Süpermen’e süper fiyat

Süpermen’in 1938’de basılan ilk çizgi romanı, alışveriş sitesi e-Bay’de açık arttırma yoluyla 3,2 milyon dolara satılarak sitede rekor kırdı.

superman-action-comics

Çizgi roman kahramanı Süpermen’in Action Comics tarafından Haziran 1938’de basılan ilk serisinin kusursuz bir kopyası, açık arttırmayla alışveriş yapılan e-Bay sitesinde 3,2 milyon dolara alıcı buldu.

10 gün süren açık arttırmanın galibi, 3 milyon 207 bin 852 dolar ödeyen ComicConnect şirketi oldu. Alışveriş sitesi e-Bay, satışın bu kategoride rekor olduğunu duyurdu.

Çizgi romanı satan ABD’li koleksiyoncu Darren Adams, bunun “var olan en iyi durumdaki baskı” olduğunu ve bu baskının “çizgi romanların Kutsal Kâsesi”  olduğunu söyledi.

Yüzden az kopyası var

Dünyada sadece 50-100 arası kopyasının olduğu sanılan ilk baskıdan en iyi durumdaki kopya bu.

Bağımsız koleksiyonculardan oluşan Certified Guarantee Company adlı şirket, Adams’ın sahip olduğu kopyanın durumuna 10 üzerinde 9 puan verdi.

2011 yılında bu çizgi romanın aynı şirketten aynı puanı alan, ancak sayfaları biraz sararmış bir başka baskısı 2,1 milyon dolara satılmıştı.

İlk süper kahraman

Kapağında Süpermen’in bir otomobili kaldırdığı görülen ilk baskı, günümüzde yapımcılara milyarlarca dolar hasılat kazandıran “süper kahraman” kavramının başlangıcını ifade ediyor.

Bilimkurgu veya çizgi roman dünyasına hiç aşina olmayanların dahi tanıdığı bir karakter olan Süpermen, sonrasında gelen diğer tüm ‘süper kahraman’ karakterlerinin de önünü açtı.

Rekor fiyatla açık arttırmayı kazanan şirket, şimdilik baskıyı satmayı düşünmüyor.

 

Kaynak : [-]