Hem kolay hem de zor bir malzeme: Pastel

Pek sabit bir boya olmayan pastel boyayı sizlere tanıtmak adına bu özel boya ile ilgili dikkat çeken notları sizlerle paylaşmak istedik.

Kullanım başlangıcı 18. yüzyıla kadar giden boyama ve çizim aracı pastel boyanın, ressamlar tarafından yaygın biçimde kabul edilmesi, pasteli kısa zamanda daha fazla sayıda sanatçının kullanacağı anlamına geliyordu. Ki tahmin edilen olmuş kısa sürede yağlıboya ile rekabet edecek kadar yaygınlaşmıştı.

Pastel boyayı kullanan büyük sanatçılar arasında Picasso, Degas, Manet, Odilon Redon ve Rosalba Carriera gibi isimlerin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Pastel herhangi bir çizim yönteminde kullanılabilecek bir resim aracıdır. Muhtelif biçimlerde kullanılabilen, sanatçının niyetine bağlı tüm çizim tekniklerinin kullanılabileceği bu boyama ve çizim aracı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir noktayı belirtmeliyiz. Pastel ile yapılan çizimler, parmakla silinebilir ve kağıt üzerinde yayılabilir. Bu nedenle renklerde çabucak kirlenebilir. Bu nedenle pastel çizim yaparken yanınızda mutlaka parmaklarınızı silebilmeniz için bir bez bulundurmanız gerekmektedir.

Herkes tarafından tutkal olarak bilinen arapzamkı ile birleştirilmiş renk pigmentlerinden ve alçıdan veya beyaz kireç taşı tozundan oluşan çubuk formundan üretilen pastel boya, tüm resim malzemeleri içinde en basit birleşimlilerden biridir.

Pastel boya ile çalışmaya yeni başlayan kişilerin en çok şikayet ettiği noktalardan biri boyaların sık sık kırılmasıdır. Özellikle çubuk pasteller mükemmel biçimde düzenlendikleri kutulardan çıkarıldıktan kısa bir süre sonra, parçalara bölünür, üstelik her biri bir diğerini boyayarak kirlenir. Burada önemli olan ellerinizi ve pastellerinizi temiz tutmaya özen göstermektir.