Yazılar

Kartal Belediyesi, Türk şiirinin dünya çapında tanınan ismi Nazım Hikmet Ran’ın, 118. yaş günü dolayısıyla unutulmaz bir anma programı gerçekleştirdi.

Şiir Severlerden Yoğun Katılım
Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, ‘Bizim Nazım’ adlı anma programına, şiir severlerin yoğun katılımı dikkat çekti.

Yaklaşık 3 saat süren ve Gazeteci Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde gerçekleşen gecede, Grup Gündoğarken ünlü şairin bestelenen şiirlerini seslendirdi. Ayrıca; şiir, yazın, müzik, tiyatro ve sinema sanatçıları arasında; Orhan Alkaya, Melike Demirbağ ve Soner Olgun da şiir ve şarkılarıyla gecede sahne aldı. Gecenin sonunda, tüm sanatçılar ve katılımcılar hep bir ağızdan ‘Yiğidim Aslanım’ şarkısını alkışlar eşliğinde seslendirdi. Sanatçıların performansı, şiir severler tarafından ayakta alkışlandı.

Kartal Belediyesi Başkan Vekili Oktay Aksu, programın sonunda yaptığı konuşmada Nazım Hikmet’in Türk şiiri için önemine dikkat çekerek, tüm sanatçılara ve katılımcılara teşekkür etti. Kartal Belediyesi’nin İstanbul’un kültür ve sanat merkezi olma hedefini çok ciddiye aldığını vurgulayan Başkan Vekili Aksu, ilçedeki kültür ve sanat etkinliklerinin tüm hızıyla devam edeceğini sözlerine ekledi.

Semir Aslanyürek’in yönettiği Kaos isimli film, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde izleyicisi ile buluştu.

Fırtına dolayısıyla bir mağaraya sığınan üç kişinin heyelan sonucu mağara ağzının kapanması ve içerde mahsur kalması ile başlayan bir hikâyeyi konu alan film, gösterimin ardından Prof. Dr. Selahattin Yıldız’ın “Semir Aslanyürek Sineması” üzerine konferansı ve Semir Aslanyürek ile “Kaos” üzerine söyleşisi, katılımcılarla buluştu.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan film gösterimi ve söyleşinin sonunda sahneye çıkarak Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel adına usta yönetmene plaket takdim ederek Prof. Dr. Selahattin Yıldız ve Semir Aslanyürek’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kartal Belediyesi tarafından açılaran, ilçede yaşayan çocuk ve gençlerin; resim, müzik ve sahne sanatları alanında eğitim görmesini amaçlayan Kartal Belediyesi Sanat Akademisi, aldığı ödüller ve elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekledi.

Kartallı çocuk ve gençlerin eğitim gördüğü Sanat Akademisi öğrencileri, İstanbul Uluslararası Perküsyon Yarışması’nda 2 birincilik ve 1 de ikincilik elde ederek akademinin başarı tablosuna isimlerini yazdırdı. Sanat Akademisi’nin ödüllü müzisyenleri, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile mutluluklarını paylaştı.

Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin de aralarında yer aldığı toplam 125 öğrenci; Türkiye, ABD, İngiltere, Rusya ve Yunanistan’dan sanatçıların oluşturduğu jürinin önünde performanslarını sergiledi. Yarışmada Kartal Belediyesi Sanat Akademisi öğrencileri, 2 birincilik ve 1 de ikincilik ile ödüllendirildi.

Bu yıl 2.’si yapılan İstanbul Uluslararası Perküsyon Yarışması’nda, Kartal Belediyesi Sanat Akademisi öğrencilerinden Yaren Çakaloğlu, “8-12 Yaş Arası Solo Metalofon” dalında birinci olurken, Hakan Yılmazlar ise “Türk Perküsyon Solo Genç” kategorisinde ikinci oldu. Kartal Belediyesi Sanat Akademisi Perküsyon Topluluğu ise “Genç” kategorisinde topluluk olarak birinci olmayı başardı.

Yarışmada büyük başarı elde eden öğrencileri makamında ağırlayan ve başarılarından dolayı tebrik eden Başkan Gökhan Yüksel, “Sizleri bekleyen çok güzel günler, çok güzel bir gelecek var. Sakın umutsuz olmayın ve ufkunuzu daraltmayın. Sizler yeteneklerinizi adım adım ötelere taşıyın diye Sanat Akademisi’ni ve hayal dünyanız için de Masal Müzesi’ni kurduk. Sizler bizim için çok önemlisiniz. Kartal Belediyesi olarak genç yetenekleri her zaman destekleyeceğiz. Biz yerel yöneticilerin görevi, sizlere daha iyi bir gelecek hazırlamak. Bunun için hiç durmadan ve yılmadan çalışacağız.” diye konuştu.

Kartal Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organizasyonuyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Kadın Şiiri Festivali FeminİSTANBUL’a ev sahipliği yaptı.

7 – 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 3 gün süren “FeminİSTANBUL” Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Kadın Şiiri Festivali’nin ödül töreni ise 08 Kasım Cuma Günü yapıldı. Törende Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel tarafından Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na onur ödülü takdim edildi.

UNESCO’ya bağlı WFP’nin (World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali) gözetiminde yapılan Uluslararası Kadın Şiiri Festivali’ne Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra 26. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, şairler, yazarlar ve çok sayıda Kartallı vatandaş katıldı.

Festival kapsamında; Hindistan, İran, Arap ülkelerinin her biri, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, İngiltere, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Almanya ve Macaristan’dan gelen şairler, kendi ülkelerindeki kadınların sorunları şiirle dile getirdi. Festivalin açılışı AGON Dans Topluluğu’nun hazırlamış olduğu dans gösterisi ile başladı. Festivalde şair- yazar Dilruba Nuray Erenler ve Op. Dr. Hilal Karahan, kadınların yaşamış oldukları sorunlar ve kadına karşı bakış açısı hakkında birer konuşma gerçekleştirdi. Bu yıl “Şiir Şiddeti Yener” sloganı ile düzenlenen festivale dünyanın her yerinden pek çok şair katıldı.

FeminİSTANBUL tarafından onur ödülüne layık görülen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı, Canan Kaftancıoğlu’na ödülünü Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel takdim etti. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel burada yaptığı konuşmada, “Hepiniz hoş geldiniz. İyi ki buradasınız. İyi ki şiiri konuşuyoruz. İyi ki sanatı konuşuyoruz. Bugün kadınlarımızın ortaya koyduğu bu güzel etkinlikte olmaktan ve bunu destekliyor olmaktan hem mutlu hem de gururluyuz. Kadınlar toplumun her alanında elbette olmalı. Onlar yöneten sıfatıyla olduğu takdirde hem cesaret, hem merhamet, hem adalet, hem eşitlik her alan da bunun katkılarını ve faydalarını görüyoruz. Bu anlamda temsiliyet çok önemli. Bu gün buna ev sahipliği yaptığımızdan dolayı ayrıca mutlu ve gururluyuz. İşin güzel tarafı şu; başkanlıklar bir kenara âlemde hoş bir seda bırakabilmek, güzel eserler ortaya koyabilmek, hizmet edebilmek, bunun keyfini sürebilmek çok kıymetli ve önemli. Biz de bu şiarla yolumuza devam ediyoruz. Aydınlık Türkiye için koşmaya, koşturmaya devam ediyoruz. Bunun için elbette ki yiğit kadınlara da ihtiyaç çok fazla. Bu yüzden bütün katılımcılara şairlere çok teşekkür ediyorum” dedi

Festivalin onur ödülünü Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in elinden alan Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise şöyle konuştu: “Tüm dünyada şiddet ve sömürünün arttığı böyle bir dönemde, bir şiir festivalinde hele ki FeminİSTANBUL başlığıyla düzenlenmiş bir şiir festivalinde sizlerle birlikte olmak benim çok kıymetliydi. Sevgili dostlar ‘Şiir şiddeti yener’ cümlesi ne kadar yetkin ve etkili bir cümle ve bir o kadar da tehlikeli. Kimler için tehlikeli? Bu dünyayı şiddetle, savaşla sömürü ile yönetmek isteyenler için tehlikeli. Zaten o nedenle yüzyıllardır şairler cezalandırılıyor. Son dönemlerde sadece şairler değil, şiir okuyanlar da cezalandırılıyor. Şekil 1 a’da gördüğünüz gibi… Dünyayı kadınların ama şiire inanan, şiire sığınan kadınların değiştireceğine olan inancımla inadına sizler şiir yazacaksınız, inadına bizler şiirleri okuyacağız. Eşitlik ve özgürlük mücadelesinin tarihi oldukça eski bir hikâye… Bu hikâyenin içindeki kadınların hikâyesi ise ayrıksı ve kendine özgü mücadele dinamikleriyle apayrı bir hikâye. Memlekette yaşamak zor ama kadın olarak yaşamak daha da zor. İşte bugün şiire yaslanmış bir kadın mücadelesi ülkemizin aydınlık birikimi üzerine çökmüş karanlığa karşı, en güçlü en kararlı dinamiklerden birini oluşturmaktadır. Zorbalık karşısında korkmuyor, baş eğmiyoruz. Şiirle şarkıyla umudu büyüterek hep birlikte mücadele ederek ‘biz’ mevsiminin Türkiye’de ve tüm dünyadan hâkim olacağına sonunda kadar inanıyorum. Gülten Akın’ın ‘Rüzgârlıyız’ şiirine atfen ‘İyi ki aydınlığız, iyi ki deliyiz, iyi ki rüzgârlıyız’ diyorum.”

Konuşmaların ardından devam eden şiir festivalinde Yakacık Fen Bilimleri Koleji öğrencileri, şairlerin özgeçmişlerini ve festival için yazmış oldukları şiirleri okudu. Şiirlerin okunmasının ardından Uzm. Dr. Tezer Nur Gücüklüoğlu, akordeon ile çaldığı tangolarla festivale renk kattı.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Aralık ayı etkinlikleri kapsamında Türk Sanat Müziği sanatçısı Murat Teker, Yeşilçam Film Müzikleri konseriyle Soğanlık Kültür Merkezi’nde müzik sever Kartallılarla buluştu.

Kartallı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konsere Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Halil Şener ile Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar da katıldı. Türk Sanat Müziği’nin sevilen sanatçısı Murat Teker, 1960’ların başta; Türkan Şoray, Filiz Akın, Kartal Tibet, Fikret Hakan, Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın, Ekrem Bora gibi birçok sanatçının başrollerini paylaştığı aşk filmlerinin şarkılarını seslendirdi. Konsere giden vatandaşlar; “Buğulu Gözler”, “Tövbeler Tövbesi”, “Hayat Sevince Güzel”, “Gümüş Gerdanlık”, “Oyun Bitti”, “Dudaklarında Arzu” gibi bir döneme damgasını vuran şarkılara hep bir ağızdan eşlik etti. Gecede bir de Kartal Belediyesi Kreşler Müdürlüğü’ne bağlı kreşlerde eğitim gören 6 yaş grubu öğrencilerin yaptığı resimler sergilendi. Yeşilçam Sineması’nın unutulmaz oyuncularını resmeden minikler salonu dolduran kalabalık tarafından alkışlandı.

Konserin sonunda Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Halil Şener ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Türk Sanat Müziği Sanatçısı Murat Teker’e teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Minik ressamları da sahneye davet eden Adem Uçar, başarılı eserleri için kendilerini tek tek tebrik etti.