Şunun için etiket arşivi: iş sanat

İş Sanat, 2020’ye de hızlı bir şekilde giriyor. İş Sanat’ta yeni yılda klasik müzik ve klasik türküler seslendirilecek, Portekiz’in başarılı ismi Antonio Zambujo ilk kez Türkiye’ye gelecek.

İş Sanat yeni yılın ilk konseri The Johann Strauss Gala’yı kendi salonunun dışına çıkarak, 3 Ocak Cuma akşamı saat 20.30’da UNIQ Hall’da gerçekleştirecek. 1975’te kurulan topluluk, “The Strauss Gala” şovuyla 40 yılı aşkın süredir, izleyicisine 19. yüzyıl Viyana’sının zarafet ve romantizmini yaşatmayı amaçlıyor. The Johann Strauss Gala, orkestrası ve dansçıları ile soprano Lizzie Holmes’un renklendireceği konseri John Rigby yönetecek.

CEM ADRİAN VE FERYAL ÖNEY’DEN MUZALARIN TÜRKÜSÜ

Zeugma Antik Kenti’nde bulunan Muzalar Evi’ndeki dokuz esin perisinin resmedildiği mozaikten yola çıkarak oluşturulan Muzaların Türküsü projesinde, Cem Adrian ve Feryal Öney İş Sanat’ta bir araya geliyor. Doğu ve batının bu büyüleyici buluşmasında yörenin türküleri, yerel enstrümanlar ve yaylı sazlar orkestrası eşliğinde bir araya gelecek. Cem Adrian ve Feryal Öney ile birlikte devlet sanatçıları Asım Kuzuluk, Mehmet Demir ve Battal Sazcı da bu projede yer alıyor. Müzik direktörlüğünü Sabri Tuluğ Tırpan’ın yaptığı, yönetmenliğini Beyti Engin’in üstlendiği gösteride; ünlü oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu, yazar Özen Yula tarafından kaleme alınan Muzaların hikâyesini bizlere anlatacak. Muzaların Türküsü, 15 Ocak Çarşamba akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirilecek.

UZUN İNCE BİR YOLDA AŞIK VEYSEL

Âşık geleneğinin en son temsilcilerinden Âşık Veysel, “Uzun İnce Bir Yoldayım” başlıklı şiir dinletisiyle İş Sanat’ta anılacak. Atilla Birkiye’nin metinlerini düzenlediği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletinin müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın üstleniyor. Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in hikâyeleri seslendireceği bu özel dinletide bağlama sanatçısı Cengiz Özkan da şiir ve türküyü buluşturduğu performansıyla İş Sanat’ta olacak. 20 Ocak Pazartesi akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek dinletiyi kaçırmayın. Dinleti ücretsizdir. Kapılar saat 20.00’de açılmaktadır. Seyirci kabulü salon kapasitesiyle sınırlıdır.

Sabahattin Ali’nin dört hikâyesi “Bu Dünya Böyledir İşte!” adlı dinletiyle İş Sanat’ta seyirciyle buluşacak. Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in hikâyeleri seslendireceği bu özel dinletide Seda Şubaşı keman ve Şemsa İdil Ural çello çalacak.

Sabahattin Ali (1907-1948),kırsal kesim insanının çaresizliğini, içine düştüğü traji-komik durumu, ironik ve yalın bir dille anlattığı dört hikâyesiyle bir kez daha İş Sanat’ta seyirciyle buluşuyor. “Bu Dünya Böyledir İşte!” adlı dinletide, Sabahattin Ali’nin “Katil Osman”, “Ayran”, “Kafa Kâğıdı” ve “İki Kadın” adlı hikâyeleri, eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde müzikle birlikte seslendiriliyor.

Atilla Birkiye’nin metinlerini düzenlediği, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletinin müzik direktörlüğünü Serdar Yalçın üstleniyor. Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in hikâyeleri seslendireceği bu özel dinletide Seda Şubaşı keman ve Şemsa İdil Ural çello çalacak. 8 Nisan 20.30’da İş Sanat’ta ücretsiz olarak gerçekleşecek dinletiyi kaçırmayın.

İş Sanat’ın Evvel Zaman Dışından Masallar serisinin yeni oyunu olan Orman Lokantası, minik sevenlerini harika bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Sevinç Erbulak’ın anlatıcılığını üstlendiği oyun 9 Aralık Pazar günü gerçekleşecek.

İş Sanat geçtiğimiz sezon minik hayranlarıyla ilk defa buluşturduğu müzikal masal serisi Evvel Zaman Dışından Masallar, bu sezon Orman Lokantası ile devam ediyor.

Yekta Kopan’ın Hansel ve Gretel masalından yola çıkarak kaleme aldığı, Serdar Biliş’in yönettiği dinletinin müziklerini Çiğdem Erken, kostümlerini Tomris Kuzu, koreografisini Tuğçe Tuna, sahne ve dekor tasarımını ise Cem Yılmazer yaptı.

Anlatıcılığını sevilen oyuncu Sevinç Erbulak’ın üstleneceği oyunda küçük sanatseverler eğlence dolu bir yolculuğa çıkarak, Hansel ve Gretel ile yepyeni diyarlar keşfedecekler.

Müzik ve dansla dolu bu oyunu kaçırmamak için 9 Aralık, Pazar günü saat 15.00’ı takvimlerinize not almayı unutmayın.

İş Sanat’ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla Millî Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisinin 19. sezonundaki ilk konukları Ayda Demirkan (keman) ve Yunus Altıkanat (çello) olacak.

2000 yılında dünyaya gelen Ayda Demirkan, Maxim Vengerov, Oleg Kaskiv, Andrej Bielow, Michael Barenboim, Jano Lisboa gibi önemli isimler ile solo çalışmalar gerçekleştirdi. 2017 yılında Gustav Mahler Gençlik Orkestrası’nın dünya çapında gerçekleştirdiği seçmeleri kazanan genç sanatçı, eğitimine Barenboim-Said Akademi’de Prof. Mihaela Martin’in öğrencisi olarak devam ediyor.Müzik eğitimine 6 yaşında akordeon çalarak başlayan Yunus Altıkanat, Michael Haber, Tony Rymer, Alexander Rudin, Nikolaus Trieb gibi müzisyenlerle çalıştı. Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Doç. Gözde Yaşar ve Prof. Reşit Erzin ile devam eden genç sanatçı, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın da “Grup Şefi Yardımcısı” olarak görev alıyor.

Konserde Demirkan, Mozart, Brahms, Fauré, Saint-Saëns’dan; Altıkanat ise Haydn, Debussy, Beethoven ve Paganini’den eserler seslendirecek.

Genç müzisyenlerin dinleyicilere enstrüman hakimiyetlerini sergileyecekleri konser, 12 Kasım 2018, Pazartesi akşamı saat 20.30’da Millî Reasürans Konser Salonu’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.