Pandemi günerinde Sanata Yolculuk! Salvador Dali – Belleğin Azmi

Pandemi hapsinin hafiflemeye başladığı günlerinde, sanata biraz daha yakınlaşmamız ve bilgi dağarcığınıza az da olsa” da bu o eser değil mi?” demenizi sağlamak için, zaman zaman bilindik veya pek bilinmeyen bir takım sanat eserleri hakkında kısa kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bugünkü konuğumuz;  Salvador Dali – Belleğin Azmi

 

Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler, İspanyol sanatçı Salvador Dalí tarafından 1931 yılında yapılan ve en bilinen eserlerinden biri olan tablodur. 1932 yılında 250 Amerikan doları karşılığında satılan tablo, 1934 yılından bu yana New York’taki National Museum of Art’ta sergilenmektedir.

Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler büyüleyici bir eserdir. Eserde kullanılan renk paleti, soluk ve azdır. Saatlerde gök yüzünde kullanılan turkuaz renk kullanılmıştır. Bu turkuaz renk hafiftir ve aynı zamanda parlaktır. Sağ üst köşede bir dağ vardır ve bu dağın tepesi yeşilliklerle kaplıdır fakat hiç ağaç yoktur. Dağın hemen solunda deniz başlamaktadır. Eserdeki yer tek renktir ve kumu andırır. Sol alt köşeden başlayarak uzayan bir masa vardır. Masanın üstünden  aşağı doğru eriyen 3 saatten biri vardır.

Saatin hemen yanında yine masanın üstünde lav desenli bir obje vardır. Üstü yoğun bir kızıldır ve ortasına doğru siyah parçalar vardır. Masanın köşesinde yukarı çıkan bir dal ve bu dalın üstünde eriyen bir saat daha vardır.  Adeta asılı bir çamaşır gibi durmaktadır. Son saat ise yerde, gri bir objenin üstünde erimektedir.

Kaynak ve diğerleri için : https://konusanmuze.com