Türkiye Almanya Film Festivali’nde Leke adlı film finalist

Bu yıl 24.’sü düzenlenen ve Almanya’nın Nürnberg kentinde gerçekleşecek olan Türkiye Almanya Film Festivali’nde Atom Film ‘LEKE’ adlı kısa filmi ile finalist oldu.

Ulusal ve uluslararası birçok festivalden başarı alan Atom Film, yönetmenliğini Tufan Şimşekcan ve Ozan Sihay’ın yaptığı LEKE adlı kısa filmi Adana’da çekti. Filmin başrollerinde Adana Devlet Tiyatrosu oyuncusu ‘Mazlum Taşkıran’ ve “Müslüm” filminde de Müslüm Gürses’in çocukluğunu canlandıran ‘Alper Parlak’ yer aldı. Yaklaşık 1 yıl ön hazırlığı süren Leke filmi, 30 kişilik yardımcı oyuncu ve set ekibiyle Adana tren garında çekildi. Post prodüksiyon aşaması 2 ay süren LEKE kısa filmi, trenle memleketine dönmekte olan bir savaş muhabiri ile trene kaçak bir şekilde binen mülteci bir çocuğun yollarının kesişmesini anlatıyor.

24. Türkiye Almanya Film Festivali Kısa Film Yarışması’nın başkanlığını bu yıl Berlin’de yaşayan yönetmen Constanze Knoche üstlenecek. Seçici kurulun diğer üyeleri ise, sinema ve televizyondan tanınan ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç (İstanbul), bilim insanı ve belgesel film yönetmeni Carolin Lano (Erlangen), yapımcı ve ses mühendisi Robert Kellner (Nürnberg)’den oluşuyor.

Yarışmaya başvuran 500’den fazla kısa film arasından ön jüri seçkisini tamamladı.

Almanya, Türkiye, İran, Fransa, İsviçre, ABD, Suriye, Avusturya, Irak, Rusya ve başka 90 farklı ülkeden gelen başvuru arasından, Almanya, Türkiye ve Avusturya’dan olmak üzere toplam 14 film yarışmaya seçildi. Kısa filmler 15 Mart’ta festival kapsamında gösterilecek.

Festivalin ikinci haftasında, 16 Mart Cumartesi akşamı yapılacak olan ödül töreninde, En İyi Film (1.’lik Ödülü), 2.’lik Ödülü ve 3.’lük Ödülü açıklanacak.

Festival kapsamında yarışacak 14 film:

Dikenli Tel: Serdal Altun
Aus der Nähe (Yakından): Daniel Popat
Çember: Subutay Kırkpınar
Mitose (Mitoz): Halit Ruhat Yildiz
Kısmet: Doğuş Özokutan, Vasvi Çiftcioğlu
Kerata: Kasım Ördek
3:1: Alisia Manuguerra
Kaset: Serkan Fakılı
Katharsis (Katarsis): Alison Kuhn
Finiş: Benhür Bolhava
Salveger (Yıl Dönümü): Angelica Germanà Bozza
Naftalin: M. Furkan Daşiblek
Leke: Tufan Şimşekcan, Ozan Sihay
Generalprobe (Genel Prova): Jannis Lenz