İlk ‘görsel data’ heykeli ABD’de

Virtual Depictions”, Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketlerinden Google, Facebook ve Twitter’ın yöneticilerinin de katıldığı büyük bir törenle izlenime sunulduRefik Anadol

Sanatı teknolojiyle buluşturan mekâna özgü medya düzenlemeleri ve ilginç projeleriyle adını dünyaya duyuran Türk görsel medya sanatçısı Refik Anadol’un son projesi ‘’Virtual Depictions’’ (Sanal Tasvirler), Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketlerinden Google, Facebook ve Twitter’ın yöneticilerinin de katıldığı büyük bir törenle izlenime sunuldu.

San Francisco 350 Mission Street’te yer alan 15×30 metre büyüklüğündeki eserin açılışı, San Francisco Belediye Başkanı Ed Lee tarafından yapıldı.

Anadol, “Şehrin havasıyla birlikte değişebilen bir sanat eseri ortaya koymak istedim. Teknolojinin desteğiyle bir heykelin duygusu, algısı, hafızası olabileceğini, böyle bir eserin ortaya koyulabileceğini deneyimlemek istedim ve bunu başardık” diye konuştu. Görsel medya sanatında dünyanın önemli isimleri arasında gösterilen sanatçı Anadol, yakın zamanda Amerika CODAworx Sanat ve Dizayn Birliği tarafından ödüle layık görülmüştü.