Yazılar

Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan iki kitap raflarda yerini aldı

Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları iki yeni kitapla yeni yıla merhaba dedi. “Kadıköy Belediyesi Ulusal Tiyatro Sahne Eseri (Oyun) Yarışması–2018”ve“Yüz Yılın Ardından I. Dünya Savaşı’na Bakmak” adlı kitaplar raflarda yerini aldı.

Kadıköy Belediyesi 2017 yılında başlattığı “Ulusal Oyun Yazma” yarışmasında dereceye giren oyunları Kültür Yayınları bünyesinde kitaplaştırıyor. Bu sene üçüncü yılına giren yarışmanın 2018’de ilk üçe girmiş oyunları da Turgut Çeviker’in derlemesiyle kitap haline getirildi. Mehmet Selçuk Bilge’nin “İnsan Hüznü” oyunu birinci, Aslı Ayhan’ın “Huzur Apartmanı” oyunu ikinci, Nedim Saban’ın “Babaannemin İlk Twit’i” ve Cihan Çakan’ın “Benim Annem Cumartesi” oyunu üçüncü olmuştu.

Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan bir diğer kitap da “Yüz Yılın Ardından I. Dünya Savaşı’na Bakmak” oldu. Dr. Evren Mercan ve Safiye Türker’in yayına hazırladığı kitap; Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) Birinci Dünya Savaşı’nın 100’üncü yılı sebebiyle Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Haluk Oral, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Mesut Uyar ve Prof. Dr. Cüneyt Akalın tarafından gerçekleştirilen sempozyum, panel ve konferansların derlemesinden oluşuyor. Birinci Dünya Savaşı’nın genel özellikleri, cepheleri, savaşın dünyayı sarsan sonuçları ve Rus Devrimi’nin irdelendiği konferanslardan derlenen kitap, bu savaştan bazı kesitler sunarak dünyayı kasıp kavuran, dönüştüren bir savaşı anlatıyor.

Kadıköy Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan kitaplar kitabevlerinden ve internet satış platformlarından temin edilebilir.

1 Mayıs Tüm işçi ve Emekçilere kutlu olsun

Ülkemizin ve Dünyamızın işçi ve emekçilerinin bayramı kutlu olsun. Uzun söze gerek yok… Ülkemizde 1 mayısa dair ilk şiiri yazan Şair Yaşar Nezihe Bükülmez’i ve şiirini anmadan geçemeyeceğiz.

1mayis2014

1 Mayıs

ey işçi…
bugün hür yaşamak hakkı seninken
patronlar o hakkı senin almışlar elinden.

sa’yınla edersin de “tufeyli”leri zengin
kalbinde niçin yok ona karşı yine bir kin?

rahat yaşıyor, işçi onun emrine münkâd;
lakin seni fakr etmede günden güne berbâd.

zenginlere pay verme, yazıktır emeğinden.
azm et de esaret bağı kopsun bileğinden,

sen boynunu kaldır ki onun boynu bükülsün.
bir parça da evlatlarının çehresi gülsün.

ey işçi…
mayıs birde; bu birleşme gününde
bişüphe bugün kalmadı bir mani önünde…

baştan başa işte koca dünya hareketsiz;
yıllarca bu birlikte devam eyleyiniz siz.

patron da fakir işçilerin kadrini bilsin
ta’zim ile, hürmetle sana başlar eğilsin,

dün sen çalışırken bu cihan böyle değildi.
bak fabrikalar uykuya dalmış gibi şimdi.

herkes yay kaldı, ne tren var, ne tramvay
sen bunları hep kendin için şan-ü şeref say…

bir gün bırakınca işi halk şaşkına döndü.
ses kalmadı, her velvele bir mum gibi söndü.

sayende saadetlere mazhar beşeriyet;
sen olmasan etmezdi teali medeniyet.

boynundan esaret bağını parçala, kes, at!
kuvvetedir hak. hakkını haksızlara anlat.

nezihe

Yaşar Nezihe Bükülmez

Nar Sanat Öğrenci ve Velilerine Duyuru !

ozel-nar-sanat-egitim-kursu-logo01 Mayıs 2013 günü resmi tatil olmasına rağmen öğrencilerimizin mağdur olmaması adına ders yapılmasına karar verilmiş ve duyurulmuştu. Fakat malum olaylardan (!) ve valiliğin almış olduğu karar doğrultusunda ulaşım sorunları yüzünden aşağıda belirtilen eğitmenlerimizin dersleri hocalarımızın Asya yakasından gelemeyecek olmalarından dolayı iptal olmuştur.

 

Not : Diğer branşlarda program eskisi gibi uygulanacaktır.

(Keman, Piyano, Şan,  Okul Öncesi Solfej, Geleneksel danslar-Oryantal-)

Aslı ÖZGER öğrencileri

Beste YOLTAY öğrencileri

İle

Sümbül  ALCAN öğrencilerinin   tamamının dersleri iptal edilmiştir.

.

Tüm sevgili veli ve öğrencilerimize duyurulur.

T.C. Özel Nar Sanat Eğitim Kursu Müdürlüğü

1 Mayıs işçi bayramı Kutlanıyor !

Çok yorum yapmanın gereği olduğunu zannetmiyoruz.  1 Mayıs İşçi bayramı ve kesinlikle kutlanmalı.

Bu toplum içerisinde yaşıyoruz ve elbetteki, nasıl, nerede tartışmalarından uzak kalmak mümkün değil.  Bir şantiye havasındaki meydanda mı değil mi ? Kararsızlık, red, ısrar, v.s.v.s…

Bildiğiniz gibi sanat haberlerinin dışında mümkün olduğunca haber girmemeye çalışmaktayız .

Fakat elbette içinde yaşadığımız toplumdan uzak olmamız da mümkün değil. Durum böyle olunca biraz farklılık yaratalım dedik.

Siyasi görüşe göre veya “işçi” algısına göre olayı herkes farklı yorumluyor, “ne gerek var canım” cılar, “aman boş işler” ciler, “Huzur bozuyorlar”cılar, “gominis bunlar”cılar, “marjinal bunlar”cılar, “anarşit bunlar”cılar, “Hükümeti engelleyen aptallar”, “Al maşını salla kafanı otur”cular…v.s., v.s.

Elbette birde “İşçiyiz haklıyız”cılar,”işçi bayramı Taksimde kutlanır”cılar, “Hakkımızı söke söke alırız”cılar, “daha iyi iş, daha iyi aş”cılar, “daha uygun iş saati”ciler, “İnsani çalışma imkanları” isteyenler…v.s.

Birde istekleri karşılanınca erk sahiplerine biat edenler var,  ha elbette  bir de liboşlar var! Tabii ki şakşakçıları ve her devrin adamlarını unutmuyoruz. Aklımızdan çıkartmadığımız dönek eski goministler (!) var. “Hak  verilmez alınır” diyenlerin aldığı hakkı kullanıp sonrada meydanlara çıkanlara kızıp erk sahiplerine şükür ve şükranlarını sunanlar var. Kısaca toplum böyle bir şey işte.

Bir tarafta da  inşaat halinde bir meydan var, inat var, kızgınlık var, korkularımız, kaygılarımız var birde ” “Tahrir var” diyorlar orada burjuvazi destekli şekil verme  eylemi oldu diyebiliyordum ve ardından da bizde de taksim var diyorlar…

Kafam çok karıştı çooook…

Neyse büyüklerimiz örneğin valimiz var, komprador  burjuvazimiz var, Sendikalar ve sendikacıklarımız var. Haydi parka gidip kumda oynayalım zaten valimiz açıklama yapmış…

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, daha önceki açıklamalarda da özellikle belirtildiği gibi, kendileri için bir istismar vesilesi olarak değerlendirmek isteyen küçük marjinal gruplara Beşiktaş Barbaros’ta güvenlik güçlerince müdahalede bulunulduğu hatırlatıldı.

Küçük marjinal gruplara yapılan müdahalelerde 2 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, “Yaralanan bir yurttaşımız yoktur. Güvenlik güçlerimiz görevlerini çok dikkatli ve özenli bir şekilde sürdürmektedir” denildi.

Evet haklı küçük, minicik ve hatta miniminnacık marjinal gruplar(!) var diye koca metropolde: otobüs, metrobüs, metro, tren, denizotobüsü, vapur kısaca hiçbir toplu taşıma aracı çalışmıyor köprüler yasak geçişler kontrollü ve gazlı. Yaşasın 1 mayıs!

Resmi olarak tatil ve halkımız tatili ayran içerek evinde geçiriyor. Buyurun aşağıda internet gazetelerinden başlıklar. Ayran içerek okuyun. .. 

Aman ya ben parka gidiyorum boş işler bunlar boş! Sizde bakın isterseniz ya da gelin kumda oynayalım!

Naci ÖZCAN

Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği

Yönetim Kurulu Üyesi