulusal En İyi Film ÖdülünüYönetmen Onur Yağız’ın 11dakikalık kısa filmi olan ‘Toprak’ isimli kısa film kazandı. Yönetmen Korhan Günay’ın 8 dakikalık olan ‘Kapan’ isimli film ikinci olurken, Yönetmen Alkım Özmen’in yönettiği 15 dakikalık kısa film olan ‘Bir İş Görüşmesi’ üçüncü oldu.

‘Uluslararası Kategori’de yarışan kısa filmler jüri başkanı András Muhi olurken diğer jüri üyeleri Alev Fatoş Parsa, Sali Saliji – Sallini ve Murat Tolga Şen olarak belirlendi. ‘Uluslararası Kategori’de yarışan kısa filmleri değerlendiren jüri üyeleri; Yönetmen Bahram Ark’ın 15 dakikalık kısa filmi olan ‘Eyvan(Animal)’ isimli filme ‘Altın Kedi Uluslararası En İyi Film Ödülü’nü verdi. Yönetmen Konstantina Kotzamani’nin 29 dakikalık ‘Limbo’ filmi ikinci olurken, Yönetmen Giorgi Gogichaishvili ve Davit Abramishvili’nin ‘8 Munites’ isimli filmi üçüncü oldu.

Festival’de Altın Kedi’ye değer görülen diğer ulusal yapımlar da şöyle;

ALTIN KEDİ EN İYİ BELGESEL
Uzaktaki Kadın. Yönetmen Özgür Demirci (14 dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ ANİMASYON ÖDÜLÜ
Vadi. Yönetmen Can Erkan, Salih Toprak (10 dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ DENEYSEL ÖDÜLÜ
Elli Altı, Yönetmen Dilara Şahin (8 dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ KURGU ÖDÜLÜ
Toprak. Yönetmen Onur Yağız (11dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ – EMRE PEKÇAKIR
Beyoğlu Sineması. Yönetmen Ömer Ferhat Özmen (15min)

ALTIN KEDİ EN İYİ UMUT VAAT EDEN GENÇ OYUNCU ÖDÜLÜ
Orhan Öztokat. Mümkün Hayatların En Güzeli. Yönetmen Derin Biricik (17min)

ALTIN KEDİ EN İYİ UMUT VAAD EDEN GENÇ OYUNCU ÖDÜLÜ
Miray Şahin. Tel. Yönetmen Berkay Hasbay (15min)

Festival’de üniversite öğrencilerinin oyları ile belirlenen Migros Gençlik Ödülü ise yönetmen Serpil Altın’ın, Yüzme Öğreniyorum adlı filmine verildi.