Görme Engelliler için “Renkleri Hissetmek”

türel süt renkleri hissetmek

Ressam Türel Süt’ün görme engellilerin, tabloları kabartma olarak hazırlanan panellere dokunup, dinleyip ve renklere özgü kokular aracılığıyla algılama imkânı sunan “Renkleri Hissetmek” projesi, Uluslararası Görme Engelliler Merkezi’nin İsviçre’deki merkezinde müze haline getirildi. Yaşamını Almanya’da sürdüren Süt, ilk 2010’da sanatseverlerle buluşan proje kapsamındaki eserlerinin, bugüne kadar Almanya ve İsviçre’de 15 kentte sergilendiğini belirtti. Türel Süt, “Görme engelliler resimleri elleriyle hissetmenin yanı sıra panellere dokunurken, aynı anda kulaklıklar aracılığıyla resmin ebatları ve renkleri hakkında bilgi alabiliyor. Renkler, farklı koku ve ısı değişimiyle hissettiriliyor. Örneğin, yeşil renklerde taze kesilmiş çimen kokusu hissediliyor, güneş sarısı ise ısının artmasıyla algılanabiliyor” diye konuştu.

[supsystic-gallery id=’7′ position=’center’]

 

TÜREL SÜT KİMDİR?

Türel Süt 1972 de sıcak bir temmuz ayı sabahında İzmir Türkiye’de doğmuştur. Beş ve Sekiz yaşlarında ailesi ve İlkokul öğretmeninin büyük teşviki ile resimleri dönemin TRT programı gök kuşağında yayınlanmıştır. İlk ve orta öğrenimini İzmir de tamamlayıp yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde yürütmüştür. Öğrencilik yıllarında tanıştığı İngiliz kız arkadaşı ile evlenip İngiltereye yerleşmeye karar vermişlerdir. 1990 lı yılların koşulları itibarı ile sanat hayatını İngiltere’de sürdürme olasılığıgerçekleşince son sınıfta tek ders bırakıp İngiltere’ye yerleşmiştir.

İngiltereye yerleştikten hemen sonra oradaki sanatsal ortamın içine girmiş ve kendi bıranşı ve ilgisi dahilinde bir çok aktiviteye katılmıştır.Kısa zamanda yaşadığı ortamda sivrilip tanınan ve ödüller alan bir sanatçı konumuna gelmiştir. İngilterede 11 yılı aşkın bir dönem süresince toplumsal sanat organizasyonları yürütmüştür.

İngilterenin Hastings ilçesinde sanat atölyesi açmış ve onlarca kişiye resim ve geriye dönüşümlü sanat eğitim kursları vermiştir.

Bilindiği kadarı ile İngiltere ve belkide Avrupadaki ilk enternasyonal geriye dönüşümlü sanat yarışmasının fikrini ortaya atmış ve bu yarışmanın organizasyonunu yapmıştır.

Fresk ile yaşamak, Hastings lokumu, Geriye dönüşümlü sanat gurubu, Enternasyonal geriye dönüşümlü sanat yarışması ve sergileri geçmişte Türel’in İngilterede kurup yönettiği toplumsal sanat projeleridir.

Sanata ve topluma katkılarından ötürü 9 Ekim 2009 da İngilterenin Hastings ilçesinde Türel’e yerel kahraman ünvanı verilmiştir. Belkide İngilterede yerel kahraman seçilen ilk ve tek Türk Türel Süt dür.

Türel’in İngilterede yaşadığı dönemde projeleri ödüller almıştır. Bir resmi Hastings belediye binasına, üç resmi Hastings miras müzesine, bir resmide Brightling köyü kilisesine daimi olmak üzere asılmıştır. Ayrıca yakın geçmişte iki çalışmasıda İsviçre Landschlacht daki İnternasyonel görme engelliler merkezine daimi olarak asılmıştır.

Şu anda Almanyanın Konstanz şehrinde yaşamını ve sanat kariyerini sürdürmekte olan Türel son projesi olan Renkleri Hisset üzerinde çalışmaktadır.

Sense the Colours / ”Renkleri Hisset” projesi ”Sanat herkes için, sadece görebilenlerdeğil” parolasında görme engelli kişilere sanat sağlama amacı gütmektedir.

Yakın geçmişte Renkleri Hisset sanat projesi Almanya Konstanz, Almanya Freiburg, İsviçre Landschlacht, İsviçre Tenero başta olmak üzere bir çok ayrı locasyonda 15 kez sergilenmiştir. Görme engellilere çok kapsamlı bir proje kurduğu için Enternasyonal görme engelliler merkezi İsviçreden Altın anahtar ödülü alan tek insan olmuştur. Önümüzdeki yıl ise bu sergi müze olacaktır.

Ayrıca Türkiye’de 6N1K haber kanalında köşe yazarlığı yapan sanatçı bir düşünce insanı olduğunuda köşe yazarlığı ile kanıtlamaktadır.