1 Mayıs işçi bayramı Kutlanıyor !

Çok yorum yapmanın gereği olduğunu zannetmiyoruz.  1 Mayıs İşçi bayramı ve kesinlikle kutlanmalı.

Bu toplum içerisinde yaşıyoruz ve elbetteki, nasıl, nerede tartışmalarından uzak kalmak mümkün değil.  Bir şantiye havasındaki meydanda mı değil mi ? Kararsızlık, red, ısrar, v.s.v.s…

Bildiğiniz gibi sanat haberlerinin dışında mümkün olduğunca haber girmemeye çalışmaktayız .

Fakat elbette içinde yaşadığımız toplumdan uzak olmamız da mümkün değil. Durum böyle olunca biraz farklılık yaratalım dedik.

Siyasi görüşe göre veya “işçi” algısına göre olayı herkes farklı yorumluyor, “ne gerek var canım” cılar, “aman boş işler” ciler, “Huzur bozuyorlar”cılar, “gominis bunlar”cılar, “marjinal bunlar”cılar, “anarşit bunlar”cılar, “Hükümeti engelleyen aptallar”, “Al maşını salla kafanı otur”cular…v.s., v.s.

Elbette birde “İşçiyiz haklıyız”cılar,”işçi bayramı Taksimde kutlanır”cılar, “Hakkımızı söke söke alırız”cılar, “daha iyi iş, daha iyi aş”cılar, “daha uygun iş saati”ciler, “İnsani çalışma imkanları” isteyenler…v.s.

Birde istekleri karşılanınca erk sahiplerine biat edenler var,  ha elbette  bir de liboşlar var! Tabii ki şakşakçıları ve her devrin adamlarını unutmuyoruz. Aklımızdan çıkartmadığımız dönek eski goministler (!) var. “Hak  verilmez alınır” diyenlerin aldığı hakkı kullanıp sonrada meydanlara çıkanlara kızıp erk sahiplerine şükür ve şükranlarını sunanlar var. Kısaca toplum böyle bir şey işte.

Bir tarafta da  inşaat halinde bir meydan var, inat var, kızgınlık var, korkularımız, kaygılarımız var birde ” “Tahrir var” diyorlar orada burjuvazi destekli şekil verme  eylemi oldu diyebiliyordum ve ardından da bizde de taksim var diyorlar…

Kafam çok karıştı çooook…

Neyse büyüklerimiz örneğin valimiz var, komprador  burjuvazimiz var, Sendikalar ve sendikacıklarımız var. Haydi parka gidip kumda oynayalım zaten valimiz açıklama yapmış…

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, daha önceki açıklamalarda da özellikle belirtildiği gibi, kendileri için bir istismar vesilesi olarak değerlendirmek isteyen küçük marjinal gruplara Beşiktaş Barbaros’ta güvenlik güçlerince müdahalede bulunulduğu hatırlatıldı.

Küçük marjinal gruplara yapılan müdahalelerde 2 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, “Yaralanan bir yurttaşımız yoktur. Güvenlik güçlerimiz görevlerini çok dikkatli ve özenli bir şekilde sürdürmektedir” denildi.

Evet haklı küçük, minicik ve hatta miniminnacık marjinal gruplar(!) var diye koca metropolde: otobüs, metrobüs, metro, tren, denizotobüsü, vapur kısaca hiçbir toplu taşıma aracı çalışmıyor köprüler yasak geçişler kontrollü ve gazlı. Yaşasın 1 mayıs!

Resmi olarak tatil ve halkımız tatili ayran içerek evinde geçiriyor. Buyurun aşağıda internet gazetelerinden başlıklar. Ayran içerek okuyun. .. 

Aman ya ben parka gidiyorum boş işler bunlar boş! Sizde bakın isterseniz ya da gelin kumda oynayalım!

Naci ÖZCAN

Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği

Yönetim Kurulu Üyesi