CNR Kitap Fuarı 1-9 Mart tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de

CNR Kitap Fuarı 1-9 Mart tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuar alanında kitapseverle buluşacak. 150’nin üzerinde yayınevinin 250 marka ile katıldığı 20 bin metrekarelik fuar alanına 200 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

kitap fuarı

Basın Yayın Birliği işbirliğinde gerçekleşen fuar, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İBB Kültür AŞ tarafından destekleniyor.

ÇOCUKLAR KİTABA DOKUNSUN

Kitap fuarının ilk konuklarından biri olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, okulları fuarlara katılım konusunda teşvik ettiklerini söyleyerek “Çocuklarımızın fuarı ziyaret etmesini, almasalar bile kitaplara dokunmasını istiyoruz. Ailelere, öğretmenlere çocuklara harçlıklarını verip, kitapları kendilerinin almalarını, onları serbest bırakarak hatta indirim için pazarlık etmeyi dahi kendilerinin yapmasını,  kitaba ilişkin böyle bir tat oluşsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

HER YAŞA GÖRE KİTAP

Haftasonu ziyaretçi akını beklenen fuar alanına, daha rahat gezmek için erken geldiğini belirten bir okuyucu, “Erken gelelim, kalabalık olmasın’ dedik. Daha şimdiden 4 tane kitap aldım” diye konuştu. Fuardaki kitap fiyatlarının uygun olduğunu belirten bir ziyaretçi ise “Birçok kitabı aynı anda görme fırsatım oldu. Çok da uygun fiyatlar” dedi. Standlar arasında gezerek kitap seçenlerin yanı sıra fuara ellerinde kitap listesi ile gelenler de vardı. Çocuklar ise çocuk kitaplarının olduğu yayınevi standlarının önünde kitapları inceledi.

KİŞİ BAŞINA 7.2 KİTAP

CNR kitap fuarının 1,5 yıldır planlanan bir proje olduğunun altını çizen Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, “Bundan 10 yıl önce 9 bin başlıkla kitap üretilirken, 2013 yılında 47 bin başlıkla kitap üretildi. Geçen sene üretilen kitap adeti 536 milyon. 2012 yılı rakamları 480 milyon civarında. Bu kişi başına 7.2 kitap düştüğü anlamına geliyor. Ama 17 milyonluk İstanbul’da sadece TÜYAP kitap fuarı vardı. Bundan sonra hem TÜYAP hem CNR olacak” dedi. İstanbul’da Anadolu yakasında da bir kitap fuarı olması gerektiğini vurgulayan Üstün, “İstanbul’a TÜYAP ve CNR da yeterli değil. Bir an önce Anadolu yakasına da bir fuar alanı istiyoruz. Anadolu yakasında da bir kitap fuarı olsun” şeklinde konuştu.

ÜNLÜ İSİMLER CNR KİTAP FUARINDA 

İlk kez düzenlenen fuarda Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin, Cem Mumcu, Doğan Yurdakul, Ediz Hun, Engin Noyan, Erdal Sarızeybek, Fikri Sağlar, Prof.Dr.İlber Ortaylı, İpek Ongun, İskender Pala, Prof.Dr.Mim Kemal Öke, Mustafa Mutlu, Nevzat Tarhan, Sinan Akyüz, Ümit Zileli, Yalvaç Ural, Prof.Dr. Zekeriya Beyaz gibi isimler yer alacak. Kitap satışının yanı sıra imza günleri, tiyatro gösterileri, konferans ve söyleşiler düzenlenecek. Fuar 1-9 Mart tarihlerinde saat 10:00-19:00 arasında ziyaret edilebilir.