Yazılar

Bu festivalle sinema tarihine yolculuğa çıkacaksınız

Ankara Sinema Derneği ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen Gezici Festival, bu yılda tematik  bölümleriyle sinemaseverlere farklı açılar sunmayı planlıyor.

Gerçeğin sansür edildiği bir çağa dair sert tespitlerde bulunan, değeri sonradan anlaşılmış üç başyapıt, ABD Büyükelçiliği’nin katkısıyla hazırlanan “Yalanlar Çağı” bölümünde gösterilecek.

Gezici Festival, 30 Kasım’da yirmi dördüncü defa yollara düşmeyi planlıyor. Festival, 30 Kasım – 6 Aralık’taki ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

Il Cinema Ritrovato Film Festivali’yle işbirliğini bu yıl da sürdüren Gezici Festival, devrim sonrası Küba’ya kamerasını çeviren 1968 yapımı Azgelişmişlik Anıları’nı 50. yıldönümünde dijital olarak yenilenmiş kopyasıyla sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Gezici Festival’in, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünün bu yılki sanatçı konuğu ise Didem Pekün. Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da “Kısa İyidir” ve “Çocuk Filmleri” bölümlerine programında yer veriyor.

“Güvencesiz Hayatlar” Gezici Festival’de

gezici festivali narsanat
27 Kasım-3 Aralık’ta Ankara, 4-7 Aralık’ta Bursa ve 9-10 Aralık’ta Kastamonu’da düzenlenecek Gezici Festival’in bu yılki teması ‘Güvencesiz Hayatlar’ olacak. Bu başlık altında ekonomik istikrarsızlık ve iş güvencesizliği, kısaca ‘güvencesiz hayat’ koşullarına odaklanan filmler gösterilecek.

'Güvencesiz Hayatlar'a dair filmler Gezici Festival'de

 

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 21’inci yolculuğuna hazırlanıyor. 27 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan yola çıkacak. 27 Kasım-3 Aralık’ta başkentteki gösterimlerinin ardından, 4-7 Aralık tarihleri arasında Bursa’ya konuk olacak. Gezici Festival yolculuğunu, 9 – 10 Aralık’ta Kastamonu’da tamamlayacak.