Yazılar

Bağlama Eğitimi ve Şelpe tekniği

Bağlama eğitimi, 8 yaşından itibaren, kendini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen, ancak müzik, enstrüman ve müzik dili konusunda herhangi bir donanımı olmayan müziğe duyarlı öğrencileri hareket noktası olarak alır.

 

bağlam-dersleriGeleneksel sazlarımızdan ve Türk Halk Müziğinin ana sazı olan bağlamanın,  geleceğin müzik anlayışının şekillenmesinde önemli görevler üstlenecek insanların yetiştirildiği Nar Sanat’da yer alması ve bu sazın sosyal yaşamımızda önemli bir yer tutuyor olmasının da getirdiği avantaj ile müzik eğitim sistemimizde önemli bir yeri vardır.

Bağlamanın, özellikle öğrencilerimize kendi kültürel değerlerimizin aşılanması ve toplumsal yaşam bilincimizin kazandırılması noktasında çok önemli bir eğitim unsuru olacağı kanısındayız.

Bağlama, çalış tekniklerindeki incelik ve kendine özgü ifade biçimleri ile zengin bir çalışma sahasına sahiptir.

Bağlamaya özgü tavırlar, düzenler ve çalış biçimlerinin yanı sıra diğer enstrümanlardan farklı olarak tezeneli ve tezenesiz icra olmak üzere iki temel çalış tekniği vardır. Geleneksel olarak tezeneli icranın yanı sıra tezene kullanmadan yapılan icraya Şelpe adı verilmektedir.

 

            Nar Sanat Bağlama Eğitmeni Murat HASGÜN’den Şelpe örnekleri.

Şelpe tekniğinin de bağlama eğitimiyle birlikte belirtilen kriterlerde ayrı bir eğitim olarak verilebildiği unutulmamalıdır.

Bağlama programımızda tezeneli çalım tekniğinde oluşan repertuarın seçkin örneklerinin yanı sıra, Şelpe tekniğine özgü repertuvarın ifade gücünü yansıtacak eserlere de yer verilmiştir.

Sanatla kalın…

Siz hâlâ Nar Sanat ‘ın misafiri olmadınız mı?

Nar Sanat sizi misafirliğe bekliyor!

Kaçak ve Denetimsiz Sanat Eğitiminin alıp başını gittiği Bakırköy ve çevresinde gönül rahatlığıyla Piyano, Keman, Elektro Gitar, Bas Gitar, Bağlama, Bateri, Latin Dans, Resim,  Şan, Flüt, Ud, Kanun, Çocuk Dans, Bale, Org, Akordeon, Modern Dans, Tiyatro, Drama, Karikatür, Fotoğraf, Kısa Film, v.b. dallarda yetkin ve tecrübeli eğitmenlerle, Sevecen ve samimi güvenilir bir ortamda, gerek çocuklar ve gerekse yetişkinler için eğitimlerimiz devam etmektedir. Üstelikte her eğitim dönemi sonunda M.E.B. Onaylı Sertifikaya sahip olacaksınız.

Arzu ettiğiniz her zaman Kursumuz ve Derneğimize uğrayıp misafirimiz olabilirsiniz.

Adres Bilgisi için  http://www.narsanat.com/iletisim 

Haritada görmek için Lütfen tıklayınız.

 

 

Sayfalar