Yazılar

“En Hızlı Piyanist” olarak Guinness Dünya Rekorunu elinde bulunduran Peter Bence, Zorlu PSM’de sahne aldı.

Garanti BBVA Konserleri kapsamında Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşen konsere sanatçının hayranları yoğun ilgi gösterdi.
Michael Jackson’ın meşhur parçası “Black or White” ile konsere başlayan Bence, parçanın ardından “İstanbul’a ilk resmi ziyaretim. Daha önce İzmir’e ve İstanbul Havalimanı’na gelmiştim fakat konser için bu ilk seferim. Gelecek yıl çıkması planlanan albümümden kendi bestem olan ‘Home’ isimli parçayı bu gece ilk kez sizler için çalacağım.” dedi.
Bence, konserde aralarında “Home”un yanı sıra “Halloween”, “Bad”, “Human Nature”, “Here Comes The Sun” ve “Despacito”nun da bulunduğu eserleri çaldı.
Yaklaşık 1 buçuk saat süren konserde heyecanlı olduğunu dile getiren Peter Bence, konsere katılım gösteren herkese teşekkür etti.

‘Alice Müzikali’ yeni sezona başladı. Müzikali, Yılmaz Erdoğan öğrenciler Gürhan Altundaşar ve Metin Pıhlıs ile birlikte izledi.

Geçtiğimiz sezonda 27 oyunla 60 bin seyircinin izlediği ‘Alice Müzikal’, yeni sezona başladı. Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar’ın başrollerini paylaştığı müzikalin Zorlu PSM’de sahnelenen ilk oyununu seyredenler arasında Yılmaz Erdoğan da vardı. Erdoğan, ‘Alice Müzikali’ni öğrencileri Gürhan Altundaşar ve Metin Pıhlıs ile beraber seyretti.

Zorlu PSM, BKM ve İD İletişim’in ortak yapımı olarak sahnelenen ‘Alice Müzikali’nin başrol oyuncuları Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim ve Merve Dizdar, yeni sezon gösterileri için oldukça
heyecanlı olduklarını dile getirdi.

Kültür sanat takvimini dolduran, her sezonunda etkinlik sayısı ve çeşitliliğini artırarak yoluna devam eden Zorlu PSM, Ekim ayında 5. yılını kutluyor. Açıldığı ilk günden bu yana, birçok büyük prodüksiyona, unutulmaz etkinlik ve performansa imza atan Zorlu PSM, 5 yıl boyunca 5 bin etkinlikte toplamda 2 milyondan fazla sanatseveri ağırladı. Her yeni sezonda sanatın farklı türlerini sahnelerine taşıma heyecanıyla yoluna devam eden PSM, 5. yaşında sanatseverin karşısına çeşitli sürprizlerle çıkmaya hazırlanıyor. “PSM 5 Yaşında” kampanyasıyla, 12 Ekim Cuma günü boyunca tüm kendi organize ettiği etkinliklerde yüzde 50 indirim sunuyor.

Sahip olduğu sahne çeşitliliği ve teknik altyapısı ile alanında Avrupa’nın önde gelen performans mekanları arasında yer alan Zorlu PSM, geride bıraktığı 5 yılda ev sahipliği yaptığı etkinlikler ve işbirliği yaptığı kuruluşlarla kültür sanat sektörünün merkezinde konumlandı. Yılın 365 gününde, sanatseverlerin buluşma adresi haline gelen Zorlu PSM önümüzdeki dönemde, dünyaca ünlü yabancı sanatçı ve prodüksiyonlar kadar, yerli potansiyel yeteneklere de yer verecek.

PSM’de bugüne kadar 5 bin etkinlik gerçekleşti; 10’un üzerinde müzikal ve festival izleyicisiyle buluştu.

Zorlu PSM, şimdiye kadar 10’un üzerinde festival, yine 10’un üzerinde müzikal, 800’ün üzerinde büyük konser, 50’den fazla farklı tiyatro topluluğunun oyununa, 400’e yakın kurumsal etkinliğe ve yüzlerce film gösterimiyle toplamda 5.000 etkinlikte 2 milyon sanatseveri ağırladı. Bu 5.000 etkinlikle Zorlu PSM, 5 yıllık süreçte Türkiye’de kültür-sanat ve eğlence sektöründeki içeriklerin yaklaşık %15’ini üretti; Türkiye ortalamasının %53 olduğu tiyatro alanında %96 doluluk oranıyla toplamda 410 bin tiyatroseveri konuk etti.

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas: “Zorlu PSM, binlerce insanın buluşması noktası. Burası, dünyaya sahne olan bir kültür sanat merkezi.”

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, “Zorlu PSM, 5 yılda ürettiği etkinliklerle kültür sanatın merkezi olan, çeşitliliği ile her yaştan sanatseveri ağırlayan, yaklaşık 130 kişilik ekibi ve etkinliklerde görev alan çoğunluğu öğrencilerden oluşan dönemsel çalışanlarla bir sezonda 10.000 kişinin istihdam edildiği bir habitat. Türkiye’de kültür-sanat alanında yapılan faaliyetlere bakıldığında yaklaşık 3,5 milyon bilet satılıyor. Bunun yaklaşık % 15’ini Zorlu PSM olarak bizim sağladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizim için çok büyük başarı. Önümüzdeki dönemde de gücümüzün yettiğince bu oranı artırmak için çalışıyoruz.

Zorlu PSM olarak yılın her günü, kadın, erkek, genç, yaşlı pek çok kişinin buluşma adresi olmak; tüm yönleriyle sanatı kucaklamak, aynı başlık altında bile bambaşka zevkleri düşünerek, her tarza ve sanatsevere ulaşmak, 5 yıl boyunca en çok hassasiyet gösterdiğimiz konulardan biriydi. Önümüzdeki dönemde de tüm çalışmalarımızı bu ana hedef doğrultusunda ilerletirken, Zorlu PSM’ye en az bir kez gelmiş olan herkesin ‘Zorlu PSM olmadan önce biz ne yapıyorduk?’ diyerek, o kişinin hayatında kalıcı bir imza bırakabilmeyi arzu ediyoruz.”

İlk sürpriz: 5. yaşa özel yüzde 50 indirim kampanyası!
Zorlu PSM, kültür sanatla bir araya gelerek sanatseverlere, 12 Ekim Cuma günü, 10.00-22.00 saatleri arasında geçerli olacak müthiş bir kampanya sunuyor. “PSM 5 Yaşında” isimli kampanya dahilinde PSM organizasyonu olan tüm etkinliklerin biletleri yüzde 50 indirimle satışta olacak.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Hakkında – www.zorlupsm.com
Kültür sanat hayatının buluşma noktası Zorlu Performans Sanatları Merkezi (Zorlu PSM) 5. yaşını kutluyor. Bugüne kadar, dünyaca ünlü gösterilerden alanında en iyi sanatçılara, Broadway müzikallerinden, tiyatro oyunlarına; DJ performanslarından, konserlere; sergilerden, film gösterimlerine, partilere ve festivallere 5 bin etkinlikte 2 milyon sanatseveri ağırlayan Zorlu PSM, her sezon daha da güçlendirdiği altyapısı ve çeşitlendirdiği programıyla sanatsever ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Zorlu PSM açılışından bu yana 2.202 kişilik kapasitesi ve zenginleştirilmiş akustik özelliğine sahip Turkcell Sahnesi ve yine aynı sahnede oluşturduğu yeni “Sahne Üstü Ayakta” konseptinde eş zamanlı 3.200 kişi ağırlarken, hem oturmalı hem ayakta konser izleme imkanı sunan “Hibrid” düzen ile de İstanbul’un kışlık konser mekanı ihtiyacına da cevap vermeye devam ediyor. Doğal akustik özelliğiyle tasarlanan 717 kişi kapasiteli Turkcell Platinum Sahnesi, 1.000 kişi kapasitesiyle Zorlu PSM’nin muhteşem atmosferinin yaz aylarında açık havaya taşınmasını sağlayan Amfi , yeni sezonda açılacak olan oturmalı 110 kapasiteli caz kulübü ve bugüne kadar birçok davet ve etkinliğe ev sahipliği yapmış olan 750 kişi kapasiteli Sky Lounge ve 5,200 m2’lik fuaye alanları ile Zorlu PSM sanat ile kendini ifade etmek isteyen herkese farklı olanaklar sunuyor. Lezzetli menüsüyle Turkcell Sahnesi’nin fuaye alanında bulunan Cheers, etkinlikler öncesi ve sonrasında sanatseverlerin favori mekanı olmaya devam ediyor.

Zorlu PSM’de gerçekleşen özel gecede Lions Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması’nda yılın birincisi Ayce Kartal’ın Kötü Kız filmi oldu. Tüm kazananlara Zorlu PSM’de düzenlenen özel gecede ödülleri takdim edildi.

Bu yıl 16’sı yurt dışından 196 filmin katıldığı büyük yarışta, heyecan son anlara kadar sürdü. Zorlu PSM’deki geceye yaklaşık 700 davetli katıldı. Gecede İrem Arslan ve Emre Buga’nın sunduğu gecenin kazananları arasında iki de Amerikan filmi vardı. Kargalar Kafeste adlı müzik topluluğunun verdiği dev konserle renklenen gece 118 Y Lİons Federasyon Başkanı Mahmut Tanyol’un konuşmasıyla başladı.

Müjdat Gezen’in başkanlığını yaptığı büyük jürinin seçtiği 19 finalist film arasında dereceler şöyle paylaşıldı:

1- Kötü Kız/ Ayce Kartal
2- Sirayet/ Nuri Cihan Özdoğan
3- Hikayeci/ Anıl Güldoğan

Birinci olan Ayce Kartal ödül çekini Federasyon Başkanı Mahmut Tanyol’un elinden aldı

Birincinin 10 bin, ikincinin 7 bin, üçüncünün 5 bin lira kazandığı yarışmada diğer ödüller şöyle paylaşıldı;

Platin Sponsor Ödülü- Evden Uzak/ Burak Kum
En İyi Yönetmen- It’sJust a Gun /BrianRobau (USA)
En İyi Senaryo- Kötü Kız/ Ayce Kartal
En İyi Görüntü Yönetmeni- Komedya/ Emre Pekçakır
En İyi Sanat Yönetmeni- TheChocolateSoldier/ Jackson Smith (USA)AlbertoAchar
En İyi Kurgu- Bir İş Görüşmesi Hikayesi/ Buğra Dedeoğlu ve Natalin Solakoğlu
En İyi Oyuncu- İbrahim Selim/ Bir İş Görüşmesi Hikayesi’ndeki Erdem rolüyle
Fahrettin Kerim Gökay Ödülü- Sevmek Lazım/ Batuhan Fındıklıoğlu
Komite Ödülü- TheChocolateSoldier /Jackson Smith (USA)
Jüri Özel Ödülü- Toprak/ Oğuz Yağız

Yarışmada finale kalan 19 eser, 25 Nisan Çarşamba günü saat 18:00 dan itibaren Kozzy AVM Meclis Binası Konferans salonunda gösterilecek.

Yaşayan en büyük bestecilerden biri olarak bilinen İtalyan piyanist ve bestekar Ludovico Einaudi, Türkiye’de konser verecek.

İtalyan piyanist ve bestekar Ludovico Einaudi konser vermek üzere İstanbul’a geliyor.

Klasik müziği rock ve elektronik gibi tarzların enstrümanlarıyla birleştirip yeni bir müzik anlayışı yakalayan İtalyan piyanist ve bestekar Einaudi, 6 yaşında tanıştığı piyanoyla başarılı eserler üreterek dünya çapında tanınmış ve çok sayıda filmin altyapı müziklerini üstlenmiştir.

Yaşayan en büyük besteci ve piyanistlerden biri olarak anılan Ludovico Einaudi, 6 Şubat 2018 günü Zorlu PSM’de İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.