Afife Jale Tiyatro Ödülleri adayları açıklandı !

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2012 adayları ile özel ödül sahipleri 2 Nisan 2012 Pazartesi akşamı düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

afife jale tiyatro odulleri

2011-2012 tiyatro sezonundaki en başarılı isim ve oyunlarını ödüllendirmeye hazırlanan Yapı KrediAfife Tiyatro Ödülleri’nde bu yıl Muhsin ErtuğrulÖzel Ödülü’ne Nedret Güvenç, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Ülkü Ayvaz, Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Turan Oflazoğlu layık görüldü.

Sanat dünyasını bir araya getiren basın toplantısında konuşma yapan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin  bugün geldiği nokta, Türkiye’nin en prestijli tiyatro ödülü olarak bizi çok gururlandırıyor. 16 senedir sadece finansal anlamda değil, fikir ve emek olarak da her türlü desteği verdiğimiz, bu proje, Yapı Kredi’nin sanata olan samimi desteğinin de bir kanıtı.

Bu sene birçok iyileştirme gerçekleştirdik. Üye sayımızı artırarak daha geniş bir katılım sağladığımız Seçici ve Oylama Kurullarımızın, önümüzdeki dönemde de çalışmalarını daha etkin yürütebilmesi için yine yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz.

Biz bu çalışmalarımızı sürdürürken Türk tiyatrosuna ilgi de her geçen gün artıyor, daha fazla oyun sahneye konuluyor. Bu bağlamda Afife ödüllerini daha geniş bir tabana yayma meselesi önümüzde somut bir hedef olarak duruyor.” dedi.

Sezon boyunca  toplam 30 kişiden oluşan Seçici ve Oylama Kurulu’nun İstanbul’un dört bir yanındaki tiyatrolara giderek doğru adayı seçmek için büyük bir titizlikle çalıştığını belirten Başağa şunları söyledi: “Tiyatroya gönül veren tüm jüri üyesi dostlarıma, hassasiyetleri ve gösterdikleri üstün iş disiplini için tekrar teşekkürlerimi sunuyorum Artık görev Oylama Kurulu’nda ve hepimiz 30 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Töreni için nefesimizi tuttuk, bekliyoruz. Şimdiden tüm adayları gönülden kutluyor, hepinize keyifli bir akşam diliyorum.”

Türk tiyatrosunun Afife gibi cesur, inançlı ve sabırlı insanların omuzlarında yükseldiğini vurgulayan Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen ise “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri benim için bir tutku ve her yıl bu ödül töreni için sanki ilk defa gerçekleşiyormuş gibi büyük heyecan duyuyorum. Yapı Kredi’nin bu ödülü ilk günden beri böylesine sahiplenmiş olması son derece mutluluk verici. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin ayrıca çeşitli yeniliklerle yoluna devam etmesi planlanıyor.

Bizler, Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında Yapı Kredi ile Türk tiyatrosuna ve tiyatrocusuna her geçen yıl daha iyisini verebilmek için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

En başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımcısına, en başarılı erkek oyuncudan, en başarılı yardımcı kadın oyuncuya kadar 15 ayrı kategoride adayların ödüllendirildiği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 30 Nisan 2012 Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.