Gazanfer Özcan’ın vefatının üzerinden 14 yıl geçti

Usta oyuncu Gazanfer Özcan ölümünün 14. yılında anılıyor.

Gazanfer Özcan Semiha Hanım ve Celalettin Bey’in üçüncü çocuğu olarak 1931’de İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Cihangir Firuzağa İlkokulu’nda başlaya Özcan, ardından Beyoğlu Ortaokulu’nda okudu.

Vefa Lisesi’ne devam ederken “Hisse-i Şayia” oynunda “Bican Efendi” rolünü üstlenen Özcan, daha sonra Şehir Tiyatroları’nın çocuk bölümüne girdi.

1955 yılında Komedi Tiyatrosu’nda “Mahallenin Romanı oynunda, rahatsızlanan Reşit Gürzap’ın yerine sahneye çıkan sanatçı, başarılı olunca kadroya dâhil edildi. 1950-60’lı yıllarda birçok sinema filminde oynadı. 1962’ye kadar çocuk ve yetişkin tiyatro oyunlarında izleyicisiyle bir araya geldi.

Usta oyuncu Gönül Ülkü ile 1962 yılında evlendi ve birlikte Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdular. Ülkemizde türünün önde gelenlerinden biri olan “Kuruntu Ailesi” dizisinde “Hüsnü Kuruntu” karakterine hayat verdi.

“Taş Devri” çizgi filminde bulunan “Fred Çakmaktaş” karakterine ek olarak nice sinema filmi, televizyon dizisi ve reklam filmlerinde seslendirme yaptı. Sene 1978’de “Avni Dilligil Tiyatro Ödülü” ile 1981’de “İsmail Dümbüllü Ödülü”ne layık görüldü.

ÇOK SAYIDA TİYATRO OYUNUNDA ROL ALDI

“Yeter Artık”, “Sülüman Bacanak”, “Aşk Mektubu”, “Nereden Nereye”, “Öp Babanın Elini”, “Yağmurdan Kaçarken”, “Oh Olsun”un da arasında bulunduğu çok sayıda tiyatro oyununda sahne alan sanatçının 1987’de yayımlanan “Fıkralar” adlı bir kitabı da bulunmaktadır.

Sanat yaşamı süresince birçok tiyatro oyunu, dizi ve filmde yer almış Özcan’a 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanı verildi. Sinemaya uzun bir dönem ara veren sanatçı 2000’de “Komiser Şekspir” filmiyle dönüş yaptı.

“Bu Nasıl İş?”, “Başımıza Gelenler” ve “Baba” adlı dizilerde de rol alan Özcan’ın oynadığı filmlerden bazıları şöyle:

“İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı”, “Çeto Salak Milyoner”, “Fındıkçı Gelin”, “Aramızda Yaşayamazsın”, “Şimal Yıldızı”, “Allı Yemeni”, “Garipler Sokağı”, “Biz İnsan Değil Miyiz”, “İki Damla Gözyaşı”, “Külkedisi”, “Damat Beyefendi”, “Şaka Yapma”, “Avare Şoför”, “Çılgın Yenge”, “Televizyon Çocuğu”, “Tokmak Nuri”, “Ah Nerede Vah Nerede”, “Dam Üstüne Çul Serelim”, “Burnumu Keser misiniz?”, “Komser Şekspir”, Keloğlan Kara Prens’e Karşı”, “Beyaz Melek.”

AVRUPA YAKASI

Sene 2004…Gülse Birsel’in en başarılı senaryolarından birisi olan Avrupa Yakası dizisinde “Tahsin Sütçüoğlu” karakterine hayat verdi. Sütçüoğlu Muhallebicisi’nin ve oturdukları binanın sahibi “Tahsin Bey Amca”. Bu rolü halkımıza sevdiren hem Gazanfer Özcan’ın usta oyunculuğu ve doğallığı hem de karakterin babacanlığıdır.

Gazanfer Özcan, kronik akciğer rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı sebebiyle 1,5 ay tedavi gördüğü hastanede 17 Şubat 2009’da vefat etti. Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen törenin ardından, usta oyuncunun cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Hastalığının son demlerine kadar Avrupa Yakası’nda oynamaya devam etti ve vefat ettiği zaman dizideki yokluğu derinden hissedildi. Son oynadığı sinema filmi, 2007’de vizyona giren Beyaz Melek’tir.

GAZANFER ÖZCAN’IN HATRINA

Gazanfer Özcan Kadıköy Belediye tarafından Kozyatağı Kültür Merkezinde ismi ile açılan bir tiyatro sahnesi ile onurlandırılmıştır. Gazanfer Özcan sahnesi 2010 tarihinde tiyatro oyunlarına açılmıştır.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı