Evrensel Kültür ‘Ankara Katliamı’nın yasını tutuyor

evrenselkultur
Evrensel Kültür dergisinin Kasım 2015 tarihli 287. sayısı sayfalarını 10 Ekim’de Ankara’daki barış mitinginde yaşanan katliam ve sonrasındaki tartışmalara ayırmış. Ekim ayında kaybettiğimiz şair Sennur Sezer’in son şiiri de dergide…

 

evrenselkultur

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür, kasım ayında yayınlanan 287. sayısının sayfalarını, Ankara’da 10 Ekim’deki barış mitinginde gerçekleştirilen katliama ayırdı. Dergi, katliamın ardından yaşanan “toplumsal bölünmüşlük” tartışmasını da farklı açılardan geniş biçimde inceliyor. Aydın Çubukçu, Nuray Sancar, Mehmet Tarhan, Serdar Değirmencioğlu, Dağhan Irak, Çağdaş Günerbüyük, Hakkı Özdal, Üstün Akmen, Ayşegül Tözeren, Nilüfer Altunkaya, C. Hakkı Zariç, Mehmet Said Aydın, Ercüment Akdeniz, Ulaş Başar Gezgin, Birkan Bulut yazılarıyla Ankara Katliamı ve sonrasında ortaya çıkan toplumsal yarılmayı, komplo teorilerinden antik çağ tragedyalarına uzanan geniş bir yelpazeyi eksen alarak anlamaya çalışıyor.

SENNUR SEZER’İN ‘SON ŞİİRİ’

Ekim ayında kaybettiğimiz şair Sennur Sezer’in yazdığı son şiir de Evrensel Kültür’de yayınlanmış. Derginin yazı kurulunda yer alan ve pek çok şiiri ilk olarak Evrensel Kültür’de yayınlanan Sennur Sezer’in son şiiri “Zaferlerden ayrıntılar ve talan masalları” adını taşıyor. Yazar Adnan Özyalçıner de yarım asırlık hayat arkadaşı Sennur Sezer’i ona hitaben yazdığı bir mektup ile uğurluyor. Sevgilisine “Bekle beni” diye sesleniyor ve son günlerine dair hüzünlü anılarını aktarıyor.