KENDİNİZİ HOBİNİZLE GERÇEKLEŞTİRMENİZ İÇİN HAFTA İÇİ RESİM KURSUMUZ BAŞLADI

,

 

Hobilerinizi gerçekleştirmenin vakti gelmedi mi? Nar Sanat olarak pandemi döneminde evlerimizde bunalmış, sıkılmış ve stres yüklenmiş heran parlamaya hazır, tedirgin, korkan bir yapı içinde yaşamanızı değil kendinizi gerçekleştirmenizi, rahatlamanızı ve tüm bu sorunlardan birkaç saat dahi olsa uzak kalmanızı sağlamak  için “Hafta içinde tüm önlemlerin alındığı ve azaltılmış kursiyerlerle Hobi resim kursunu açtık” Kimler mi gelebilir? Yukarıda saydığım bu duygu yoğunluğunun içerisinde kayıp olmak istemeyen tüm yetişkinler… Ev hanımlarından meslek sahibine ,emekliye kısaca her yaş gurubundan olan ve “resim ile kendimi bulmalıyım”, “çizerek rahatlamalıyım”, “resimle kendimi ifade etmeliyim” diyen ve daha da önemlisi bir hobim olsun diyen herkese kapımız açık.

 

 HOBİ KAVRAMI VE KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME!

 

Bir kişiyi tanımanın en iyi yollarından biri de o kişinin kendi iradesi ile yapmış olduğu işleri öğrenmektir. Yani bir sohbet esnasında genellikle kişiyi tanımak için yaşı,işi ve rutin olarak yaptıklarını kısaca kendi iradesi dışında verdiği uğraşları öğrenmek belirli bir oranda sizlere o kişi hakkında bir fikir elbette verir fakat daha derinlere inmek ve tam bir tahlil için kişinin boş vakitlerinde neler yaptığını neler öğrendiğini sorguladığınızda o kişinin asıl yüzünü görürsünüz. Çünkü kişi kendini gerçekleştirmek için kendi iradesi ile bir şey yapıyorsa farklılık başlıyor demektir.

Boş zamanı olan ve kendini gerçekleştirme adına kendi iradesi ile bir şeylerle uğraşan kısaca hobilerini ciddiye alıp uğraşan kişileri gözlemlediğinizde boş vakitlerinde hiçbir şeyle ilgilenmeyen kişilerle arasındaki bariz kişilik farkını da anlamak çok zor olmayacaktır.

Her ne kadar ülkemizde göz ardı edilse de iş başvurularında sorulan veya özgeçmiş yazımlarında belirtilen iş dışındaki hobiler bölümü bunun için vardır.

Yeni tanışan ve hangi yaşta olursa olsun kişi ve kişileri bir birine enhızlı kaynaştıran şeylerden biride edindikleri hobileri konuşmaktır adeta görünmez bir bağ oluşturur hobiler.

Belki duymuşsunuzdur; 1981’de Fransa’da Mitterand iktidarı sırasında “Boş Zamanları Değerlendirme Bakanlığı” kuruldu. Aslında bakanlığın görevleri arasında turizm ve spor da vardı ama isminin “Boş Zamanlar Bakanlığı” olması, kamuoyunun dikkatini bu alana çekmek için kasten düşünülmüştü. 2005 yılında ise Kanada’da “Boş Zamanları Değerlendirme, Eğitim ve Spor Bakanlığı’ kurulmuştur.

Boş zamanlarında boş oturan insanlara, boş zamanlarında ne yaptıkları sorulduğunda “Aslında son günlerde pek zamanım olmadı‘.” ya da “Son okuduğum kitabın, izlediğim filmin adını hatırlayamadım, neydi dilimin ucunda.” gibi kaçamak cevaplar verirler genellikle. Belirli bir kesin arasında ne yazık ki “boş zamanlarda bir şey yapmamak” hoş karşılanmaz.

Kendi işini kurup başarılı olan ya da profesyonel hayatta çok yükseklere çıkanlar arasında kendilerine neredeyse hiç boş zaman ayıramayan insanlara çok sık rastlanıyor. “Benim hobim işimdir.” diyenler bunlar arasından çıkıyor.

Sıkça rastladığımız bir durumdur “benim hobim işimdir” cümlesini. Birden çok hayat yaşamıyoruz, yaşayamayız da. Bir tek hayatımız vardır ve bunu da en iyi şekilde değerlendirmek durumundayız. Çünkü hayat tek ve tekrarı olmayan bir gerçekliktir.

Herkes işinde en iyi olmak, yükselmek, daha çok kazanmak, daha iyi bir yaşamak ister kuşkusuz. Rekabet koşullarının düne göre daha ağır olduğu günümüzde bunu sağlamak çok kolay değil. Çok çalışmak gerekiyor ama başarılı olmak için sadece çalışmak yetmiyor.

HAYAT TERAZİSİNDE BİR KEFE OLMAK

Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

 

Hayatı bir terazi gibi düşünürsek bu “tek” olan hayatımızı sürekli dengede tutmalıyız kendine ayrılmış zaman yaratamayınca tek olan hayatın bir kefesi yukarıdayken diğeri daima aşağıda kalır ki buda hayatın dengesizliği demektir.

Elbette maddi olanak ve sosyal /ailevi zorunluluklardan bahsederek hayat zorluklarından dem vurarak hobi veya kendini gerçekleştirmenin imkânsızlıklarından bahsedebilirsiniz fakat hobi edinmek için genel anlamda para değil daha çok “irade” gerekmektedir çünkü bu zorunluluk değil istenilerek gerçekleştirilebilecek bir eylemdir.

Dengeli bir hayat için çalışmak kadar kaliteli boş zaman geçirmeye de ihtiyacımız var. Tıpkı tek kişinin bir tahterevalliyi dengede tutmaya çalışması gibi, insanın ağırlığını her iki tarafa da verebilmesi gerekir. Sadece işten ya da sadece hobiden ibaret bir hayat, dengesini yitirmiştir. Akıl ve ruh sağlığımızı korumak, yaratıcılığımızı canlı tutmak ve mücadele edebilmek için çalışmayla kaliteli boş zamanı dengeleyeceğimiz bir hayat yaşamalıyız.

Hayatı sadece fiziksel ve görünen yüzüyle algıladığınızda içinizde tatmin edilemeyen boşluğun nasıl doldurulacağını elbette bilemezsiniz oysa insanın bir fiziki birde psikolojik boyutu vardır. İstediğiniz kadar çalışan çabalayın veya bir aile düzeniniz olsun fiziksel hayata dalarak asla hayatın “tatmin/psikolojik” yönünü dolduramazsınız. Bunu dolduracak tek şey hobilerinizdir, kendinizi gerçekleştirmek için hobilerinizle olmak zorundasınız.

HOBİ SADECE  EMEKLİLER İÇİNDİR !

Hobi denilen eylem sadece parası olan veya emekli olan kişilerin eylemi değildir. Çalışma yaşamının da ihtiyaç duyduğu çok yönlü düşünebilen, farkındalıkları olan insana olmaya giden yol boş vakitlerinizde kendi iradenizle yaptığınız hobilerdir. Hobilerimiz bizleri dengede tutmaya hayatımıza farkındalıklar katan kendimizi bulmamıza yardımcı olan bir eylemdir. Çünkü iş yaşamından özel yaşama kadar her alanımızı beslediği gibi bizi farklı kılanda eylemlerden biridir hobilerimiz.

Hobilerin insanların boş zamanları doldurmaktan çok daha ötede işlevleri var. Hobiler kişinin görsel, işitsel ve sözel yeteneklerini, karar alma ve iletişim becerilerini, takım çalışmasına yatkınlığını artırıyor. Ayrıca hobiler insanların yeni tanıştığı kişilerle kolay iletişim kurmasını kolaylaştırıp çevre edinmelerine yardım ediyor. İşte tüm bu eylemler açısından bakacak olursak bir de bunların üzerine

NEREDE VE HANGİ HOBİ?

Buyurun gelin. Sanatın pek çok dalını bir arada görüp deneyimleyebileceğiniz kursumuzda sosyalleşme adına resim, belki tiyatro veya müzik dallarında yada dans  biri sizin kendinizi gerçekleştirmenize yol açacaksa biz buradayız. Tüm önlem ve ilgimizle sizleri bekliyoruz.

Tanışma dersinden sonra kayıt olmak zorunluluğunuz yok. Tanışma dersleri için herhangi bir ücret talep etmiyoruz ya bir kalemin çizdiği yerde ya bir notanın içinde bulabilirsiniz kendinizi. Denemeden kim bilebilir neyi yapıp yapamayacağınızı? İlla bizimle yürümek zorunda değilsiniz fakat biz sizlerin kendinize, derinliklerinize içinizdeki size yürümenizi istiyoruz.

Sevgiyle kalın.