İstanbul, Aksaray tarihi yapıları ile yeni meydanına hazırlanıyor

Büyükşehir Belediye Meclisinde bugün yapılan toplantı ile, Fatih Aksaray Meydanı’nın değişmesini sağlayacak ”Aksaray Meydan Düzenlemesi 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Tadilatı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” teklifini içeren komisyon raporu onaylandı.

1970 Aksaray Meydanı

Aksaray Meydan Projesi’nin, ”Proje kapsamında Aksaray Meydanı’nda üst geçidi kaldıran, tamamen hemzemin bir çözüm oluşturuldu. Bununla beraber bölgede bazı alanlarda kamulaştırma da var. Muratpaşa Camisi ile Valide Sultan Camisi arasında, onları birleştiren ve o tarihi eserleri tamamen ortaya çıkartan 60 dönümlük yeni bir yayalaştırma alanı da yapılacak. Bugün planı onadık. Sonra da bu işin ihale aşaması olacak”. Meydanda hiçbir üst yapı oluşturulmayacağını vurgulandı. ”Meydanda ne bir alt geçit, ne bir üst geçit yapılacak. Şu anda alt geçitte olan esnafa da dokunan bir şey yok. Yer altı geçidinin altındaki esnafı da planda ilgilendiren bir konu yok. “ dendi.

Söz konusu meydan hemzemin geçitlerden oluşacak ve bu haliyle Taksim 1 Mayıs meydanına yakın büyüklükte bir meydan oluşacak.

KOMİSYON RAPORU

Komisyon raporuna göre, proje kapsamında Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) üzerinden gelen araç trafiğinin sinyalleri azaltılarak yaya geçiş öncelikli düzenleme yapılacak. Ayrıca, Yusufpaşa ve Aksaray tramvay istasyonlarının iptal edilerek, orta kısımda tek durak olarak düzenlenmesi, Ordu Caddesi Ceylan Sokak, Şair Efendi Sokak, Mesihpaşa Caddesi’nin tamamının yayalaştırılması, Atatürk Bulvarı’nın ise kısmi olarak yaya alanına alınması söz konusu.

Aksaray Meydanı ve çevresinde bulunan tarihi Valide Sultan Camisi, Muratpaşa Camisi ile Zübeyde Hanım Parkı’nın çevresini de kapsayan toplamda yaklaşık 60 bin 851 metrekarelik kısım da bir bütün halinde meydan olarak düzenlenecek.

Bölgede yoğun olarak yaya hareketi konforlu ve güvenli hale getirilecek. Yeni projeyle meydan ve çevresinde bulunan araç trafiği düzenlenecek. Bölgenin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen araç üst geçitleri iptal edilecek. Meydanda gerekli yerlerde kısmen kamulaştırma yapılacak.

Kaynak : Nar Sanat Haber