Uluslararası FeminİSTANBUL Şiir Festivali, Kartal’da Gerçekleştirildi

Kartal Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Kadın Şiiri Festivali FeminİSTANBUL’a ev sahipliği yaptı.

7 – 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 3 gün süren “FeminİSTANBUL” Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Kadın Şiiri Festivali’nin ödül töreni ise 08 Kasım Cuma Günü yapıldı. Törende Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel tarafından Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na onur ödülü takdim edildi.

UNESCO’ya bağlı WFP’nin (World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali) gözetiminde yapılan Uluslararası Kadın Şiiri Festivali’ne Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra 26. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, şairler, yazarlar ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Festival kapsamında; Hindistan, İran, Arap ülkelerinin her biri, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, İngiltere, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Almanya ve Macaristan’dan gelen şairler, kendi ülkelerindeki kadınların sorunları şiirle dile getirdi. Festivalin açılışı AGON Dans Topluluğu’nun hazırlamış olduğu dans gösterisi ile başladı. Festivalde şair- yazar Dilruba Nuray Erenler ve Op. Dr. Hilal Karahan, kadınların yaşamış oldukları sorunlar ve kadına karşı bakış açısı hakkında birer konuşma gerçekleştirdi. Bu yıl “Şiir Şiddeti Yener” sloganı ile düzenlenen festivale dünyanın her yerinden pek çok şair katıldı.

FeminİSTANBUL tarafından onur ödülüne layık görülen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı, Canan Kaftancıoğlu’na ödülünü Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel takdim etti. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel burada yaptığı konuşmada, “Hepiniz hoş geldiniz. İyi ki buradasınız. İyi ki şiiri konuşuyoruz. İyi ki sanatı konuşuyoruz. Bugün kadınlarımızın ortaya koyduğu bu güzel etkinlikte olmaktan ve bunu destekliyor olmaktan hem mutlu hem de gururluyuz. Kadınlar toplumun her alanında elbette olmalı. Onlar yöneten sıfatıyla olduğu takdirde hem cesaret, hem merhamet, hem adalet, hem eşitlik her alan da bunun katkılarını ve faydalarını görüyoruz. Bu anlamda temsiliyet çok önemli. Bu gün buna ev sahipliği yaptığımızdan dolayı ayrıca mutlu ve gururluyuz. İşin güzel tarafı şu; başkanlıklar bir kenara âlemde hoş bir seda bırakabilmek, güzel eserler ortaya koyabilmek, hizmet edebilmek, bunun keyfini sürebilmek çok kıymetli ve önemli. Biz de bu şiarla yolumuza devam ediyoruz. Aydınlık Türkiye için koşmaya, koşturmaya devam ediyoruz. Bunun için elbette ki yiğit kadınlara da ihtiyaç çok fazla. Bu yüzden bütün katılımcılara şairlere çok teşekkür ediyorum” dedi

Festivalin onur ödülünü Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in elinden alan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise şöyle konuştu: “Tüm dünyada şiddet ve sömürünün arttığı böyle bir dönemde, bir şiir festivalinde hele ki FeminİSTANBUL başlığıyla düzenlenmiş bir şiir festivalinde sizlerle birlikte olmak benim çok kıymetliydi. Sevgili dostlar ‘Şiir şiddeti yener’ cümlesi ne kadar yetkin ve etkili bir cümle ve bir o kadar da tehlikeli. Kimler için tehlikeli? Bu dünyayı şiddetle, savaşla sömürü ile yönetmek isteyenler için tehlikeli. Zaten o nedenle yüzyıllardır şairler cezalandırılıyor. Son dönemlerde sadece şairler değil, şiir okuyanlar da cezalandırılıyor. Şekil 1 a’da gördüğünüz gibi… Dünyayı kadınların ama şiire inanan, şiire sığınan kadınların değiştireceğine olan inancımla inadına sizler şiir yazacaksınız, inadına bizler şiirleri okuyacağız. Eşitlik ve özgürlük mücadelesinin tarihi oldukça eski bir hikâye… Bu hikâyenin içindeki kadınların hikâyesi ise ayrıksı ve kendine özgü mücadele dinamikleriyle apayrı bir hikâye. Memlekette yaşamak zor ama kadın olarak yaşamak daha da zor. İşte bugün şiire yaslanmış bir kadın mücadelesi ülkemizin aydınlık birikimi üzerine çökmüş karanlığa karşı, en güçlü en kararlı dinamiklerden birini oluşturmaktadır. Zorbalık karşısında korkmuyor, baş eğmiyoruz. Şiirle şarkıyla umudu büyüterek hep birlikte mücadele ederek ‘biz’ mevsiminin Türkiye’de ve tüm dünyadan hâkim olacağına sonunda kadar inanıyorum. Gülten Akın’ın ‘Rüzgârlıyız’ şiirine atfen ‘İyi ki aydınlığız, iyi ki deliyiz, iyi ki rüzgârlıyız’ diyorum.”

Konuşmaların ardından devam eden şiir festivalinde Yakacık Fen Bilimleri Koleji öğrencileri, şairlerin özgeçmişlerini ve festival için yazmış oldukları şiirleri okudu. Şiirlerin okunmasının ardından Uzm. Dr. Tezer Nur Gücüklüoğlu, akordeon ile çaldığı tangolarla festivale renk kattı.