Yahya Kemal Beyatlı’nın aramızdan ayrılışının 60.yılı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Evvel Giden Ahbab” başlıklı etkinlikte, akademisyen, tarihçi ve yazarlar liseli gençlere Yahya Kemal’i tanıttı.

Türk edebiyatının önemli şairlerinden Yahya Kemal Beyatlı’yı vefatının 60. yılında yad etmek için “Evvel Giden Ahbab” başlıklı bir etkinlik düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi iş birliğiyle Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Yahya Kemal’in edebi ve estetik yönü konuşuldu.

Ağırlıklı olarak lise öğrencilerinin katıldığı etkinliğin açılışında konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Yahya Kemal’i anmak için bir araya geldikleri için heyecanlı olduklarını dile getirdi.

Yahya Kemal’in sadece Türk edebiyatına hizmetleri değil, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin bugünlere gelmesindeki yardımları sebebiyle de çok kıymetli bir değer kaydeden Ak, “Bu değeri daha iyi anlamak ve bugünkü gençlere örnek olacak yönlerini ortaya çıkarmak adına gerçekleştirilen bu faaliyeti gönülden tebrik ediyorum.” dedi.

Anma etkinliği kapsamında gerçekleştirilen panelin oturum başkanlığını yapan Prof. Dr. M. Fatih Andı, ölümünün üzerinden 60 sene geçmiş olmasına rağmen halen Yahya Kemal’i konuşabildiklerini ve düşünceleri üzerinde düşünce geliştirdiklerini söyledi.

“Bugünün en genç şairi Yahya Kemal’i bilmeden ben şairim diyemiyor.” diyen Andı, özellikle liselerden gelen gençlerin panel sayesinde Yahya Kemal’i tanımasını veya en azından bu konuda ilgi uyandırmasını ümit ettiklerini dile getirdi.