Yazılar

2014 yılında ençok ne tür kitap okundu?

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) 2014 verilerine göre Türkiye dünyanın en büyük 12. yayıncılık sektörü ve üretilen yeni kitap çeşidinde 11. sırada yer alıyor.

kitap satışı

2014 yılında toplam 561.103.770 adet kitap üretildi. Bu kitaplar için 344.405.399 adet bandrol satın alındı. Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında ilk ve orta öğretim öğrencilerine 216.698.371 adet ücretsiz ders kitabı dağıttı.

Dikkat edilirse üretim daha çok eğitim kitaplarında dolaysıyla “Türkiye kitap basımında eski oranla daha iyi” ya da zaman zaman gazetelerde

“Türkler sanıldığından fazla kitap okuyor” sözü biraz havada kalıyor. Çünkü eğitim kitapları zorunlu olarak ve ders amacıyla alınıp okunuyor oysa sanat, edebiyat, bilim kitaplarındaki  artış daha sınırlı.  Bakınız (Lütfen gazete adlarına tıklayınız) “Zaman” veya “Hürriyet” (Editörün notu)

kitap-okumak
Kitap türlerine göre üretim:

1.    Eğitim kitapları (%71)
2.    Yetişkin kurgu dışı (%11)
3.    İnanç (%9)
4.    Çocuk-ilk gençlik (%5)
5.    Yetişkin kurgu (%3)
6.    Akademik yayınlar (%1)

En fazla kitap üretilen iller:   (Bandrol adetlerine göre)

1.    İstanbul (%59.5)

2.    Ankara (%27.5)

3.    İzmir ()

 

CNR Kitap Fuarı 1-9 Mart tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de

CNR Kitap Fuarı 1-9 Mart tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuar alanında kitapseverle buluşacak. 150’nin üzerinde yayınevinin 250 marka ile katıldığı 20 bin metrekarelik fuar alanına 200 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

kitap fuarı

Basın Yayın Birliği işbirliğinde gerçekleşen fuar, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İBB Kültür AŞ tarafından destekleniyor.

ÇOCUKLAR KİTABA DOKUNSUN

Kitap fuarının ilk konuklarından biri olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, okulları fuarlara katılım konusunda teşvik ettiklerini söyleyerek “Çocuklarımızın fuarı ziyaret etmesini, almasalar bile kitaplara dokunmasını istiyoruz. Ailelere, öğretmenlere çocuklara harçlıklarını verip, kitapları kendilerinin almalarını, onları serbest bırakarak hatta indirim için pazarlık etmeyi dahi kendilerinin yapmasını,  kitaba ilişkin böyle bir tat oluşsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

HER YAŞA GÖRE KİTAP

Haftasonu ziyaretçi akını beklenen fuar alanına, daha rahat gezmek için erken geldiğini belirten bir okuyucu, “Erken gelelim, kalabalık olmasın’ dedik. Daha şimdiden 4 tane kitap aldım” diye konuştu. Fuardaki kitap fiyatlarının uygun olduğunu belirten bir ziyaretçi ise “Birçok kitabı aynı anda görme fırsatım oldu. Çok da uygun fiyatlar” dedi. Standlar arasında gezerek kitap seçenlerin yanı sıra fuara ellerinde kitap listesi ile gelenler de vardı. Çocuklar ise çocuk kitaplarının olduğu yayınevi standlarının önünde kitapları inceledi.

KİŞİ BAŞINA 7.2 KİTAP

CNR kitap fuarının 1,5 yıldır planlanan bir proje olduğunun altını çizen Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, “Bundan 10 yıl önce 9 bin başlıkla kitap üretilirken, 2013 yılında 47 bin başlıkla kitap üretildi. Geçen sene üretilen kitap adeti 536 milyon. 2012 yılı rakamları 480 milyon civarında. Bu kişi başına 7.2 kitap düştüğü anlamına geliyor. Ama 17 milyonluk İstanbul’da sadece TÜYAP kitap fuarı vardı. Bundan sonra hem TÜYAP hem CNR olacak” dedi. İstanbul’da Anadolu yakasında da bir kitap fuarı olması gerektiğini vurgulayan Üstün, “İstanbul’a TÜYAP ve CNR da yeterli değil. Bir an önce Anadolu yakasına da bir fuar alanı istiyoruz. Anadolu yakasında da bir kitap fuarı olsun” şeklinde konuştu.

ÜNLÜ İSİMLER CNR KİTAP FUARINDA 

İlk kez düzenlenen fuarda Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin, Cem Mumcu, Doğan Yurdakul, Ediz Hun, Engin Noyan, Erdal Sarızeybek, Fikri Sağlar, Prof.Dr.İlber Ortaylı, İpek Ongun, İskender Pala, Prof.Dr.Mim Kemal Öke, Mustafa Mutlu, Nevzat Tarhan, Sinan Akyüz, Ümit Zileli, Yalvaç Ural, Prof.Dr. Zekeriya Beyaz gibi isimler yer alacak. Kitap satışının yanı sıra imza günleri, tiyatro gösterileri, konferans ve söyleşiler düzenlenecek. Fuar 1-9 Mart tarihlerinde saat 10:00-19:00 arasında ziyaret edilebilir.

Kitap Fuarları ziyaretçileri konusunda Avrupa ‘yı geçtik!

İstanbul’da 400 bin, İzmir’de 200 bin, Adana’da 190 bin ziyaretçiye ulaşan kitap fuarlarına ilginin Avrupa’nın üzerinde olduğu belirtildi

İstanbul’da 30. yılında 400 bin ziyaretçi sayısına ulaşan kitap fuarının Avrupa’nın en büyüğü olduğu, Türkiye’nin kitap fuarlarına ilgi bakımından Avrupa ülkelerinin önünde yer aldığı belirtildi.

Tüyap Kültür ve Sanat Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Yayıncılar Birliği ile işbirliği halinde tüm yurt genelinde kitap fuarları gerçekleştirdiklerini ve kitap sevgisini Anadolu’nun her yerine yaymaya çalıştıklarını belirtti.

İstanbul’un yanı sıra İzmir, Bursa, Diyarbakır ve Adana’da fuarlar düzenlediklerini anlatan Kavukçuoğlu, bu yıl bunlara Antalya Kitap Fuarı’nın da ekleneceğini, gelecek yıl ise Kayseri’de ilk kitap fuarını kitapseverlerle buluşturacaklarını söyledi.

Kavukçoğlu, fuarlara ilginin her yıl arttığını, yoğun ilginin sadece ziyaretçi bazında değil, katılımcı yayınevi bakımından da arttığını belirtti. Geçen yıl Adana’daki Çukurova Kitap Fuarı’na 170 yayınevininkatıldığını anımsatan Kavukçuoğlu, bu sayının bu yıl yüzde 30 artış göstererek 200’e ulaştığını bildirdi.

Kavukçoğlu, fuarlarda yapılan gözlemlerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün yaptığı araştırmalara göre kitap okuma oranın fuarlarla birlikte arttığını belirterek, şunları kaydetti:

”Öyle yıllardır konuşulduğu gibi Türkiye’de kitap okuma oranı çok düşük değil. Türk toplumu az okuyan, kitaba küskün bir toplum değil. Türkiye’de kişi başına yılda 6,8 kitap düşüyor. Bu iyi bir oran. İstanbul’da her yıl düzenlediğimiz, 2011’de 30. yılını kutladığımız fuara 400 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Adana fuarının 190 bin, İzmir’in 200 binin üzerinde ziyaretçisi vardı. Böyle bakıldığı zaman bu tür fuarlara ilgi büyük. Fuarlardaki kitap satışları da oldukça iyi. Geçen yıl Adana’da bir değerlendirme yaptık. Yüzde 80 gibi oran çıktı. 190 bin ziyaretçinin yüzde 80’i kitap almış. Aşağı yukarı bu diğer fuarlar için de geçerli.”

‘İstanbul Kitap Fuarı, Avrupa’nın en büyük fuarı’
Avrupa’da iki tür kitap fuarlarının gerçekleştiğini anlatan Kavukçuoğlu, birinci tur fuarların Frankfurt Fuarı veya BolognaÇocuk ve Gençlik Kitapları Fuarı gibi profesyonel meslek içi fuarlardan oluştuğunu, buraya okurların değil, sadece yazarlar, yayınevleri, matbaalar, kitabevi sahipleri, telif ajansları gibi o meslekte profesyonel kişilerin geldiğini belirtti.

Kavukçoğlu, ikinci tip fuarların ise İstanbul Kitap Fuarı gibi okura yönelik fuarlar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

”İkinci tür fuarlar Türkiye’de olduğu gibi tüketiciye yönelik, yayınevi fuarları. Yayınevleri ürettikleri kitapları doğrudan doğruya okura sunuyorlar. Bu ikinci tür fuarlar içinde İstanbul Kitap Fuarı, Avrupa’nın en büyük fuarı. Gerek alan büyüklüğü, gerekse ziyaretçi açısından en büyük fuar. Elimizdeki somut verilerle geçen yıl toplam fuarlarımıza 1 milyon 232 bin ziyaretçi geldi. Kitap fuarlarına ilgi anlamında çok çok iyi konumdayız. Avrupa’da ilgi daha az. Bütün İskandinav ülkelerinin ortak düzenlediği Göteborg Kitap Fuarı’nın ziyaretçi sayısı 90 bin, Paris, Prag, Selanik Kitap Fuarları ise Adana Kitap Fuarı’nın sayısına ulaştıklarında çok büyük sevinç duyarlar. İstanbul’un rakamına yaklaşabilen bir Avrupa ülkesi yok. Avrupa’da düzenlenen bütün kitap fuarlarını geziyoruz.”

Kavukçuoğlu, kitap fuarları açısından İstanbul’da 30, İzmir’de 15, Bursa’da ise 7 yılı geride bıraktıklarını, bu yıl Adana 5, Diyarbakır 3’üncü yıllarını gerçekleştireceklerini bildirdi.

‘Her yıl 1-2 çocuk kitapları yayınevi ortaya çıkıyor’


Kavukçuoğlu, fuarların okur kitlesini arttırma konusunda çok önemli katkıları olduğunu vurguladı.

Özellikle ilköğretim öğrencileri açısından fuarların büyük avantaj sağladığını anlatan Kavukçuoğlu, şunları söyledi:

”Birçok evde kitaplık yok. Anne babalarda okuma alışkanlığı yok. Çocuklar da kitapsız evlerde büyüyorlar. Onların tanıdığı kitaplar sadece okullardaki ders kitapları. İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin de destekleriyle, fuarın açıldığı kentlerde 10 binlerce çocuk bu fuarlara geliyor. Evlerinde görmedikleri kitapları bu fuarlarda görüyorlar. Kitapları tanıma, sayfalarını çevirme, bizim tabirimizle kitabı koklama olanağını fuarlarda buluyorlar. İlk defa fuarlarda tanışıyorlar. O çocuklar annebabalarını da kitap almaya teşvik ediyorlar.”

Kavukçuoğlu, fuarlarda çocuk kitaplarına da ilginin yüksek olduğunu, Türkiye’de en hızlı gelişen yayın dalının çocukkitapları olduğunu belirterek, ”Her yıl 1-2 yeni çocuk kitapları yayın evi ortaya çıkıyor. Bugün çoğu çocuk yayınevi batıdaki benzerleriyle karşılaştırıldığında yer yer onları geride bırakabilecek düzeyde. Bunda da kitap fuarlarının büyük etkisi var” dedi.

Kavukçuoğlu, İstanbul’daki kitap fuarında bir yetişkin ailenin yanlarına gelerek, ”Biz kitaplarla ilk kez sizin düzenlediğiniz fuarlarda tanıştık. Kitap okuru olduk. Şimdi de kendi çocuğumuzu fuara getirdik. Çocuğumuzu kitaplarla tanıştırıyoruz” dediklerini, bundan son derece mutluluk duyup, duygulandıklarını anlattı.

Kaynak : http://www.sabah.com.tr