Akbank 38. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi

,

Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ile Akbank Sanat’ın iş birliğinde 38’incisi “Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi” sanatseverle buluştu.

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri ve genç sanatçıları desteklemek amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya yapılan binlerce başvuru, Melih Görgün, Ayşe Erkmen ve Dejan Kaludjerovic’den oluşan jüri ekibi tarafından değerlendirildi.

Bu yıl “Gündelik Yaşama Dair” temasıyla yapılan yarışmada, 17 eser finale kaldı. Finale kalan sanatçılardan ise Rana Kelleci, Hamza Kırbaş, Engin Konuklu, Diren Demir ve Yunus Tilen’nin eserleri ödüle layık görüldü.

Akbank 38. Günümüz Sanatçıları Ödülü Yarışmasında kazananlar, Akbank Sanat Instagram sayfasında canlı yayında açıklandı. Finale kalan eserlerden oluşan, küratörlüğünü Melih Görgün’ün üstlendiği sergi de Akbank Sanat Beyoğlu’nda sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Sergiye ilişkin açıklamalar yapan küratör Melih Görgün, çok çeşitli türlerde sanatın gerçekliğinin tanımlanabildiği yapıtların yer aldığını belirterek, “Buradaki konseptimiz gündelik yaşama dair. Eserler ise gündelik yaşamda karşımıza çıkan ve farkında olmadığımız durumlara dikkat çekiyor. Yaşamış olduğumuz özel dönem, sanatseverleri yeniden düşündürdü. Buradaki eserler de sanatçının tekrar düşününce ortaya koyabileceklerini gösteriyor.” dedi.

Etkinliğin, sanatseverlerin cevaplarını almaya değil, daha çok sorgulamaya davet eden bir sergi olduğuna dikkati çeken Görgün, gündelik yaşamın içinde sanatın kurtarıcı ve cesaretlendirici bir yanı olduğunu anlamak için serginin ziyaret edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Sergi, 21 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek

Sergide, ödül alan isimlerin yanı sıra Abdulvahap Uzunbay, Beril Or, Davut Yücel, Delal Eken, Elif Özen, Furkan Depeli, İmelda Kuyumcu, Kemal Kahveci, Kemal Yıldız, Kübra Gürleşen ve Mert Acar’ın eserleri yer alıyor.

Resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf ve video gibi çeşitli alanlardaki üretimlerin bulunduğu Akbank 38. Günümüz Sanatçıları Sergisi, 21 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.