‘Yitik Kuşlar’a Hollywood’dan üç ödül ve ‘Terminatör’den tebrik

1915 olaylarını ailesini bir gecede kaybeden iki kardeşin hüzünlü hikayesi üzerinden anlatan Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın yönettiği ‘Yitik Kuşlar’, Hollywood’da düzenlenen 18. ARPA Film Festivali’nde üç önemli ödül kazandı. Arnold Schwarzenegger de yazdığı bir mektupla filmin yönetmenlerini tebrik etti.

'Yitik Kuşlar'a Hollywood'dan üç ödül ve 'Terminatör'den tebrik

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle 1915 olaylarını anlatan Türkiye’de çekilmiş ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyan ‘Yutuk Kuşlar’, bu yıl 18’ncisi düzenlenen Los Angeles’taki Arpa Uluslararası Film Festivali’nde üç önemli ödülle ayrıldı. 13-15 Kasım tarihleri arasında Los Angeles Egyptian Theatre’da düzenlenen 18. Arpa Film Festivali’nde ‘Yitik Kuşlar’ en iyi film, en iyi yönetmen ve festivalin en büyük ödülü olan Armin T. Wegner İnsanlık Ödülü dallarında da ipi göğüsledi. 22 ülkeden 46 filmin yarıştığı ödül töreninde, üç kez sahneye çıkarak ödüllerini alan Ela Alyamaç ve Aren Perdeci, gece boyunca davetlilerin ilgi odağı oldu ve tebrikleri kabul etti.

TERMİNATÖR TEBRİK ETTİ
Gecede ömür boyu başarı ödülüne layık görülen Esai Morales de, sahnede yaptığı konuşmasında Ela Alyamaç ve Aren Perdeci’nin çok önemli bir işe imza attıklarını söyledi. Onları tebrik eden Morales, daha sonra genç yönetmenlerin yanına giderek onlarla fotoğraf çektirdi.
‘Terminatör’ serisiyle tanınan ünlü oyuncu ve eski Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger de Ela Alyamaç ve Aren Perdeci’yi yazdığı bir mektupla tebrik ederek festival organizatörleri aracılığıyla da selamlarını yolladı.
‘Yitik Kuşlar’, festivalin açılış filmi olmuş ve büyük ilgi görmüştü.