Yazılar

Sanat, bilim ve spora ağırlık verilecek yeni karne dönemi başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sabah Gazetesi’nden Tülay Canbolat’a verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalar imza attı.

Röportajda İlkokullarda Yetiştirme Programı ile yaklaşık 3,5 milyon öğrenciyi taradıklarını dile getiren Selçuk, bu tarama verileri sonucunda 17 bin ilkokul öğrencisinin ilave eğitim desteğine ihtiyaç duyduğunun belirlendiğini kaydetti. İlave eğitim desteği gerekliliğinin altında Türkçe’nin iyi öğrenilememesinin yattığını da vurgulayan Selçuk, bunun için önemli adımlar atılacağını belirtti.

Geçtiğimiz yıl itibariyle okullarda dağıtılan “Sosyal Etkinlik Formu”nun da üzerinde duran Bakan, karnelerde yeni bir model benimseyeceklerini paylaştı.

Artık Matematik, Türkçe gibi temel derslerde notun yanı sıra başarı nedenleri ve eksikleri de belirtilecek. E-Portfolyo üzerinden çocuğun eğitim, bilim, sanat, spor ve sosyal başarı, yetenek ve becerinin yer aldığı profil bilgileri de bulunacak.

Öğrencilerimize sosyal etkinlik formu hazırlıyoruz

Milli Eğitim Bakanlığı, 2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde bazı illerde pilot olarak gerçekleştirilen “sosyal etkinlik bilgilendirme formu” çalışması 2018 – 2019 yılı itibariyle ülke geneline yaygınlaştırdı.

Bu bağlamda MEB tarafından yayınlanan genelge ile öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikler ve toplum hizmeti olmak üzere beş ana başlıkta değerlendirilen sosyal etkinliklerinin, yıl boyu öğretmenler tarafından e-okul sistemine kayıt edilmesi istendi.

ÖĞRENCİLERİMİZE SOSYAL ETKİNLİK FORMU HAZIRLIYORUZ
Öğrencilerin okul içi olduğu kadar okul dışındaki faaliyetlerini de yakından takip etmeyi hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı, hazırladığı “sosyal etkinlik bilgilendirme formu” ile okuldan bağımsız olarak öğrencilerin katılım sağladıkları, ürün ortaya koyduğu veya performans gösterdiği etkinlikleri de kayıt altına alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak, 2018 – 2019 eğitim döneminde uygulanmaya başlayan “sosyal etkinlik bilgilendirme formu” uygulamasını destekliyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta MEB tarafından hazırlanmış olan “sosyal etkinlik bilgilendirme formu”nun öğrencinin etkinliği gerçekleştirdiği kurum ve kuruluş tarafından eksiksiz doldurulmasıdır.

Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak öğrencilerimizin katılım sağladıkları branşlar ile ilgili söz konusu formu öğrencimizin talebi doğrultusunda hazırlayıp hemen kendisine verebiliyoruz.

SOSYAL ETKİNLİK FORMU NE İŞE YARAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlayan “sosyal etkinlik bilgilendirme formu” ile öğrencinin bir üst eğitim kurumuna yerleşirken rehberlik hizmetlerine kaynaklık etmesi hedefleniyor. Okul idaresi ve öğretmenler, okula gelen bir öğrencinin sporla ya da sanatla ilgilenip ilgilenmediğini sisteme bakarak takip edebilecek. Bu şekilde öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal başarıları da hem okul hem de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından izlenecek.

Yakın bir dönemde okullara giriş sınavlarında “sosyal etkinlik bilgilendirme formu” bilgilerinin ek puan olarak gelebileceği de konuşuluyor.

Öğrencilerin Okul Dışında Sosyal Etkinlik Yapabileceği Kurum ve Kuruluşlar hangileri?

1)Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar

2) Gençlik ve Spor Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar

3) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar

4)Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar

5)Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar

6)Üniversiteler

7)Belediyeler

8)Sivil Toplum Kuruluşları

9)Diğer Resmi Kurum ve Kuruluşlar