Zorlu PSM 5 yılda 2 milyondan fazla sanatseveri ağırladı

Kültür sanat takvimini dolduran, her sezonunda etkinlik sayısı ve çeşitliliğini artırarak yoluna devam eden Zorlu PSM, Ekim ayında 5. yılını kutluyor. Açıldığı ilk günden bu yana, birçok büyük prodüksiyona, unutulmaz etkinlik ve performansa imza atan Zorlu PSM, 5 yıl boyunca 5 bin etkinlikte toplamda 2 milyondan fazla sanatseveri ağırladı. Her yeni sezonda sanatın farklı türlerini sahnelerine taşıma heyecanıyla yoluna devam eden PSM, 5. yaşında sanatseverin karşısına çeşitli sürprizlerle çıkmaya hazırlanıyor. “PSM 5 Yaşında” kampanyasıyla, 12 Ekim Cuma günü boyunca tüm kendi organize ettiği etkinliklerde yüzde 50 indirim sunuyor.

Sahip olduğu sahne çeşitliliği ve teknik altyapısı ile alanında Avrupa’nın önde gelen performans mekanları arasında yer alan Zorlu PSM, geride bıraktığı 5 yılda ev sahipliği yaptığı etkinlikler ve işbirliği yaptığı kuruluşlarla kültür sanat sektörünün merkezinde konumlandı. Yılın 365 gününde, sanatseverlerin buluşma adresi haline gelen Zorlu PSM önümüzdeki dönemde, dünyaca ünlü yabancı sanatçı ve prodüksiyonlar kadar, yerli potansiyel yeteneklere de yer verecek.

PSM’de bugüne kadar 5 bin etkinlik gerçekleşti; 10’un üzerinde müzikal ve festival izleyicisiyle buluştu.

Zorlu PSM, şimdiye kadar 10’un üzerinde festival, yine 10’un üzerinde müzikal, 800’ün üzerinde büyük konser, 50’den fazla farklı tiyatro topluluğunun oyununa, 400’e yakın kurumsal etkinliğe ve yüzlerce film gösterimiyle toplamda 5.000 etkinlikte 2 milyon sanatseveri ağırladı. Bu 5.000 etkinlikle Zorlu PSM, 5 yıllık süreçte Türkiye’de kültür-sanat ve eğlence sektöründeki içeriklerin yaklaşık %15’ini üretti; Türkiye ortalamasının %53 olduğu tiyatro alanında %96 doluluk oranıyla toplamda 410 bin tiyatroseveri konuk etti.

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas: “Zorlu PSM, binlerce insanın buluşması noktası. Burası, dünyaya sahne olan bir kültür sanat merkezi.”

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, “Zorlu PSM, 5 yılda ürettiği etkinliklerle kültür sanatın merkezi olan, çeşitliliği ile her yaştan sanatseveri ağırlayan, yaklaşık 130 kişilik ekibi ve etkinliklerde görev alan çoğunluğu öğrencilerden oluşan dönemsel çalışanlarla bir sezonda 10.000 kişinin istihdam edildiği bir habitat. Türkiye’de kültür-sanat alanında yapılan faaliyetlere bakıldığında yaklaşık 3,5 milyon bilet satılıyor. Bunun yaklaşık % 15’ini Zorlu PSM olarak bizim sağladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizim için çok büyük başarı. Önümüzdeki dönemde de gücümüzün yettiğince bu oranı artırmak için çalışıyoruz.

Zorlu PSM olarak yılın her günü, kadın, erkek, genç, yaşlı pek çok kişinin buluşma adresi olmak; tüm yönleriyle sanatı kucaklamak, aynı başlık altında bile bambaşka zevkleri düşünerek, her tarza ve sanatsevere ulaşmak, 5 yıl boyunca en çok hassasiyet gösterdiğimiz konulardan biriydi. Önümüzdeki dönemde de tüm çalışmalarımızı bu ana hedef doğrultusunda ilerletirken, Zorlu PSM’ye en az bir kez gelmiş olan herkesin ‘Zorlu PSM olmadan önce biz ne yapıyorduk?’ diyerek, o kişinin hayatında kalıcı bir imza bırakabilmeyi arzu ediyoruz.”

İlk sürpriz: 5. yaşa özel yüzde 50 indirim kampanyası!
Zorlu PSM, kültür sanatla bir araya gelerek sanatseverlere, 12 Ekim Cuma günü, 10.00-22.00 saatleri arasında geçerli olacak müthiş bir kampanya sunuyor. “PSM 5 Yaşında” isimli kampanya dahilinde PSM organizasyonu olan tüm etkinliklerin biletleri yüzde 50 indirimle satışta olacak.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Hakkında – www.zorlupsm.com
Kültür sanat hayatının buluşma noktası Zorlu Performans Sanatları Merkezi (Zorlu PSM) 5. yaşını kutluyor. Bugüne kadar, dünyaca ünlü gösterilerden alanında en iyi sanatçılara, Broadway müzikallerinden, tiyatro oyunlarına; DJ performanslarından, konserlere; sergilerden, film gösterimlerine, partilere ve festivallere 5 bin etkinlikte 2 milyon sanatseveri ağırlayan Zorlu PSM, her sezon daha da güçlendirdiği altyapısı ve çeşitlendirdiği programıyla sanatsever ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Zorlu PSM açılışından bu yana 2.202 kişilik kapasitesi ve zenginleştirilmiş akustik özelliğine sahip Turkcell Sahnesi ve yine aynı sahnede oluşturduğu yeni “Sahne Üstü Ayakta” konseptinde eş zamanlı 3.200 kişi ağırlarken, hem oturmalı hem ayakta konser izleme imkanı sunan “Hibrid” düzen ile de İstanbul’un kışlık konser mekanı ihtiyacına da cevap vermeye devam ediyor. Doğal akustik özelliğiyle tasarlanan 717 kişi kapasiteli Turkcell Platinum Sahnesi, 1.000 kişi kapasitesiyle Zorlu PSM’nin muhteşem atmosferinin yaz aylarında açık havaya taşınmasını sağlayan Amfi , yeni sezonda açılacak olan oturmalı 110 kapasiteli caz kulübü ve bugüne kadar birçok davet ve etkinliğe ev sahipliği yapmış olan 750 kişi kapasiteli Sky Lounge ve 5,200 m2’lik fuaye alanları ile Zorlu PSM sanat ile kendini ifade etmek isteyen herkese farklı olanaklar sunuyor. Lezzetli menüsüyle Turkcell Sahnesi’nin fuaye alanında bulunan Cheers, etkinlikler öncesi ve sonrasında sanatseverlerin favori mekanı olmaya devam ediyor.