Yazılar

Hem kolay hem de zor bir malzeme: Pastel

Pek sabit bir boya olmayan pastel boyayı sizlere tanıtmak adına bu özel boya ile ilgili dikkat çeken notları sizlerle paylaşmak istedik.

Kullanım başlangıcı 18. yüzyıla kadar giden boyama ve çizim aracı pastel boyanın, ressamlar tarafından yaygın biçimde kabul edilmesi, pasteli kısa zamanda daha fazla sayıda sanatçının kullanacağı anlamına geliyordu. Ki tahmin edilen olmuş kısa sürede yağlıboya ile rekabet edecek kadar yaygınlaşmıştı.

Pastel boyayı kullanan büyük sanatçılar arasında Picasso, Degas, Manet, Odilon Redon ve Rosalba Carriera gibi isimlerin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Pastel herhangi bir çizim yönteminde kullanılabilecek bir resim aracıdır. Muhtelif biçimlerde kullanılabilen, sanatçının niyetine bağlı tüm çizim tekniklerinin kullanılabileceği bu boyama ve çizim aracı ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bir noktayı belirtmeliyiz. Pastel ile yapılan çizimler, parmakla silinebilir ve kağıt üzerinde yayılabilir. Bu nedenle renklerde çabucak kirlenebilir. Bu nedenle pastel çizim yaparken yanınızda mutlaka parmaklarınızı silebilmeniz için bir bez bulundurmanız gerekmektedir.

Herkes tarafından tutkal olarak bilinen arapzamkı ile birleştirilmiş renk pigmentlerinden ve alçıdan veya beyaz kireç taşı tozundan oluşan çubuk formundan üretilen pastel boya, tüm resim malzemeleri içinde en basit birleşimlilerden biridir.

Pastel boya ile çalışmaya yeni başlayan kişilerin en çok şikayet ettiği noktalardan biri boyaların sık sık kırılmasıdır. Özellikle çubuk pasteller mükemmel biçimde düzenlendikleri kutulardan çıkarıldıktan kısa bir süre sonra, parçalara bölünür, üstelik her biri bir diğerini boyayarak kirlenir. Burada önemli olan ellerinizi ve pastellerinizi temiz tutmaya özen göstermektir.

ÇOCUK Resim Yarışması 2012 – Memorial’dan

Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması’nın Bu Yılki Konusu                                                                   “Ben Büyüyünce…”

resim yarışması

Memorial Sağlık Grubu’nun, çocukların doktor korkularını yenmelerine yardımcı olmak, kişisel yetenekleri ile sanata olan yatkınlıklarını açığa çıkarmak için düzenlediği “Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması” başladı. Sekizincisi düzenlenecek olan yarışmanın bu yılki konusu “Ben Büyünce…”

Büyüyünce ne olmak istediğinizin resmini çizin, armağanlar kazanın!

Memorial Sağlık Grubu’nun çocuklar için düzenlediği yarışmada bu yıl minikler büyüyünce ne olmak istediklerinin resmini çizecekler. En güzel resimleri yapan yarışmacılar, birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacaklar.

“Ben Büyünce…” konulu Memorial Geleneksel Çocuk Resim Yarışması’nı kazanan kişiler, 11 Mayıs 2012’de www.memorial.com.tr’ den duyurulacaktır.

Yarışma Kuralları

  • Yarışma okul öncesi ve ilköğretim olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.
  • Resimler 35×50 cm ölçülerinde resim kağıdına, pastel boya ile yapılacaktır.
  • Resimlerin sağ arka köşesine yarışmacının adı soyadı, yaşı, okulu, velisinin adı soyadı ve telefonu yazılmalıdır. Her yarışmacı sadece bir kez yarışmaya katılma hakkına sahiptir.
  • Yarışmacılar resimlerini en geç 2 Mayıs 2012 tarihine kadar Memorial Şişli Hastanesi, Memorial Ataşehir Hastanesi, Memorial Antalya Hastanesi, Memorial Diyarbakır Hastanesi, Memorial Hizmet Hastanesi, Memorial Suadiye Tıp Merkezi ve Memorial Etiler Tıp Merkezi’ne elden ve posta yoluyla ulaştırabilirler.
  • Kazananlar, 11 Mayıs 2012 Cuma günü, www.memorial.com.tr’den duyurulacaktır.
  • Birincilik Ödülü: Vestel Bilgisayar
  • İkincilik Ödülü: Vestel DVD LED Tv
  • Üçüncülük Ödülü: Cembio Bisiklet

Ödüller:

Etkinlik Detayları

Lokasyon:
Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt: 444 7 888

Sayfalar

Görsel Sanatlar

İlgilendiğiniz GÖRSEL SANATLAR KURSLARIMIZDAN aşağıdan seçebilirsiniz.

(Lütfen seçtiğiniz branşın üzerine tıklayınız.)