Yeniden tiyatroseverlerin karşısında

‘Kürklü Venüs, geçtiğimiz sezonun ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülleriyle bir kez daha tiyatro severlerin karşısına çıktı.

Yolcu Tiyatro’nun ‘Kürklü Venüs’ adlı oyunu, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Geçtiğimiz sezon Pervin Bağdat’a Yeni Tiyatro Dergisi 6’ıncı Emek ve Başarı Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’, Ersin Umut Güler’e ise 6’ıncı Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandıran ‘Kürklü Venüs’e tiyatro severlerden  büyük ilgi yağdı.

Avusturyalı yazar Leopold von Sacher Masoch’un 1870’de yazdığı ‘Kürklü Venüs’ adlı romanını Amerikalı oyun yazarı David Ives tiyatroya uyarladı. 2010’dan bu yana dünyanın pek çok ülkesinde gösterimi yapılan oyunda yazar-yönetmen Thomas Novachek’in, Vanda Dunayev rolü için aradığı kadın oyuncuyu bulamayışı, seçmeler bitip herkes gittikten sonra Vanda Jordan adında esrarengiz bir oyuncunun tiyatro salonuna gelmesiyle birlikte yaşananlar sahnelendi.

‘Kürklü Venüs’te binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesi, bireyin arzularının karanlık tarafları ve insan doğasının sınırlarına doğru yolculuk yapıldı.

Şafak Özen’in çevirdiği, Ersin Umut Güler’in yönettiği tek perdelik oyunun ışık dekor tasarımını Cem Yılmazer, kostüm tasarımını Özlem Kaya, müzik tasarımını Tufan Dağtekin üstlendi. Büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazılan, komedi unsurunu zekice kullanan, sürpriz finaliyle dikkat çeken oyunda oyuncular, sahne performanslarıyla seyircilerin alkışlarını topladı.