BİFO ve Gürer Aykal 20. yılında

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 1999’da orkestrayı kuran, sürekli şefliği ve genel müzik yönetmenliğini 2008 Eylül ayına kadar sürdüren, onursal şefleri Gürer Aykal ile birlikteliğinin 20. yılını 14 Mart Perşembe akşamı Lütfi Kırdar’da konserle kutladı.

Aykal yönetimi altındaki orkestra, konsere çağdaş besteci Mahir Cetiz’in “Nehirin Düşleri” eserinin dünya prömiyerini yaparak başladı. Ardından konserin solisti Rus piyanist Denis Kozhukhin’e, Grieg “Piyano Konçertosu”nda eşlik etti. Kozhukhin, gene aynı besteciden yaptığı bis ile salonu selamladı.

Konserin süprizlerle dolu ikinci bölümünde ise Gustav Holst’un yedi bölümden oluşan “Gezegenler Orkestra Süiti”, Houston Senfoni tarafından sipariş edilen, Duncan Copp’un yapımcılığını üstlendiği video gösterimi eşliğinde çalındı. Eserin son bölümü olan “Gizemli Neptün” de ise, üst balkondan şefleri Masis Aram Gözbek yönetiminde, Boğaziçi Caz Korosu bünyesindeki MAGMA Filarmoni Korosu’nun sesi yükseldi.

Orkestra ve koro ile birlikte salonu selamlayan Aykal, “Yaşamımın en güzel anı. Kurulduğu yıl kapanacak denen BİFO 20.yılını dünya çapında bir orkestra olarak kutluyor. Bu hepimizin gururu, nice 20 yıllara.” diyerek onlara bu imkanı veren Borusan Holding’in sahibi rahmetli Asım Kocabıyık ve ailesine, tüm Borusan çalışanlarına, BİFO seyircisine yürekten teşekkür etti. Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı F. Zeynep Hamedi plaket sundu, BİFO Müdürü Ahmet Erenli ile birlikte sahneye gelen pastayı kesti.