Süreyya Operası 12. sanat yılında

Süreyya operası yeniden sevenleriyle buluşuyor. 28 Eylül Cuma akşamı İstanbul Devlet Operası ve Balesi (İDOB)’nin konseri ile açılacak olan Süreyya Operası, yeni sanat yılında dünyanın önde gelen sanatçılarını ağırlamaya hazırlanıyor. İlk konseri ise, ünlü Deutsche Grammophon sanatçılarından piyanist Simon Ghraichy’dan olacak.

Simon Ghraicy ile yeni sezon başlıyor

New York’taki Carneige Hall, Berlin Filarmoni Salonu, Paris’teki Champs Elysées Tiyatrosu gibi dünyanın önde gelen salonları içine alan dünyaca ünlü bir turnede olan Fransız piyanist Simon Ghraichy Süreyya Sahnesi’nde yerini alacak. 32 yaşındaki Meksika ve Lübnan kökenli Fransız piyanist Simon Ghraichy’nin piyano resitalinde Schumann, Debussy, Marquez, Albéniz gibi önemli isimlerin eserleri yer alacak.

‘Don Kişot’ ve ‘Aleko’ sahnelenecek

Opera programında bu yıl dikkatinizi çekecek ve sevebileceğiniz iki eser var. Massenet’in ‘Don Kişot’ operası ile Rahmaninov’un ‘Aleko’su. Geçen yıllarda sahnelenen ‘The Rake’s Progress’, ‘Falstaff’, ‘Ninatta’, ‘Bayezit’ operaları bu mevsimde de oynanmaya devam edecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Verdi’nin müziği ile hazırlanan ‘Üç Silahşörler’ balesini yeni bir prodüksiyonla sahneleyecek. ‘Don Kişot’, ‘Judith’ baleleri ile ‘Üç Bale’ 2018-2019’da da izleyicilere sunmaya devam edecek

Konserler sanatseverlerine ücretsiz olacak

İDOB programında bu yıl çok sayıda konser yer almakta. Verdi’nin ‘Requem’i ve Rossini’nin ‘Stabat Mater’i gibi ünlü dramatik, lirik büyük orkestra ve koro eserleri seslendirilecek.

Adnan Saygun’un sevilen eseri ‘Yunus Emre Oratoryosu’ bale ve opera sanatçılarının işbirliğiyle sahnelenip icra edilecek. Her yıl olduğu gibi Haziran ayında İKSV’nin düzenlediği Uluslararası Müzik Festivali’nin bazı konserleri Süreyya Operası’nda icra edilecek.

Roma Opera Tiyatrosundan Rossini

Her yıl hazırlayıp Süreyya fuayelerinde sunulan ‘müzik sanatı’ temalı sergilerde bu yıl İtalya’dan gelen Rossini sergisi yer alacak. Bu ilginç ve özgün sergi, 16 Kasım-15 Aralık arasında Süreyya Operası’ndaki sergilenişinden sonra Avrupa’nın değişik şehirlerinde de beğeniye sunulacak.