Bu festivalle sinema tarihine yolculuğa çıkacaksınız

Ankara Sinema Derneği ve Kültür Turizm Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlenen Gezici Festival, bu yılda tematik  bölümleriyle sinemaseverlere farklı açılar sunmayı planlıyor.

Gerçeğin sansür edildiği bir çağa dair sert tespitlerde bulunan, değeri sonradan anlaşılmış üç başyapıt, ABD Büyükelçiliği’nin katkısıyla hazırlanan “Yalanlar Çağı” bölümünde gösterilecek.

Gezici Festival, 30 Kasım’da yirmi dördüncü defa yollara düşmeyi planlıyor. Festival, 30 Kasım – 6 Aralık’taki ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

Il Cinema Ritrovato Film Festivali’yle işbirliğini bu yıl da sürdüren Gezici Festival, devrim sonrası Küba’ya kamerasını çeviren 1968 yapımı Azgelişmişlik Anıları’nı 50. yıldönümünde dijital olarak yenilenmiş kopyasıyla sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Gezici Festival’in, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünün bu yılki sanatçı konuğu ise Didem Pekün. Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da “Kısa İyidir” ve “Çocuk Filmleri” bölümlerine programında yer veriyor.