Yazılar

Tekfen Filar – Mini çocuklara klasik müziği sevdirmeye devam ediyor

Sonbahar aylarının geleneği haline gelen Tekfen Filar-Mini konserleri, Daimi Şef Aziz Shokhakimov’ın yönetimi, tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir’in kurgusu ve Tilbe Saran’ın naratörlüğünde iki gün üst üste kapalı gişe izlendi.

Konsere gelen çocuklar, hem klasik müzikle ve enstrümanlarla tanıştı hem de Tekfen Vakfı’nın desteklediği kurumlara iletilmek üzere getirdikleri oyuncak ve kitapları paylaştı.

Çocukların klasik müzikle, bestecilerle ve enstrümanlarla tanışmaları için her sonbahar sadece çocuklar için konser veren ve bu konserlere özel adını Tekfen Filar-Mini olarak değiştiren Tekfen Filarmoni Orkestrası, bu yıl “Düş ve dönüşüm” temasıyla iki gün üst üste kapalı gişe konserler verdi. Oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Yiğit Sertdemir’in yönetmenliği, Tilbe Saran’ın naratörlüğü ve Osman Ateş‘in koreografisiyle hazırlanan Tekfen Filar-Mini konserlerinde çocuklar adeta sihirli bir yolculuğa çıktı. Küçük müzikseverler, Vivaldi, Brahms, Bizet, Çaykovski, Strauss, Bernstein gibi Barok ve Romantik Dönem ile XX. Yüzyılın büyük bestecilerinin dünyaca bilinen birbirinden güzel eserlerini anlatım, dans ve kukla oyunları eşliğinde dinlediler.

Tekfen Filar-Mini’nin çocukları erken yaşta klasik müzikle tanıştırdığı konserlerin öncesinde fuayede alanına kurulan mini panayırda ise Mimar Sinan Devlet Konservatuarı’ndan Darüşşafaka Basketbol Okulları’na, Kumbaracı 50’nin Çocuk Atölyesi’nden Eğlen-Öğren Yayınları’na ve Geleneksel Pazar’a kadar pek çok stant, çocuklar ve aileleri için öğretici ve eğleneli bir hafta sonu yaşanmasına katkıda bulundu.

Çocuklar paylaşmanın değerini anlayacak
Konserlerin gerçekleştiği hafta sonu ise 5 – 10 yaş arası çocuklar için ailelerin getirdiği ve iyi durumda bulunan oyuncak ve kitaplar, konser sonrası Tekfen Vakfı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Böylece festival gibi geçen bir hafta sonu, konserlere katılan çocukları olduğu kadar yardıma muhtaç çocukları da sevindirdi.

Trompetin altın çocuğu Omar Tomasoni ile Tekfen Filarmoni’den sonbahar klasikleri

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; şef Aziz Shokhakimov’un yönetiminde, 24 Ekim Ankara CSO Sahnesi’nde, 25 Ekim Mersin Kültür Merkezi’nde ve 26 Ekim tarihinde ise İstanbul Lütfi Kırdar’da sonbahar konserlerini verecek.

Tekfen Filarmoni’nin sonbahar konserlerinde Avrupa’nın en yetenekli trompetçilerinden genç İtalyan Omar Tomasoni solist olarak yer alacak. İtalyan Wonderbrass Quintet’in de kurucu üyelerinden olan Tomasoni, 2013 yılından bu yana Royal Concertgebouw’un solo trompetçisi olarak görev alıyor.

Ülkemizin sayılı özel sanat kurumlarından Tekfen Filarmoni, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde, Ankara, Mersin ve İstanbul’da sonbahar konserleri verecek. 24 Ekim tarihinde Ankara CSO Sahnesi’nde başlayacak sonbahar turnesi, 25 Ekim’de Mersin Kültür Merkezi’nde verilecek konserin ardından 26 Ekim tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar’da gerçekleştirilecek konser ile dinleyicilerine unutulmaz bir müzik ziyafeti sunacak.

Tekfen Filarmoni’nin 3 kentte vereceği sonbahar konserlerinde, genç yaşına rağmen enstrümanına hakimiyeti ile en zorlu teknik pasajları mükemmel icra ederek seyirciler kadar, müzik eleştirmenlerinin de takdirini kazanan trompetçi Omar Tomasoni yer alacak. Aleksandr Harutyunyan’ın dünyaya bıraktığı eserlerin başında gelen Trompet Konçertosu, doğumunun 100. yıldönümü anısına Leonard Bernstein’ın On The Town Suiti ve George Gershwin’in trompet ve orkestra için ünlü Rus trompetçi Timofei Dokschitzer’in düzenlemesiyle Mavi Rapsodi eserleriyle zengin bir programa sahip konserlerde Antonín Dvořák’ın Sol majör 8. Senfoni, Op. 88’i de yorumlanacak.