Sanat Meclisi sanatçıların sorununu konuşacak

sanat meclisi narsanat
Sanat Meclisi’ne üye olan veya olmayan tüm sanat disiplinlerindeki sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek sempozyum halka da açık olacak.

sanat meclisi narsanat

Sinema, müzik, sahne sanatları, edebiyat, plastik sanatlar ve görsel sanatçılardan oluşan Sanat Meclisi, alanın sorunlarını konuşmak, tartışmak ve kalıcı çözümler bulma amacıyla Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 06-07 Kasım 2015 tarihleri arasında “Sanat Sempozyumu” düzenleyecek.

Sanat Meclisi adına yapılan açıklamada şöyle denildi:

Halkımızın yaşadıklarının benzerlerini sanat alanında da yaşıyoruz hiç kuşkusuz. En ufak bir muhalif sesin susturulmaya çalışıldığı bir düzende sanatçıların da kendi sorunları etrafında toplanmaya, örgütlenmeye, çözümler üretmeye ihtiyacı var.

Geldiğimiz süreç artık sadece tiyatrocuların kendi aralarında; sadece müzisyenlerin, sinemacıların kendi aralarında örgütlenmelerinin yetersiz olduğunu göstermiyor mu?

Son yıllarda yaşanan saldırılar ve çevremizi kuşatan sorunlar ise alanımızın varlığını ölümcül bir biçimde tehdit eder hale geldi. Sinema, müzik, sahne sanatları, edebiyat, plastik sanatlar ve görsel sanatlar alanında her geçen gün kabul edilmesi mümkün olmayan saldırılar değişik biçimlerde yoğunlaşıyor. Devlet baskısından, yapımcı terörüne; sosyal haklar sorunundan sanatın estetik sorunlarına kadar her türlü sorunu masaya yatırıp, çözüm önerileri üretmeliyiz ve bu alanın kendine ve geçmişine güvenini yaratıcılığımız ve dayanışmamızla birleştirip o önerileri birer birer hayata geçirmeliyiz.

Sanat Meclisi; alandaki sorunlara radikal çözümler aramak, bulmak, önermek ve sanatın tabanında yer alan sanat örgütleri ve sanatçılarla kol kola vererek öncelikle alanı korumak, ardından kangren olmuş sorunlara kalıcı çözümler bulmak hedefiyle kuruldu.

Sempozyum sahipsiz bir alan gibi gösterilmeye çalışılan sanat alanına öncelikle sahip çıkmak ve alanın sorunlarını tartışıp el ele çözümler üretmek için yola çıkıyor. İki gün sürecek sempozyumda sorunlara topluca bakıp, bu sorunların çözümü için geçmiş yıllarda yapılanları değerlendirip günümüzde yaşanan süreci tüm sanat dallarından sanatçıların katılımıyla ele almaya çalışacağız. Sanat alanının insanlarının tüm beyinlerini çalıştırmak amacımız. Ve esas olarak kapitalizmin bizi çözümsüz bırakamayacağını hem sanatçılara hem yeni sanatçı adayları gençlerimize hem da halkımıza göstermektir. Düşünelim, tartışalım, katılalım ve çözelim.

Geçtiğimiz günlerde binlerce insanımızla uğurladığımız yazar Yaşar Kemal’in dediği gibi “Anadolu toprağı yüzlerce kültürün yaratıldığı, gelip geçtiği, kaynaştığı, kültürlerin birbirlerini aşıladığı, beslediği kadim bir kültür toprağıdır.” Bu toprakların sanatçısı yaratıcılığını, üretkenliğini ortaya koymuş, alanını var edip korurken de bedeller ödemiştir. Sanat Sempozyumu 2015 yılında tüm sanat alanına çağrı yaparken gücünü bu birikimden almaktadır.

6-7 Kasım 2015 günlerinde halkımızı, aydın ve sanatçılarımızı, sanatçı adaylarımızı buluşmaya, konuşmaya ve alanın sorunları için çözüm bulmak için yola çıkmaya çağırıyoruz.

[supsystic-gallery id=’20’ position=’center’]

1. SANAT SEMPOZYUMU ve 3. SANAT FESTİVALİ’NE KATILACAK SANATÇILAR

Mehmet Aksoy (Heykeltraş)

İnan Altın (Grup Yorum)

Selma Altın (Grup Yorum)

Enver Aysever (Gazeteci – Yazar)

Ataol Behramoğlu (Şair )

Selçuk Balcı (Müzisyen)

Murat Başaran (Dizi Müziği – Tonmaister)

Erdal Bayrakoğlu (Müzisyen)

Aytekin Birkon (Kurgucu)

Özgür Başkaya (Yönetmen – Tiyatro Eğitmeni)

Caner Bozkurt (Grup Yorum)

Mehmet Çırıka (Müzik-Sen)

Özcan Erkişi (Müzisyen)

Mehmet Esatoğlu (Tiyatro Yönetmeni)

Osman Genç (Oyuncu – Tiyatro Eğitmeni)

Müjdat Gezen (Oyuncu – Tiyatro Yönetmeni)

Meral Gökoğlu (FOSEM)

Hüseyin Karabey (Yönetmen)

İbrahim Karaca (Şair)

Niyazi Koyuncu (Müzisyen)

Selçuk Kozağaçlı (Avukat)

Mehmet Sinan Kuran (Ressam)

Cengiz Gündoğdu (Yazar)

Barış Güney (Müzisyen)

Erkan Oğur (Müzisyen)

Ozbi (Müzisyen)

Vedat Özdemir (Görüntü Yönetmeni)

Mehmet Özer (Fotoğraf)

Barış Pirhasan (Senarist – Yönetmen)

Vedat Sakman (Müzisyen)

Emrah Serbes (Yazar)

Şebnem Sönmez (Oyuncu)

Orhan Şallıel (Müzisyen)

Veysel Şahin (İdil Halk Tiyatrosu)

Efkan Şeşen (Müzisyen)

Fırat Tanış (Oyuncu)

Zerrin Taşpınar (Şair)

Ayça Telgeren (Ressam)

Kemal Tufan (Heykeltraş)

Hüseyin Turan (Müzisyen)

Ragıp Yavuz (Tiyatro Yönetmeni)