Keman öğrenmeye nasıl başlamak gerekir?

5 yaştan itibaren her yaşa eğitim verdiğimiz kursumuzda, en popüler branşlarımızdan biri de keman. Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlı kursumuzda hem siz hem de çocuklarınız aldığınız en az 4 buçuk yıllık keman eğitimini tamamladıktan sonra Bakanlık tarafından gerçekleştirilen sınavı geçerseniz MEB onaylı eğitmenlik sertifikasına sahip oluyorsunuz.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel bir kurs olan Nar Sanat Eğitim Kursu, uzun zamandır gündemde olan üniversite ve lise sınavlarında sanatın bir dalıyla ilgilenen öğrencilere ek puan getirilmesi durumunda da sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Peki ama Keman öğrenmeye nasıl başlanır?
Güzel bir şekilde keman çalabilmek için öncelikle doğru tutuş ve duruş önemlidir. Keman çalmak isteyen bir kişinin ayaklarını omuz genişliğinde açıp, omuzlarını sallayarak ama dik durarak en iyi sonuca ulaşacağının altını çizmekte fayda var. Keman bir yastık yardımı ile sol omuza, köprücük kemiği üzerine yerleştirilerek ve başımızı çok az sola çevirip çenenin üzerine koyarak çalınır.

Bu nokta kemana yeni başlayan kişilerin en sık yaptığı hatalardan biri omuz ile çeneyi sıkıştırmaktır. Halbuki başımızın ağırlığı kemanı tutmak için yeterlidir. Elbette kemanı doğru tutmak kadar yayı doğru tutmakta büyük önem taşımaktadır. Kemanı yeni öğrenirken güzel yay tutmak için kalem ile de sık sık alıştırma yapılması gerekmektedir.

Kemana başlamak için hangi yaş dilimi daha uygundur?
Elbetteki doğru teknik ile birlikte küçük yaşta kemana başlamak avantaj sağlayacaktır. Ancak çok çalışarak ve egzersiz yaparak bu büyük avantaj diğer yaş gruplarında da sağlanabilir.

Keman çalarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

* İç ritim disiplininizi desteklemek amacıyla metronom kullanmanız büyük önem taşır.

* Duruşunuzu takip edebilmek için mutlaka ayna karşısında kendinizi kontrol ederek çalışmanız gerekmektedir.

* Sol el için büyük önem taşıyan entonasyon, parmakların notalara doğru şekilde basılmasını ifade eder. Sağ el için ise yay tekniği dikkat edilmesi gereken noktadır.

Eğer sizde kemanın romantik tınısına hayatınızda yer vermek istiyorsanız mutlaka en azından ücretsiz tanışma derslerimiz veya yetenek testlerimiz ile bu büyülü enstrümanı denemelisiniz.

ÖN KAYIT İÇİN TIKLAYIN…