Genç Sinemacılardan Antalya Film Forum’una Yoğun İlgi

Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında, bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “Antalya Film Forum” genç sinemacıların ilgi odağı oldu.

Forum’da sinemacılara verilecek desteğin arttırılması ve yeni başlayacak platformlar nedeniyle başvurularda geçtiğimiz yıllara göre büyük bir artış yaşanıyor. Genç sinemacılar, Forum Direktörü Zeynep Atakan’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından bilgilendirme amaçlı yaptığı canlı yayına da yoğun bir katılım sağladı.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen ve direktörlüğünü Zeynep Atakan’ın üstendiği, ortak yapım ve proje geliştirme marketi “Film Forum” genç sinemacıların ilgi odağı oldu.

22-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan Forum’da; Türk yapımlarına verilecek desteğin arttırılması ve yeni başlayacak platformlar, sinema endüstrisinde büyük bir heyecan yarattı.

Forum’un en çok ilgi gören platformlarından biri, bu yıl başlayacak olan; Türk senaryo yazarı ve yönetmenlere ait projelerin çok erken bir dönemde keşfedilmesini, değerlendirilmesini ve yapımcı bulmasını amaçlayan “Yapımcısını Arayan Projeler Platformu” oldu.

‘Yapımcısını Arayan Projeler’ senaryo yazarları veya kendi senaryosunu yazmış olan yönetmenlerin, jüri karşısında senaryolarının sunumlarını gerçekleştirdikleri ve aynı zamanda projelerin yapımcı bulmasını amaçlayan bir senaryo geliştirme ve projelendirme platformu olarak projelerin hayata geçmesine destek olacak.

Platforma, Türkiye’den süresi en az 60 dakika olan uzun metraj film projeleri katılabilecek.
Senaryo yazım sürecinden başlayacak ve projenin bir yapımcı ile yol almasını, işbirliklerinin arttırmasını sağlayacak olan platformda, iki proje ödüllendirilecek.

Ödül alan projelerin her birine, senaryo yazarı ve yapımcı arasında paylaştırılmak üzere 50.000 ₺ verilecek.

Finale kalan her proje, Antalya Film Forum sırasında jüriye yapacakları sunumdan bağımsız olarak yapımcılar ve dağıtımcılarla özel toplantılar yapacaklar ve projelerini hem yurtiçinde, hem de yurtdışında tanınan sinema profesyonellerine sunacaklar.