Bilgin Canaz nefesiyle Çankayalıları büyüledi

Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi, Neyzen Bilgin Canaz’ı Ankaralı sanatseverlerle buluşturdu.

Büyüleyen nefes Neyzen Bilgin Canaz, Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde verdiği konserle izleyenleri farklı bir yolculuğa çıkardı. Nefesine evrensel soundu da ekleyen Canaz, neyle çalınamayacak eser olmadığını tango, vals, flamenko türü bilinen eserleri seslendirerek gösterdi.

Neyzen Bilgin Canaz, konserine kendi eseri “Hamdım, Piştim, Yandım” ile başladı. İlk esere dansıyla eşlik eden Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Modern Dans Bölüm Başkanı Selçuk Göldere’nin gösterisi nefeslerini tutarak izledi. “Hamdım, piştim, yandım”, “Meleklerin Hüznü”, “Zarif ve Kırılgan” gibi kendi bestelerinin yanı sıra Iğdır’ın Al Alması, Libertango, Oblivion, Batum, Hicaz Funky, Neyim, Majör Segah gibi eserleri seslendiren Canaz’a iki parçada da Seda Bağcan eşlik etti.

Son eserinde izleyicilere “Daha önce ney ile dans eden var mı?” diye sorarak ayağa kaldıran Canaz, keyifli bir dans eşliğinde salonu dolduran Ankaralılara güzel bir gece yaşattı.

NEYZEN BİLGİN CANAZ
1998 yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarından mezun olan Canaz, geleneksel Türk Müziği dışında Flamenko, caz, ve new age tarzında da çalışmalarda bulundu. Caz müziğinin önemli isimlerinden Bobby Mc Ferrin, Yıldız İbrahimova, flamenco müziğinin duayen gitaristi Paco De Lucia’nın baş dansçısı Joaqim Grilo gibi tanınan isimlerle sahne alan Canaz, Berkley Caz School, Rotterdam Konservatuvarı gibi önemli müzik okullarında Türk Müziği üzerine atölye çalışmaları yaptı. Aralarında Kraliçe 2. Elizabeth de bulunan 60’dan fazla devlet başkanı huzurunda konser veren sanatçı, Tanini Trio grubuyla müzik yolculuğuna devam ediyor.