Gönül Gözüyle Konser Verecekler

,

Diyarbakır’da gençlerden oluşun halk müziği grubu ilk konserini seyirciye sunmak için hazırlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelli Şube Müdürlüğü, engelsiz bir hayatın önünü açmak için engelli bireylere yönelik birçok proje üretiyor.

Mesleki edindirme kursların yanında hayata renk katan çalışmalara da imza atan Müdürlük, görme engellileri notalarla aydınlatmak için müzik topluluğu oluşturdu.

Grup kurulurken müzik alt yapısına sahip fiziksel engelli gençlerde destek verdi.

Ritim, nota ve ses eğitimi verilen grup üyeleri yetenekleri doğrultusunda grupta görev aldı.

Yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını sürecinde gerekli tedbirleri alınarak Sümer Park’taki merkezde eğitimlerine devam eden grup üyeleri, ilk konser için gözünü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne çevirdi.

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görme ve fiziksel engelli gençlerden oluşturulan halk müziği grubu, 3 Kasım Dünya Engelliler Gününde verecekleri konserle kulakların pasını silmek için prova yapıyor. ( Bestami Bodruk – Anadolu Ajansı )

Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hayrullah Akyıldız yaptığı açıklamada görme, işitme, ortopedik ve farklı engeli bulunan kişilere ulaşarak kendilerine uygun kurslar açtıklarını ve bünyelerinde 22 kurs bulunduğunu söyledi.

Akyıldız görme ve fiziksel engelli gençlerden oluşan müzik grubunun 12 kişiden oluştuğunu, ilk konsere çıkmak için gün saydıklarını ifade etti.

Müzik eğitmeni ve koro şefi Halil Gümüş, Türk halk müziği dalında koro oluşturduklarını, ekip olarak güzel bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Yeteneği ve müziğe yatkınlığı olan gençleri seçerek grubu oluşturduklarını dile getiren Gümüş, “Yolun başındayız. İnşallah güzel projelerimiz var. Projelerimizi sırayla hayata geçiriyoruz. İlk olarak ilimizde ve ilçelerimizde konserler vereceğiz. Sonra da Türkiye turnesi yapmayı düşünüyoruz. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz.” dedi.

Grupta solist olan Serap Demirkabu da müziğin ruhunun gıdası olduğunu ifade ederek, 6 yaşından bu yana müzikle uğraştığını söyledi.

Haftanın 5 günü müzik çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Demirkabu, “Saz ve şan eğitimi alıyoruz. Çalışmalarımız iyi gidiyor. İlk konserimizi 3 Aralık’ta vereceğiz bunun için heyecanlıyız.” diye konuştu.

Saz ekibinde yer alan Dicle Üniversitesi (DÜ) Türkçe öğretmenliği bölümü 2. sınıf öğrencisi Kadir Tek de çocuk yaşlardan beri müziği çok sevdiğini, 14 yaşında bağlama çalmaya başladığını aktardı.

Müzik eğitmeni Halil Gümüş ile tanışmasının hayatının dönüm noktası olduğu anlatan Tek, “İlk konserimizi 3 Aralık’ta vereceğiz. 12 kişilik ekibimiz var. Büyük umudumuz var.” dedi.