27 Mar Dünya Tiyatro Günü! Farkında mısınız?

,

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü…

Tiyatro deyince ilk anda sadece Oyuncular gelir akla. Oysa tiyatro bir ekip işidir ön planda elbette ki oyuncular var fakat oyun sergilenmeden önce ve sergilenme esnasında arkada emek verenleri de bilmek hatırlamak ve hatırlatman görevimiz.

Tiyatro; Yönetmen, oyuncu, dekor ve ışıkçısı zaman zaman makyözleri ile bir bütündür.

Bu bütünlük içinde, zannediyor musunuz pandemi döneminde sadece oyuncular zorluk çekti? Hayır elbette. Biz biliyoruz sizlerde lütfen tekrar düşünün, sahneden başka geliri olmayan yukarıda saydığım sahne emekçileri dışında, elbette salon çalışanlarını da unutmamız gerekiyor.

Bir gün her şey normalleşecek şimdi değilse de enazından o zaman arada bir teşekkür edelim. Çünkü pandemi süresince kim aç, kim yoksun biz iyi biliyoruz, sizler de artık bir düşünürsünüz değil mi?

Çünkü bu saydığım mesleği yapanların çok büyük kısmı devlet desteğinden yoksun kaldı.

Biliyoruz tiyatrolar elden geldiğince dijitate taşınmaya çalışıyor ve sizlerde biliyorsunuz ki en güzeli sahneden izlemek ama malum şartlar hepimizi tedirgin ediyor ve biliyoruz ki dijitale taşınan oyunları da izliyorsunuz!

Birçok sanatçı bildiri ve açıklamalar yapıyor ve asıl duyması ve duyuyoruz fakat asıl duyması gerekenler ne yazık ki kapı-duvar!

 

Bugün dünya tiyatro günü ve bir kez daha yazalım BUGÜN 27 MAYIS VE DÜNYA TİYATRO GÜNÜ!