Yazılar

Tarihi İzmir Havagazı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde ‘Altın Kedi Ödülleri’ sahiplerine takdim edildi.

Bu sene 82 ülkeden, kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel dallarda 400 kısa filmi sinemaseverlerle buluşturan İzmir Kısa Film Festivali’nin ödül treninde 14 kategoride Altın Kedi ödülleri sahiplerini buldu.

Töreninin sunuculuğunu Hakan Bilgin yaparken, Ulusal Kategori’de yarışan filmler için oluşturulan jüri üyeleri: Handan İpekçi (Başkan), Harika Uygur, Ali Düşenkalkar, Deniz Çakır, Aziz İmamoğlu ve Aytekin Çakmakçı oldu.

‘Ulusal Kategori’de yarışan kısa filmler arasında Ulusal Kategori Jüri Üyelerinin seçimleri doğrultusunda ‘Altın Kedi Ulusal En İyi Film ÖdülünüYönetmen Onur Yağız’ın 11dakikalık kısa filmi olan ‘Toprak’ isimli kısa film kazandı. Yönetmen Korhan Günay’ın 8 dakikalık olan ‘Kapan’ isimli film ikinci olurken, Yönetmen Alkım Özmen’in yönettiği 15 dakikalık kısa film olan ‘Bir İş Görüşmesi’ üçüncü oldu.

‘Uluslararası Kategori’de yarışan kısa filmler jüri başkanı András Muhi olurken diğer jüri üyeleri Alev Fatoş Parsa, Sali Saliji – Sallini ve Murat Tolga Şen olarak belirlendi. ‘Uluslararası Kategori’de yarışan kısa filmleri değerlendiren jüri üyeleri; Yönetmen Bahram Ark’ın 15 dakikalık kısa filmi olan ‘Eyvan(Animal)’ isimli filme ‘Altın Kedi Uluslararası En İyi Film Ödülü’nü verdi. Yönetmen Konstantina Kotzamani’nin 29 dakikalık ‘Limbo’ filmi ikinci olurken, Yönetmen Giorgi Gogichaishvili ve Davit Abramishvili’nin ‘8 Munites’ isimli filmi üçüncü oldu.

Festival’de Altın Kedi’ye değer görülen diğer ulusal yapımlar da şöyle;

ALTIN KEDİ EN İYİ BELGESEL
Uzaktaki Kadın. Yönetmen Özgür Demirci (14 dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ ANİMASYON ÖDÜLÜ
Vadi. Yönetmen Can Erkan, Salih Toprak (10 dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ DENEYSEL ÖDÜLÜ
Elli Altı, Yönetmen Dilara Şahin (8 dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ KURGU ÖDÜLÜ
Toprak. Yönetmen Onur Yağız (11dk.)

ALTIN KEDİ EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ – EMRE PEKÇAKIR
Beyoğlu Sineması. Yönetmen Ömer Ferhat Özmen (15min)

ALTIN KEDİ EN İYİ UMUT VAAT EDEN GENÇ OYUNCU ÖDÜLÜ
Orhan Öztokat. Mümkün Hayatların En Güzeli. Yönetmen Derin Biricik (17min)

ALTIN KEDİ EN İYİ UMUT VAAD EDEN GENÇ OYUNCU ÖDÜLÜ
Miray Şahin. Tel. Yönetmen Berkay Hasbay (15min)

Festival’de üniversite öğrencilerinin oyları ile belirlenen Migros Gençlik Ödülü ise yönetmen Serpil Altın’ın, Yüzme Öğreniyorum adlı filmine verildi.

8 Kasım’da başlayan İzmir Kısa Film Festivali 12 Kasım’a kadar devam edecek. Yani İzmir Kısa Film Festivali’nde yarın son gün…

Toplam 38 film, en iyi animasyon, en iyi belgesel, en iyi deneysel, en iyi kurmaca kategorilerinde yarışacak. Bu kategorilerde toplamda 11 Altın Kedi Ödülü dağıtılacak.

42 farklı ülkeden toplamda 400 film festival boyunca 5 ayrı salonda ücretsiz olarak gösterilirken, festivalde, oyunculuk, kısa film pazarlaması, sinema yazarlığı, dijital sinema, ses teknik ve cast direktörlüğü üzerine atölye çalışmaları da bulunuyor.

Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu’nun “Türk Sinemasından Portreler” isimli sergisi Festivale renk katan bir diğer etkinlik olarak göze çarpıyor. Sergi festival süresince Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaretçilere açık olacak. Festival’de Luis Gonzsslez’in ‘The Turkish Way’ adlı 90 dakikalık belgeselinin özel bir gösterimi de var.

ÇİN’DE TÜRK KISA FİLMLERİNİ TANITILACAK

Bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan China New Media Short Film Festival’i komitesi üyeleri Mr. Liu Zhangbiao, Mr. Zheng Dingwen, Mr. Jin Zhenghua ve Mr. Wang Fan’ı İzmir’de konuk eden festival ekibi, karşılıklı ortak çalışmalar yapmak üzere anlaşma sağladı. Çin’de gelecek yıl ‘Türkiye yılı& olarak kutlanacak ve İzmir Kısa Film Festivali, New Media Short Film Festivali’nin konuğu olarak, Türk kısa filmlerinin Çin’de yaygın bir biçimde yer almasını sağlamak üzere tanıtım ve işbirliği yapacak.

ULUSAL JÜRİ
Bu sene ulusal yarışma filmleri; senarist yönetmen Handan İpekçi, oyuncu Deniz Çakır, oyuncu akademisyen Ali Düşenkalkar, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, cast direktörü Harika Uygur ve film editörü, kurgucu Aziz İmamoğlu tarafından değerlendirilecek.

ULUSLARARASI JÜRİ

Uluslararası yarışma filmlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri ise şöyle; Macar Film yapımcısı András Muhi, yönetmen ve akademisyen Alev Fatoş Parsa, yönetmen ve akademisyen Sali Saliji – Sallini ve sinema yazarı ve eğitmen Murat Tolga Şen.

BELGESEL JÜRİ
Festivalde yarışacak belgesel filmler akademisyen, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo – TV ve Sinema bölüm başkanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, ödüllü belgesel yönetmeni ve görüntü yönetmeni Tahsin İşbilen ile belgesel yapımcısı, yönetmeni ve fotoğraf sanatçısı Haluk Koçoğlu tarafından değerlendirilecek.

FESTİVAL AFİŞİ – KASIM KEDİSİ
Festival direktörü Yusuf Saygı bu yılki festivalin afişini şöyle açıkladı : “Afiş tasarımımız 8. festivalimizden bu yana bizi yalnız bırakmayan, aktif olarak grafik tasarım işi ile uğraşmasa da her yıl bizi desteleyen Murat Top’a ait. Son üç yıldır devam ettiğimiz tarzda afiş ve görsellerimize devam ediyoruz. Bu yıl da Kasım kedisi kendi rengi ve tarzı ile İzmir sokaklarını süsleyecek.”

FİLM SEÇKİSİ

İzmir Kısa Film Festivali, alanında Türkiye’nin en önde gelen ve saygın festivali olarak bu yıl da, ilham verici uluslararası bir seçkiyi sinemaseverlerle buluşturuyor. Ulusal ve uluslararası panorama seçkileri yanında, animasyon, belgesel, deneysel, kurmaca kategorilerinde, Özel Seçki, Fransız Kültür Merkezi Seçkisi, Euroshort Film Seçkisi, Busho Film Festivali 2017 Seçkisi, Romanya Kısa Film Seçkisi, Short Export 2016 Seçkisi adı altında pek çok kısa film izlenebilecek. Almanya’dan Çağdaş Deneysel Film ve Video sanatının örnekleri de görülebilecek. Filmler ücretsiz olarak Fransız Kültür Merkezi, Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi ve Kültürpark içindeki İzmir Sanat ile öğrencilerin festivali daha kolay takip edebilmelerini sağlamak amacıyla, katılımcı üniversitelerin salonlarında izlenebilecek.