Klasik gitar çalarken en fazla hangi teknikler kullanılır?

Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Sertifika vermeye yetkili Bakırköy’ün ilk sanat derneği kursu olan Özel Nar Sanat Eğitim Kursu, sizleri sanatın hemen hemen tüm dallarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Müzik, görsel sanatlar, sahne sanatları ve dans derslerimizle tam 10 yıldır yalnızca Bakırköylüleri değil Ataköy, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Bahçelievler, Bağcılar, ikitelli, Atakent, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Halkalı toplu konutlar, Sefaköy, Yenibosna, Güngören, Bahçelievler, Soğanlı, Cennet Mahallesi, Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Bahçeşehir gibi semtlerden gelen tüm öğrencilerimize sanat kursları sunuyoruz.

Özellikle gitar kurslarımıza gösterilen yoğun ilginin ardından takipçilerimize internet sitemiz üzerinden gitar dersleri hakkında paylaşımlarda bulunmaya karar verdik. Eğer sizde gitar aşığıysanız veya gitara başlamayı düşünüyorsanız mutlaka bu haberimizi okumalısınız…

Gitar tırnakla mı yoksa parmakla mı çalınmalı?

Gitarı çalmak için sağ el parmakları numaralandırılmıştır. Sağ elin parmak numaraları, baş parmak P, işaret parmağı İ, orta parmak M ve yüzük parmağı A olmak üzere sıralanmıştır.  Gitar aslında parmakla değil tırnakla çalınır. Çünkü ton çıkartmak için tırnak gitarda şarttır. Tırnakla değilde parmakla çalındığında biraz daha ölü bir ses çıkacaktır.  Pena, Klasik gitarda tırnakların kırılmaması ve volüm alabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak penayı kullanırken tırnaktan daha az nota çalabilme riski de göz önünde bulundurulmalıdır.  Pena kullanırken aynı anda iki nota vurmak olası olmadığından yalnızca arpej yapabileceğimizi hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Klasik gitar çalarken en fazla hangi teknikler kullanılır?
Klasik gitar çalarken en çok kullanılan teknikler tirando, apayando ve arpejdir.

Sağ el parmaklarının diğer tellere dokunmadan çekerek tınlatılmasına Tirando denir.

Sağ el parmaklarının güçlü bir biçimde diğer tellere dokunarak tınlatılmasına Apayando denir.

Sağ el parmaklarının akor seslerini sıra ile anlamlı bir şekilde çalmasına Arpej denir.

 

ÖN KAYIT İÇİN TIKLAYIN…