Yazılar

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın bu haftaki programında soprano sanatçısı Iva Ionova ve tenor sanatçısı Ömer Türkmenoğlu’nun muhteşem performansları geceye damga vurdu. Sunay Muratov’un orkestra şefliğini yaptığı konserde salonu dolduran Eskişehirliler keyifli bir akşam yaşadı.

2002 yılında kurulan ve Eskişehirli sanatseverlere unutulmaz dinletiler sunmaya devam eden Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, bu hafta yine muhteşem bir konser ile Eskişehirli sanatseverleri büyüledi.
Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen ve konuk solist olarak soprano sanatçısı Iva Ionova ve tenor sanatçısı Ömer Türkmenoğlu’nun katıldığı konserde birbirinden önemli bestekarların eserleri başarıyla seslendirildi. Performansları ile Eskişehirlileri kendilerine hayran bırakan konuk solistler konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı. Eskişehir’e yıl içerisinde sık sık geldiğini belirten Türkmenoğlu, her geldiğinde dolu salonlara konser vermekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, sanata ve sanatçıya değer veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür etti.

Senfoni Orkestrası’nın gelecek hafta yeni yıl özel konseri ile Eskişehirliler ile buluşacağını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, biletlere büyük ilgi olduğunu ifade ederek satışın internet üzerinden ve bilet gişelerinden devam ettiğini belirttiler.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle ile kurulan TÜRKSOY Anadolu Senfoni Orkestrası turnelerine devam ediyor.

Türksoy Anadolu Senfoni Orkestrası yurt dışı turnesi kapsamında İspanya’da sanatseverlerle buluştu.

İspanya’nın Granada kentinde sahneye çıkan, Türk dünyasının genç yeteneklerinden oluşan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası sanatçıları ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası sanatçılarının bir araya gelmesiyle oluşturulan TÜRKSOY Anadolu Senfoni Orkestrası, İspanyol dinleyicilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

İspanya’nın Granada şehrindeki Teatre Cirvianum Torello Salonu’nda gerçekleşen konserde, TÜRKSOY Anadolu Senfoni Orkestrası üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den müzisyenler, İspanyol sanatseverlere konser verdi.

Kazak Aidar Torybaev’in şefliği ve solist soprano Nazym Sagintay’ın icrasında gerçekleştirilen konser, büyük beğeni toplayarak ayakta alkışlandı.

Konserde, Johann Strauss, Luigi Arditi, Franz Lehar, Emmerich Kalman, Piotr Ilich Chaikovski ve Johannes Brahms’ın eserlerinin yanı sıra Türk dünyası besteleri de seslendirildi.

İspanyol sanatseverler, orkestra tarafından icra edilen Türk dünyası müzik eserlerinden Nevit Kodallı’nın “Telli Turna suiti”, Kazak klasik eserlerinden Latif Hamidi’nin “Bülbül” şarkısı ve Mustafa Sarısözen tarafından derlenen “Katibim” türküsüne Azerbaycanlı genç besteci Mustafa Mehmandarov’un düzenlemesini beğeniyle dinledi.

İlk konserini 25 Aralık’ta Eskişehir’de veren TÜRKSOY Anadolu Senfoni Orkestrası, 9 Ocak 2018’e kadar sürecek İspanya turnesi kapsamında, 3 Ocak’ta Cueta, 5 Ocak’ta Yecla, 7-8 Ocak’ta da Segovia kentlerinde sahne alacak.

Orkestra, İspanya’daki ilk konserini ise 29 Aralık 2017’de Torello kentinde vermişti.