‘Gezici Bağlama Atölyesi’ yollarda

Erdal Erzincan, “Gezici Bağlama Atölyesi fikri doğu ile batı arasındaki fırsat eşitsizliğine tepki amaçlı ortaya çıktı. 25 yıllık bir eğitmen olarak bunu uzun zamandır kendime dert edinmiştim. Sanırım bu dert şimdi en doruk noktaya ulaştı ve ilk adım atıldı” diyor.

Erdal Erzincan Bağlama Kursu’nun düzenlediği “Gezici Bağlama Atölyesi” yola çıkmaya hazırlanıyor. Üç yıllık bir eğitim programını içeren Gezici Bağlama Atölyesi’ndeki dersler Erdal Erzincan Müzik Kursu’nda uygulanan sisteme göre gerçekleşecek. Erzurum, Erzincan ve Tunceli merkezli olarak düşünülen bu çalışma şehir merkezlerinde ve önceden belirlenmiş uygun çalışma ortamı olan köylerde yapılacak. Ücretsiz olarak gerçekleşecek atölye için Erzincan ile konuştuk.

Erzincan, “ Gezici Bağlama Atölyesi fikri doğu ile batı arasındaki fırsat eşitsizliğine tepki amaçlı ortaya çıktı. 25 yıllık bir eğitmen olarak bunu uzun zamandır kendime dert edinmiştim. Sanırım bu dert şimdi en doruk noktaya ulaştı ve ilk adım atıldı” diyor.

Atölyeye katılmak isteyen öğrenciler için 7-8 Eylül’de seçmeler yapılacak. Erzincan, İlk seçmenin kendi doğduğu köyde yapılacağını söylüyor ve ekliyor: “Yaş aralığı 8-12 olacak. Sınavlardan sonra oluşturulacak sınıfla 3 yıl ders yapılacak. Dersler için cumartesi ve pazar günlerini değerlendireceğiz. Ayda bir ben derslere katılacağım. Diğer dersler İstanbul’dan yönlendirilecek ve öğretmenler aracılığı ile gerçekleşecek. Dersler için genellikle köyler değerlendirilecek. Her hafta farklı bir köyde dersler yapılacak. Her köyde aynı zamanda derlemeler de yapılacak. Bu derlemeleri öğrencilerle birlikte yapacağız ve bu yolla onların bu anlamda deneyim kazanmalarını da sağlayacağız.”

Çalışma için belirlenen köylerin özellikle bağlama geleneğiyle uygunluğu göz önünde bulundurulacak. Bu yöntemle öğrencilerin geleneksel bağlama eğitimiyle yakın bir bağ kurması hedeflenleniyor. Atölyeye katılacak adaylarda belli bir düzeyde müzik kulağı ve bağlamada çalıp söyleme yetisi gibi koşullar aracak. Ücretsiz olan atölyenin sponsorluğunu Erdal Erzincan Müzik Kursu üstleniyor.

Erzincan, “Derslerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için özel bir gayret gösterip uzaktan da teknolojik imkânlarla öğrencilerimle devamlı iletişim halinde olacağım. 3 yılın sonunda başarılı öğrencilerimle konserler vermeyi hedefliyorum” diyor.