Ertaş ölümünün 6. yılında Kartal’da anıldı

Unesco tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ kabul edilen ve 25 Eylül 2012’de vefat eden Neşet Ertaş Kartal Belediyesi tarafından hazırlanan programla anıldı.

Abdallık geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş’ın ölümünün 6. yılında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmaya Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Ali Apaydın, Gökhan Yüksel, Cengiz Türkmen, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi ve Kadın Kolları Başkanı Nejla Erdem, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kartallı Muhtarlar, Kırşehirliler Derneği Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Neşet Ertaş hayranı katıldı.

Gecede Yılmaz Özdemir, bozkırın tezenesi ve bozkırın garip bülbülü Neşet Ertaş’ın hayatını anlattı ve kendi yazmış olduğu “ Neşet Ertaş” şiirini salonu dolduran konuklarla paylaştı. Yılmaz Özdemir’in okuduğu şiirin ardından Türk Halk Müziği sanatçısı İsmail Altunsaray sazıyla ve sesiyle Ertaş’ın türkülerini seslendirdi. “Ahirim sensin”, “Zahidem”, “Gönül dağı”, “Bir bakışta yaktın beni” gibi birçok türküsüyle gönüllere taht kuran Neşet Ertaş’ı anma gecesinde duygu dolu anlar yaşandı.

Gecenin sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, “Değerli Kartallılar unutulmaz bir akşam yaşadık. Birbirinden güzel türküleri üstadımın dilinden dinledik. Büyük üstat sahneye çıkmadan önce diyordu ya; – Bizimkiler burada mı? Kırşehirliler burada mı? Ama sonra sahneye çıktı ve baktı ki Türkiye’nin her yerinden insan var. Bir baktı ki Neşet Ertaş Türkiyeli olmuş. Neşet Ertaş bizim en büyük değerlerimizden biri olmuş. Kartal Belediyesi olarak Sayın Belediye Başkanımız Altınok Öz’ün öncülüğünde Neşet Ertaş’ı Kartal Meydanı’nda Kartallılarla buluşturmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Vefat etmeden önce o muhteşem gecede büyük ustayı Kartallılarla buluşturmuştuk. Bugün de onun anısına değerli sanatçımız bize unutulmaz bir akşam yaşattı. Bu yüzden çok çok teşekkür ediyorum. Ve plaketimizi sizleri Kartallıları hatırlaması için kendisine sunuyorum. Sanatın, kültürün, değerlerimizin başkenti Kartal’da bu gecede bizimle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ediyorum” dedi. Plaketi alan İsmail Altunsaray, “Neşet Ertaş’ın ruhu adına bu gecede burada olan bütün herkese teşekkür ediyorum. Dünya var oldukça Neşet Ertaş’ın ruhu da var olacaktır” dedi. Dünya Kırşehirliler Derneği üyeleri de sanatçıya teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.