Yazılar

Şişli Belediyesi, Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Çocuk Hakları Şenliği düzenliyor. Çocukların haklarını eğlenerek öğreneceği şenlikte üç gün boyunca tiyatro ve animasyon film gösterimleri, atölye ve konserler yapılacak.

Şişli Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Çocuk Hakları Şenliği düzenliyor.

Üç gün sürecek şenlik, çocuğun bedensel haklarını eğlenceli bir şekilde çocuklara ve ailelerine öğretmeyi amaçlayan “Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum” tiyatro oyunu ile başlayacak. Çocuklar tarafından sevilen animasyon gösterimlerinin de yer aldığı etkinlik, alanında uzman kişiler eşliğinde eğitici ve keyifli atölyeler ile devam edecek. Şenliğin kapanış konserini ise ŞUBADAP Çocuk Şarkıları Orkestrası verecek.

Şişli Belediye Başkanı H. Hayri İnönü de şenliğin ikinci gününe katılarak, çocukların heyecanını paylaşacak.

GÜN GÜN ŞENLİK PROGRAMI
(Tüm etkinlikler, Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde halka açık bir şekilde yapılacak)

16 KASIM CUMA
Tiyatro: Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum

İstanbul Temaşa Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, Şişli Belediyesi’nin “Çocuk Anlatır Sen Dinle, İstismarı Önle Kampanyası”nın bir parçası. Oyunda, çocuğun bedensel hakları drama yoluyla eğlenceli ve öğretici bir şekilde çocuklara aktarılıyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul yaş grupları için uygun olan oyunu, yetişkinler de izleyebilir.

Saat: 16.00-17.00

Animasyon Film: Up/ Yukarı Bak

Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir.

Saat: 17.15-19.00

17 KASIM CUMARTESİ

Animasyon Film: Wall-E

Vol.i, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir.

Saat: 12.00-13.40

Atölye: İzle, Düşün, Üret

Animasyon: ÇoÇa Çocuk Hakları

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi tarafından “Çocuklar için İnsan Hakları Filmleri Projesi” kapsamında hazırlanan animasyon.

Saat: 14.00-16.00

18 KASIM PAZAR
Animasyon Film: Coco

Coco, 12 yaşındaki Miguel’in ölüler diyarındaki macerasını anlatıyor. 12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, düzenbaz Hector’la karşılaşır ve birlikte Miguel’in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar.

Saat: 12.00- 13.45

Atölye: İzle, Düşün, Üret

Video: Çocuğun Beden Hakkı Onay Videosu- CŞMD

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin çocuklar için hazırlamış olduğu çocukların bedensel söz hakkı ve çocuklar için onay kavramını ön plana çıkaran video; tüm çocuklar, ebeveynler ve çocuk çalışanları için kaynak niteliğinde.

Saat: 14.00-16.00

Konser: Şubadap

Her biri farklı temalarda şarkılardan oluşan 4 albümde toplam 28 bestesi olan Çocuk Şarkıları Orkestrası Şubadap barış, emek, kolektivite, evrim, doğa, ekoloji, akran zorbalığı gibi konulara ilişkin şarkılarını çocuklarla söylüyor.

Saat: 16.00-18.00

Şişli Belediyesi, Türk müziğinin iki ölümsüz ustasını anıyor. Sadece türküleriyle değil aydın kimlikleriyle de kalplere köprü kurmuş iki halk ozanını, Ruhi Su ve Neşet Ertaş’ı özel etkinliklerle anıyor.

Sanata ve sanatçıya verdiği önemle dikkat çeken Şişli Belediyesi, Türk müziğinin değerlerini yaşatmaya devam ediyor. Eserleriyle gönüllere taht kurmuş iki büyük ustadan Ruhi Su 22 Eylül Cumartesi günü, Neşet Ertaş ise 25 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek etkinliklerle Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde anılacak.

Ruhi Su anısına özel gece: Mahsus Mahal

Anadolu’nun sesi olarak nitelendirilen halk ozanı Ruhi Su, ölümünün 33. yılında özel bir geceyle anılacak. Adını hayat arkadaşı Sıdıka Su için bestelediği 3 kıtalık nihavent türküsü Mahsus Mahal’dan alan gecede, sanat yönetmenliğini Emin İgüs’ün üstlendiği bir konser verilecek.Akordeon ustası Muammer Ketencioğlu, ses sanatçısı Tuncer Tercan ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun sahne alacağı konser, sanatçı Orhan Aydın’ın sunumuyla 22 Eylül Cumartesi 20.00’de Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Neşet Ertaş için sahnedeler
Ömrü boyunca elinde sazıyla insanlığa hizmet yolunda ışık olmayı sürdürmüş halk ozanı Neşet Ertaş da ölümünün 6. yılında özel bir programla anılacak. Sunumunu Başak İkiz’in üstlendiği anma programında Ertaş’ın hayatından kesitler aktarılırken Türk halk müziği sanatçıları Nida Ateş, Ender Balkır ve Ayfer Vardar da sahne alacak. Etkinlik 25 Eylül Salı 20.30’da Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Şişli Belediyesi, “Çocuk Anlatır Sen Dinle İstismarı Önle” projesi kapsamında yeni bir adım daha atarak projeyi bir ileri aşamaya taşıdı. Belediye, çocuğun bedensel haklarını “Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum” tiyatro oyunu ile çocuklar ve ailelerine anlatacak.

İçeriği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve çocuk hakları alanındaki uzman kişiler tarafından oluşturulan, İstanbul Temaşa Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı oyun sene boyunca her ay iki defa sergilenecek.

Şişli Belediyesi, “Çocuk Anlatır Sen Dinle İstismarı Önle” projesinin ikinci etabı başladı. Çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakalarındaki bilgi kirliliğinin önlenmesi ve bu alandaki çocuk ve yetişkin farkındalığının artırılmasını amaçlayan projenin yeni ayağında çocukların bedensel haklarına tiyatro oyunu ile dikkat çekiliyor. Bu amaç doğrultusunda sergilenen “Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum” oyunu çocuğun beden hakları konusunda çocuklar ve ailelerine yönelik mesajlar vererek kendi hakları konusunda savunuculuk yapan çocuklar kadar yetişkinler, ebeveynler, öğretmenler, çocuklarla çalışan tüm kişi ve kurumları bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefliyor.

İçeriği Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve çocuk hakları alanındaki uzman kişiler tarafından oluşturulan, İstanbul Temaşa Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı, “Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum” oyunu bugün Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde ilk defa seyirci ile buluştu. Gösterime yüzlerce çocuk ve aileleri katıldı.

Sene boyunca ayda iki gösterim yapılacak
“Kendimi Koruyorum Haklarımı Koruyorum” oyunu, bir sene boyunca her ay iki kez, mahallelerde, belediyeye ait çocuk merkezlerinde ve kreşlerde, okullarda ve Şişli’de talep edilen tüm mekanlarda sergilenecek.

Oyun, bu konuyu tek başına çocuğun sorumluluğu olarak gören uygulamalara karşı; yetişkinlere, ebeveynlere ve sosyal politikalara çocuğun bedensel haklarını kabul etme, onu bir birey olarak kabul ederek kararlarına saygı duyma ve “hayır!”ına kulak verme konusunda çağrıda bulunuyor. Bu sebeple oyun, kendi hakları konusunda savunuculuk yapan çocuklar kadar yetişkinleri de bu konuda bilgilendirmeyi, çocuklara kendilerini koruyabilecekleri doğru davranışları gündelik pratikleri haline getirmelerini anlatmayı amaçlıyor.

25 dakikalık oyun, 6 yaş ve üstü tüm gruplar tarafından izlenebiliyor.

Şişlili çocuklar, Şişli Belediyesi ve CGV Mars Entertainment Group işbirliğinde düzenlenen özel gösterim ile sinema keyfi yaşadı.

Şişli Belediyesi ile CGV Mars Entertainment Group, çocukların sosyalleşmesine, hayal güçlerinin, düşünce dünyalarının ve sanatsal bakış açılarının gelişmesine destek olmak amacıyla bir araya geldi. Yapılan işbirliği ile Şişli Belediyesi’nin bilim evlerine devam eden 10–13 yaş arası 80 öğrenciye özel film gösterimi düzenlendi. Cevahir Cinemaximum’da ağırlanan çocuklar filmin sonunda mutluluklarını ifade ettiler.

Şişli Belediyesi, bünyesinde bulunan 3 bilim evi ile yaz ve kış döneminde öğrencilerin hem eğitimlerine destek oluyor hem de birçok sanatsal, eğitsel ve kültürel etkinliğe katılarak sosyalleşmelerini sağlıyor.

Son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirleri başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında yaptığı yatırımlarla gündeme gelen CGV Mars Entertainment Group da ekonomik yatırımların yanı sıra hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile bulunduğu bölgelerin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlıyor.

Yaz akşamları, Şişli Belediyesi’nin düzenlediği sokak şenlikleriyle renklenecek. 21 Temmuz’dan itibaren her cumartesi farklı bir lokasyonda düzenlenecek şenlikler, müzik dinletileri, animasyon ve dans gösterileri ile 7’den 70’e herkesi eğlendirecek.

Şişli’de sokaklar belediyenin düzenleyeceği etkinliklerle şenleniyor. 5 hafta boyunca 5 farklı noktada düzenlenecek şenlikler, küçük büyük herkese keyifli anlar yaşatacak.

Şişli sokak şenlikleri, 21 Temmuz Cumartesi akşamı Nişantaşı Sanat Parkı’nda başlayacak. Şenlik, her Cumartesi farklı bir lokasyona taşınacak.

19.00-21.00 arası etkinliklerde caz, pop, halk müziği dinletileri, dans gösterileri, animasyon gösterileri yapılacak, ikramlar dağıtılacak. Ayrıca gezici bando ekibi şenlik coşkusunu mahallenin sokaklarına taşıyacak.

Etkinlikler, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Nisan ayının ikinci haftası Şişli’de birbirinden keyifli etkinlikler gerçekleşecek. Konserlerden tiyatro oyunlarına, ödül törenlerinden müzikal gösterilere kadar dopdolu bir haftanın yaşanacağı Şişli’deki programı sizlerle paylaşmak istedik.

İşte Şişli Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek etkinliklerin listesi:

8 Nisan Pazar günü Saat 13.00’de, Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde sahnelenecek Aslan Kral Kocadiş ile Tırmık tiyatro oyunuçocuklara eğlenceli dakikalar yaşatacak.

9 Nisan Pazartesi günü 20.00’de ise Şişliler Yaşar Özel Türk Sanat Müziği Koro Konserini dinlemek için Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde buluşacak. Yaşar Özel, kendine has yorumuyla Nazende Sevgilim’den Bir Vefasız Yare Düştüm’e kadar geniş repertuarını, Türk Sanat Müziği’ne gönül veren konuklarıyla birlikte seslendirecek.

10 Nisan Salı günü gerçekleşecek bir diğer etkinlik ise Ekrem Ataer Halk Korosu Konseri olacak. Konser saat 20.00’de, Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

12 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de ise Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde Zeliha Berksoy’un yönetip oynadığı tek kişilik müzikal gösterisi İnsan Neyle Yaşar sahnelenecek. Yaşama dair ve savaşa karşı, insanların umutları adına yazılmış şiirlerinden derlenen müzikal, Genco Erkal çevirisi ile sanatseverlerle buluşacak.

Tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.