Tekfen Filar – Mini çocuklara klasik müziği sevdirmeye devam ediyor

Sonbahar aylarının geleneği haline gelen Tekfen Filar-Mini konserleri, Daimi Şef Aziz Shokhakimov’ın yönetimi, tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir’in kurgusu ve Tilbe Saran’ın naratörlüğünde iki gün üst üste kapalı gişe izlendi.

Konsere gelen çocuklar, hem klasik müzikle ve enstrümanlarla tanıştı hem de Tekfen Vakfı’nın desteklediği kurumlara iletilmek üzere getirdikleri oyuncak ve kitapları paylaştı.

Çocukların klasik müzikle, bestecilerle ve enstrümanlarla tanışmaları için her sonbahar sadece çocuklar için konser veren ve bu konserlere özel adını Tekfen Filar-Mini olarak değiştiren Tekfen Filarmoni Orkestrası, bu yıl “Düş ve dönüşüm” temasıyla iki gün üst üste kapalı gişe konserler verdi. Oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir’in yönetmenliği, Tilbe Saran’ın naratörlüğü ve Osman Ateş‘in koreografisiyle hazırlanan Tekfen Filar-Mini konserlerinde çocuklar adeta sihirli bir yolculuğa çıktı. Küçük müzikseverler, Vivaldi, Brahms, Bizet, Çaykovski, Strauss, Bernstein gibi Barok ve Romantik Dönem ile XX. Yüzyılın büyük bestecilerinin dünyaca bilinen birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve kukla oyunları eşliğinde dinlediler.

Tekfen Filar-Mini’nin çocukları erken yaşta klasik müzikle tanıştırdığı konserlerin öncesinde fuayede alanına kurulan mini panayırda ise Mimar Sinan Devlet Konservatuarı’ndan Darüşşafaka Basketbol Okulları’na, Kumbaracı 50’nin Çocuk Atölyesi’nden Eğlen-Öğren Yayınları’na ve Geleneksel Pazar’a kadar pek çok stant, çocuklar ve aileleri için öğretici ve eğleneli bir hafta sonu yaşanmasına katkıda bulundu.

Çocuklar paylaşmanın değerini anlayacak
Konserlerin gerçekleştiği hafta sonu ise 5 – 10 yaş arası çocuklar için ailelerin getirdiği ve iyi durumda bulunan oyuncak ve kitaplar, konser sonrası Tekfen Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Böylece festival gibi geçen bir hafta sonu, konserlere katılan çocukları olduğu kadar yardıma muhtaç çocukları da sevindirdi.