İstanbul’dan Havalanan Kartallar Weilburg’a Kondu

Ressam Sultan Adler, Weilburg’da bulunan ünlü Rosenhang Müzesi’nde sergi açtı. ‘Göklerin Efendisi’ adlı sergide sanatçının kartal temalı tabloları sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sanatçı Sultan Adler, Rosenhang Müzesi’nde çalışmalarının tamamını İstanbul’da ki atölyesinde hazırladı. Sanatçının sergisinde şahin ve yere bakan lale çalışmaları var.

Üç yıldır çalışmalarını İstanbul’da yürüttüğünü söyleyen Adler, “İstanbul’dan Almanya’ya çalışmaları taşımak benim için önemliydi. Pandemi dönemini İstanbul’da çok zor koşullarda yaşadık. Sıkı bir şekilde atölyede çalışırken ruhsal anlamda geçmişe yolculuk yaptım. Sergilenen eserler bir anlamda arşiv çalışması oldu. Kartal teması ise çocukluğumdan kalan bir etki. Küçükken babam, kardeşim ve bana yaşadığımız Bremen’de her gün bir mark verirdi. Paranın üzerinde olan kartal figürü beni çok etkilemişti. O günlerde yaşadığım duyguyu aktarmaya çalıştım. Kartal ile özgürlüğe uçtum. Salgın dönemini sert geçirmenin bir etkisi oldu sanırım.” dedi.

Sanatçının 18 Ekim’de açılan sergisi, Alman basınında yer aldı. Almanya’da doğup, İstanbul’da sanatını sürdüren Sultan Adler’in Almanya’da sergi açması basının yoğun ilgisini çekti. Gösterilen ilgiden memnun olan sanatçı, sergi açılışının ardından İstanbul’a dönüş yaptı. Sultan Adler, sanat eğitimine 2003 yılında Ottersberg Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başladı. 2005-2009 yılları arasında Bremen Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim gören sanatçı, 2007 yılında Viyana Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde eğitimini devam etti. 2015 yılında Berlin’deki Weissensee Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı.

İlk kişisel sergisini 2009 yılında gerçekleştiren Adler, farklı sanat programlarında kişisel sergilerini açtı. Çok sayıda ülke ve şehirlerdeki sanat platformlarında 20’den fazla karma sergiye katılan Adler, 2012-2018 yılları arasında Berlin Kültür Senatörü tarafından düzenlenen Residance Berlin ve Karin Abt-Straubinger Vakfı ile Berlin Senatosu Kültür İşleri Şansölyesi’nin stüdyo programına misafir sanatçı olarak gitti. Yaşamı ve çalışmalarını İstanbul ile Berlin arasında sürdüren Adler, çalışmalarında kâğıt üzerine sulu boya ve tuval üzerine yağlı boya tekniklerini kullanıyor.