Yazılar

ANKARA – HAK-İŞ’in emek bilincini sanatla geliştirme amacını taşıyan Uluslararası Kısa Film Yarışması sekizinci kez ödüllerin verdi. Yarışmaya 214 kısa film Türkiye’den olmak üzere 119 ülkeden 4 bin 46 film başvurusuna ulaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. 11 kategoride filme ödül verildi.

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, konuşmasında “HAK-İŞ olarak sanatı emekten ayrı düşünmediğimiz ve sanatın bizatihi emek olduğunun bilincini taşıdığımız için bu yarışmayı düzenledik. Çünkü biz emekçilerin ürettikleriyle sanata değer kattıklarını biliyoruz” dedi.

Ödül törenine Yönetmen Mesut Uçakan, Yeşilçam filmlerinin unutulmaz aktörü Yusuf Sezgin, oyuncular Hacı Ali Konuk, Burçak Kabadayı, Berat Yenilmez, Mehmet Emin Kadıhan, Derda Yasir ve Arif Nazım Çiftçi, Yapımcı ve yönetmen Yasin Uslu, Metin Tunçtürk, Mustafa Uğur ve Sidar Serdar Karakaş ile yurt içi ve İran, Hindistan, Uganda ve İspanya’dan sinema emekçileri katıldı.

Ödül alan filmler ve kişiler:

En İyi film İkincilik Ödülü: Hindistan “Flight of Freedom” Yönetmen Aarti Bagdi

En İyi Film Üçüncülük Ödülü: Uganda “Eighty Plus” Yönetmen Lucky Lora Atwiine

Ulusal kategoride En İyi Film Birincilik ödülü: “Babalar ve Oğullar” Yönetmen Ömer Çolak

En İyi Film İkincilik Ödülü: “Düğme” Yönetmen Bülent Olgun

En İyi Film Üçüncülük Ödülü: “İkame” Yönetmen Erkan Orasan

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: “Hayat” Hüseyin Boz, Yönetmen Harun Sağlam

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: “Hülya” Hülya Cezveci Yönetmen Didem Boztaş

En İyi Yönetmen Ödülü: “Sendika Amca” Nurgül Vural ve Emrah Çılgı

En İyi Senaryo Ödülü: “Krampon” Abdullah Şahin

En İyi Kurgu Ödülü: “Eksik” Volkan Budak

En İyi Müzik Ödülü: “100. Gül” Meryem Sena Metin

En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü: “Emek” Çağdaş Yenidede

“Sendikacı Gözünden” ödülü: “Zirve” Yönetmen Nihat Ayaz

Necati Çelik Özel Ödülü: Uluslararası kategoride İspanya’dan “I Have Just A Dream” Javi Navarro. Ulusal kategoride “Bir Emek Mücadelesi” Sami Sandal.

Bu yıl ikincisi düzenlenen TRT World Citizen Ödülleri, tüm dünyada ses getiren sosyal sorumluluk projelerini, 28 Kasım Perşembe günü Hasköy İplik Fabrikası’nda gerçekleştirilecek törenle ödüllendirecek.

TRT’nin 2017 yılında “pozitif değişime ilham olmak” sloganıyla kurduğu sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen; bu yıl da insanlığa hizmet etmiş ve alanında fark yaratan önemli çalışmalara imza atmış isimleri 2.TRT World Citizen Ödül Töreni’nde ağırlayacak.

Ödül töreninde ayrıca, World Citizen’ın bu yıl ki kampanyası olan Women of War “Savaşın Kadınları” teması adı altında; yurtlarından göç etmek zorunda bırakılmış ve olumsuz şartlar altında yaşamlarını sürdüren kadınların hikayelerine dikkat çekmek üzere gerçekleştirdiği Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmlerin yönetmenlerine ödülleri takdim edilecek.

XVIII. Direklerarası Seyirci Ödülleri, Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

Vasıf Öngören 2018 ödülü, Oyuncu, Tiyatro Eğitmeni, Çevirmen, Editör Cüneyt Yalaz’a verildi. Ödülü Aslı Öngören tarafından takdim edildi.

Zeki Göker 2018 ödülü, Oyuncu Tilbe Saran’a verildi. Ödülü Gül Göker tarafından, Tilbe Saran’a verilmek üzere Tamer Levent’e taktim edildi.

Verilen ödül kategorileri ve ödül alanlar şu şekilde:

Prodüksiyon: Romeo ve Juliet, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Müzikal – Müzikli Oyun: Düşperest, Taşra Kabare

Tek Kişilik Prodüksiyon: Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit, Nezaket Erden, Seyyar Sahne

Yönetmen: Nurkan Erpulat, Terör, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Oyun Yazarı: Halil Babür, He-Go, Altıdan Sonra Tiyatro

Yenilikçi Tiyatro: When In Rome, Galata Perform & Platform0090

Özgün Yeni Oyun: Bir Meşrutiyet Faciası yahut Gündüzlerimiz, Seyyar Sahne

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: Mutluyduk Belki Bugüne Kadar, Two Two Production

Komedi Ensemble: Bir Baba Hamlet, Baba Sahne

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Ahmet Saraçoğlu, Kanlı Komedya ‘Caligula’, Baba Sahne

Kadın Oyuncu: Aysel Yıldırım, Zabel, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Yardımcı Erkek Oyuncu: Mustafa Kırantepe, Akşam Yemeği, Semaver Kumpanya

Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşegül Uraz, He-Go, Altıdan Sonra Tiyatro

Komedi Erkek Oyuncu: Erdem Akakçe, İntiharın Genel Provası, Tiyatro Adam

Komedi Kadın Oyuncu: Günay Karacaoğlu, Artiz Mektebi, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Serkan Altunorak, Killology, Craft Tiyatro

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Gülhan Kadim, Filifu’nun İntikamı, Altıdan Sonra Tiyatro

Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu

Krops Tiyatro, Hiç Kimsenin Öyküsü

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (İstanbul)

Atakan Yılmaz, Angina Pektoris, Küçük Salon

Ozan Kaya, Esnaflar, Tiyatro Teras

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu (İstanbul)

Deniz Danışoğlu, Mecburiyet, Tiyatro NOK

Ilgaz Kaya, Dara, V.O.L.Lnokta

Tasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı: Cem Yılmazer, Kürk Mantolu Madonna, Tuba Ünsal Prodüksiyon

Kostüm Tasarımı: Candan Seda Balaban, Hayvan Çiftliği, Altıdan Sonra Tiyatro&D22

Işık Tasarımı: Arek Nişanyan, Boş Şehir, Entropi Sahne

Özgün Tiyatro Müziği: Vulkan Alp, Koray Tarhan, Arjen Brusk, Kargalar-Serencama Qijikan, Şermola Performans

Koreografi: Orçun Okurgan, Woyzeck, Oyun Atölyesi

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Cıngıllı, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Çocuk Oyunları

Oyun Yazarı: Mehmet Erbil, Kartopu, Hayalbaz Tiyatro

Yapım: Ormandaki Kristal, Oyuncu Tayfası

Yapım: Güneş Kasabası, Maltepe Belediye Tiyatrosu

Yapım: Babaannemin Çantası , Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı

Kurum Tiyatroları Ödülleri

Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımları, bu projeyi sağlayan kurumlarla oyunun yönetmenlerini birlikte değerlendiriyoruz.

Netaş Tiyatro Topluluğu, Ayışığında Şamata

Yönetmen: Engin Düzgün

Farkındalık Yaratan Projeler

Tiyatroda ortaya koyulan yapıtlarıyla FARK YARATANLARI, toplumda FARKINDALIK yaratmak üzere gözlemlediğimiz projeler.

Somut Olmayan Kültürel Mirası, Kültürel Hafızayı nesillere taşıma misyonunu sürdüren Karagöz Derneği’nin.

Yeni Mekanlar Ödülü

Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi

Yurtdışı Tiyatro Ödülleri

Almanya

Oyun Yazarı: Zeynep Yıldız, Üstü Kalsın, Tiyatro Frankfurt

Farkındalık Yaratan Proje ödülü: Almanya’da Genç kuşağa yönelik Tiyatro Çalışmaları ile 3. Kuşağa dil ve sosyo-kültürel hayatlarına katkı sağlayan programları ile Tiyatro Frankfurt’un…

İngiltere

Kadın Oyuncu: Barış Celiloğlu, Ölüm ve Kız, Londra Theatre East N Bull

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Bu yıl 30.’su düzenlenen Avrupa Film Ödülleri kapsamında, farklı kategorilerde bir çok film ödülü dağıtıldı.

Avrupa Film Ödülleri jürisi tarafından en iyi film ödülüne İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un yönettiği “The Square” layık görüldü.

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen ödül törenine film dünyasının ünlü isimleri katıldı.

“Beden ve Ruh” filminde rol alan Macar oyuncu Alexandra Borbely, “En iyi kadın oyuncu” ödülünü aldı.

Alexandra Borbely

Doroto Kobiela ve Hugh Welchman’nın yönettiği “Loving Vincent” filmi En iyi animasyon film ödülünü alırken, “en iyi ilk film” ödülünü William Oldroyd’un “Lady Macbeth” filmi kazandı.

“Seyirci” ödülüne Maria Schrader’in “Vor der Morgenröte” filmi layık görüldü.

Maria Schrader

Dünya sinemasına katkısından dolayı Fransız asıllı Amerikalı oyuncu Julie Delphy ödüllendirildi, Rus yönetmen Alexander Sokurov’a da “yaşam boyu onur ödülü” takdim edildi. Avrupa Film Ödülleri, Avrupa’nın film “Oscarları” olarak nitelendiriliyor.

Östlund geceden çok sayıda ödülle ayrıldı

Östlund’a “en iyi yönetmen” ve “en iyi senaryo” ödülleri de verilirken “The Square” filminde oynayan Danimarkalı aktör Claes Bang, “en iyi erkek oyuncu” ödülünü aldı. “The Square”, “en iyi komedi” ödülünün yanı sıra “en iyi tasarımdalı”nda da ödüle layık görüldü.