Yazılar

Bir yıldır Nar Sanat Eğitim Kursu’nda ders alan öğrencimiz Yağmur GÜVERCİN TRT Gençlik Korosu’nu kazandı.

GÜVERCİN’in bu başarısında önemli yeri bulunan; Nar Sanat Eğitim Kursu’nda 4 yıldır şan, ses terapisi ve nefes eğitimleri veren İstanbul Devlet Opera ve Bale sanatçısı Coşkun NEHİR ile kurumumuzda piyano, keman ve Müziksel İşitme Okuma Yazma (MİOY) eğitmenliği yapan İrem AYDOĞDU’ya teşekkürlerimizi sunuyor, öğrencimiz Yağmur GÜVERCİN’e başarılarının devamını diliyoruz.

Kurumumuz keman ve piyano eğitmenimiz İrem Aydoğdu’dan, Müziksel İşitme Okuma Yazma (M.İ.O.Y) dersi alan İrem Güldürmez, çalışmaları sonucunda Başakşehir Güzel Sanatlar Lisesi müzik yetenek sınavını başarıyla geçti.

Kendisine yeni okul hayatında başarılar diler, bizi ve ailesini gururlandırdığı için teşekkür ederiz.

Nar Sanat Eğitim Kursu müzik eğitmenleri Avni Özdemir ve İrem Aydoğdu, müzikte on iki ton tekniğini geliştiren Avusturyalı besteci Arnold Schoenberg’in 143’ün doğum gününde bu özel tekniği anlattı.

İşte 12 ton tekniğinin detayları:

On iki ton müziği ünlü besteci ve müzisyen Arnold Schönberg tarafından 1920’li yıllarda oluşturulan ve bir tonal sistemine bağlı kalmayan müzik formudur. Kromatik diziyle oluşturulan on iki ses, özellikle tonal, çağrışımlardan kaçınılacak ve tabi ki daha sonra besteciye istediği kullanım olanaklarını sağlayacak şekilde – kimi zaman simetrik ilişkiler içererek- bir araya gelir.

Ortaya çıkan bu temel dizi polifonik döneme ait uygulamalar olan ayna ve geriden okuma yöntemleri ile orijinal dizi, dizinin geriden okunması, dizinin aynası ve aynanın geriden okunması olmak üzere dört şekilde kullanılır. Bu dört dizinin on iki sese aktarılmasıyla toplam 48 dizi elde edilmiş olur.

Uygulanan teknik, bu dizilerin bestecinin istediği sırayla, dikey ya da yatay çizgiler oluşturacak şekilde ortadan kullanılmasıdır. Dizi içinde hiçbir ses dizi tamamlanmadan tekrar edilmez.

Bu akımın en büyük öncüleri Arnold Schönberg ve iki öğrencisi olan Alban Berg ile Anton Webern’dir.